10 порад зі зйомки вибухових феєрверків

Комплект обладнання, прийоми та композиція: корисні поради щодо фотографування феєрверків.
Різнокольорові феєрверки, що вибухають у темному небі над мостом, освітлюючи воду внизу.

Яскраві феєрверки на тлі нічного неба є чарівним видовищем, тож чому б не передати це відчуття чуда на знімку? Якою б камерою ви не користувалися — компактною моделлю, такою як Canon PowerShot G7 X Mark III, бездзеркальною камерою, як-от Canon EOS R6, або дзеркальною, такою як Canon EOS 90D, ці десять порад зі зйомки феєрверків допоможуть вам створювати неймовірні знімки в ці святкові дні.

1. Яка камера Canon найкраще підходить для зйомки феєрверків?

Молода жінка в синьому зимовому капелюсі тримає камеру Canon EOS RP.

Бездзеркальні камери ідеально підходять для фотозйомки феєрверків. Такі камери, як Canon EOS RP та Canon EOS R6, дають можливість через їхні електронні видошукачі та задні екрани побачити, як буде виглядати експозиція, що дає змогу оцінити вигляд фінального зображення. Якщо ви використовуєте дзеркальну камеру, наприклад Canon EOS 90D, аналогічних результатів можна досягти за допомогою заднього екрана та режиму Live View з увімкненим моделюванням експозиції.

Неважливо, яка у вас камера й наскільки ви досвідчені: зйомка феєрверків може бути водночас простим і захоплюючим заняттям. Якщо ви насолоджуєтеся феєрверком, ідеальним способом зняти цю подію стане кишенькова камера, яку можна взяти із собою куди завгодно, наприклад Canon PowerShot SX740 HS з високочутливим сенсором CMOS або Canon PowerShot G7 X Mark III з яскравою максимальною діафрагмою f/1,8, що чудово підходить для нічної зйомки та зйомки за умов слабкого освітлення.

Для фотографів, яким потрібно більше творчої свободи, ідеально підходять потужні камери Canon EOS RP та Canon EOS 90D. Повнокадровий сенсор в моделях EOS RP забезпечує підвищений контроль над глибиною різкості і покращує результати за слабкого освітлення. Модель EOS 90D також зможе вразити вас за умов недостатнього світла: спеціальний режим нічної зйомки з рук дозволяє відтворювати чіткі сцени за слабкого освітлення навіть без штатива. Обидві камери оснащені процесором оброблення зображень Canon DIGIC 8, який забезпечує цифрове зменшення шуму навіть за високих значень ISO (чутливості), що дозволяє досягти чудових результатів у темряві та збільшує гнучкість

Canon EOS R6 — камера професійного рівня, розроблена для зйомки за умов недостатнього освітлення. Її повнокадрова матриця містить 20,1 мегапікселя: це означає, що кожен піксель більший і чутливіший до світла, що гарантує високу якість знімків за слабкого освітлення й забезпечує дуже широкий динамічний діапазон. У цій моделі також реалізовано стабілізацію зображення до 8 ступенів за умови використання сумісних об’єктивів RF, завдяки чому ви зможете робити нічні знімки без розмиття, навіть якщо зніматимете з рук із відносно довгою витримкою, щоб захопити якомога більше світла.

2. Які об’єктиви найкраще підходять для зйомки феєрверків?

Червоні й золоті феєрверки, що освітлюють темне небо.

Вбудовані об’єктиви на компактних камерах, як-от камері Canon PowerShot G7 X Mark III, також здатні прекрасно фотографувати феєрверки, що можна побачити тут: знято з фокусною відстанню 36 мм, витримкою 2 с, діафрагмою f/11 та ISO 125.

Рожеві й золоті феєрверки, що вибухають у небі над металевим мостом.

Компактний варіооб’єктив дозволить вам наблизитися до події, а вбудована функція стабілізації зображення гарантуватиме, що знімки, зроблені з рук, будуть чудовими й без розмиття. Знято на камеру Canon EOS M10 (на заміну якій прийшла модель Canon EOS M200) з об’єктивом Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM із фокусною відстанню 90 мм, витримкою 6 с, діафрагмою f/18 та ISO 100.

Робити чудові знімки можна навіть за допомогою компактної камери із вбудованим об’єктивом або з об’єктивами, що входять до стандартного комплекту вашої камери. Однак перейшовши на інші об’єктиви, ви зможете створювати різноманітніші та біль творчі композиції.

Коротші фокусні відстані дозволяють включати до кадру будівлі й споруди для додання контексту, що робить знімки цікавішими. Ширококутний об’єктив із фіксованою фокусною відстанню, такий як недорога модель Canon RF 16mm F2.8 STM, стане чудовим доповненням до вашого комплекту з камерою системи Canon EOS R, такою як EOS RP або EOS R6. Компактні розміри роблять його універсальним компаньйоном для всіх видів фотографування. Використання камери EOS R у парі з ширококутним варіаооб’єктивом, як-от Canon RF 14-35mm F4L IS USM або Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM, дозволить вам змінювати фокусну відстань композиції, що, наприклад, дуже зручно за умов, коли навколо багато людей і мало простору для маневрування.

І навпаки, телеоб’єктиви ізолюють і підкреслюють деталі, завдяки чому виходять вражаючі кадри, заповнені феєрверком.

Щоб отримати переваги обох підходів, спробуйте варіооб’єктив із широким фокусним діапазоном, наприклад Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, який має додаткову перевагу — вбудовану стабілізацію зображення для створення стабільно чітких знімків.

3. Де краще за все фотографувати феєрверки?

Варто наперед спланувати місце, де вам ніщо не зашкодить. Перевірте його за денного світла та з’ясуйте, в який бік дує вітер. Це має особливо велике значення, якщо поблизу буде розпалено багаття, оскільки правильний вибір місця дозволить уникнути появи в кадрі диму й жарин. Якщо ви плануєте використовувати штатив, виберіть місце, де вашій зйомці не заважатимуть інші люди.

Надати фотографіям додаткового виміру також може місце з цікавим об’єктом на передньому плані, наприклад мостом.

4. Як передати атмосферу вечірки, знімаючи феєрверки?

Яскравий бенгальський вогонь, що горить, а іскри летять у всі боки.

Фотографування бенгальських вогнів — це чудовий спосіб полегшити зйомку феєрверків, і робити це можна з мінімальними витратами. Експерименти зі світловими композиціями також можуть стати веселим заняттям для всієї родини.

Чудовий спосіб передати атмосферу вечірки — зняти членів родини, які розважаються з бенгальськими вогнями, створюючи оригінальні фігури за допомогою світла. У програмі Canon Photo Companion є інструкції, що пояснюють найкращі прийоми й налаштування для малювання світлом, а також безліч інших ідей для створення дивовижних фото.

Інший спосіб створити цікавий знімок — сфотографувати відбиття феєрверку у вікні, в яке визирають друзі чи рідні. Зробіть кілька пробних знімків, щоб переконатися у належній експозиції людей на фото, і збережіть ці налаштування до моменту зйомки феєрверку. Якщо камера підтримує таку можливість, обов’язково робіть знімки у форматі RAW. Це забезпечить максимальну гнучкість для налаштування експозиції різних частин зображення. Постоброблення можна виконати в Digital Photo Professional (DPP) — безкоштовному програмному продукті Canon для оброблення й редагування формату RAW.

5. Як робити чіткі фото феєрверків?

Рожеві й фіолетові феєрверки, що вибухають у небі над мостом.

Налаштування безперервної зйомки на камері допоможе вам зробити вражаючий кадр, навіть якщо феєрверк згасне за мить до або після того, коли ви очікуєте на це. Знято на камеру Canon EOS M10 з об’єктивом Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM із фокусною відстанню 10 мм, витримкою 6 с, діафрагмою f/11 та ISO 100.

У темному небі два помаранчеві феєрверки.

Робіть знімки, коли починається феєрверк, і перевірте, чи задоволені ви їхньою якістю. Якщо вони занадто яскраві, ви можете спробувати встановити вужчу діафрагму (вище число f), наприклад f/11. Якщо вони занадто темні, ви можете розширити діафрагму або збільшити налаштування ISO, але пам’ятайте: що нижче значення ISO, то чіткіше зображення і менший ризик появи шумів. Знято на камеру Canon EOS M10 з об’єктивом Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM із фокусною відстанню 40 мм, витримкою 30 с, діафрагмою f/11 та ISO 100.

Яким би пристроєм ви не користувалися, перш за все необхідно вимкнути спалах: вам потрібне світло феєрверку, а не об’єкти поруч у світлі спалаху. Потім, якщо це можливо, переведіть камеру в режим, який дозволяє контролювати налаштування, наприклад режим пріоритету витримки (Tv) або ручний режим (M).

Момент, коли вибухне найбільший і найяскравіший феєрверк, важко передбачити, тому краще встановити в камері режим безперервної (серійної) зйомки, щоб робити кілька фото поспіль при кожному натисканні кнопки затвора. Це підвищить ваші шанси створити знімок із насправді вражаючими вибухами. Canon EOS R6 знімає безперервно зі швидкістю до 20 кадрів за секунду в режимі електронного затвора, і це гарантує, що ви не пропустите жодного моменту.

Якщо камеру встановлено на штативі, ви можете скористатися програмою Canon Camera Connect для бездротового керування спуском за допомогою телефону чи планшета. Крім того, можна використовувати дротовий чи бездротовий пульт дистанційного керування або навіть функцію автотаймера камери. Все це дає змогу ввімкнути експозицію, не торкаючись камери, і отже уникнути її тремтіння для збереження чіткості знімків.

6. Як знімати феєрверки без штатива?

Якщо ваш об’єктив підтримує стабілізацію зображення (на це вказують літери IS у його назві) або у вас камера із вбудованим стабілізатором (наприклад, Canon EOS R6), це допоможе позбавитися від дрібного тремтіння, що виникає під час зйомки з рук — але майте на увазі, що це також може зменшити витримку, якщо ви фотографуєте в режимі пріоритету діафрагми (Av). Якщо ви використовуєте штатив, вимкніть стабілізацію на об’єктиві. В іншому випадку спробуйте поставити камеру на стійку поверхню, наприклад на виступ або стіну, і скористайтеся режимом Live View на екрані ззаду камери або зробіть пробні знімки для перевірки композиції.

7. Як здійснювати фокусування під час зйомки феєрверків?

Дитина в пальто та в’язаній шапці дивиться на жовті й червоні феєрверки в небі.

Під час зйомки феєрверків можна спробувати зосередитися на цікавому об’єкті на передньому плані. Це дозволить створити чудовий розфокусований фон. (Технічний термін для такого «шовковистого» розмиття фону — боке.) Знято на камеру Canon EOS 5D Mark II (якій на заміну прийшла модель Canon EOS 5D Mark IV) з об’єктивом Canon EF 24-85mm f/2.8L II USM із фокусною відстанню 85 мм, витримкою 1/100 с, діафрагмою f/1,8 та ISO 1600.

Увімкніть режим ручного фокусування камери або посуньте перемикач фокусування на об’єктиві в положення «MF» і встановіть фокус на нескінченність. На корпусі об’єктива або на екрані камери цей режим має бути позначений символом ∞. Скоріше за все, саме такою має бути ваша фокусна відстань, якщо ви зосередилися на фотографуванні феєрверків у небі.

Якщо ви плануєте додати до знімка елементи переднього плану й хочете, щоб вони також виглядали чіткими, варто сфокусуватися на точці, розташованій на відстані приблизно в третину сцени, що забезпечить максимальну глибину різкості і зробить чіткою більшу частину знімка між переднім і заднім планом. Це — простий і швидкий спосіб імітувати професійний прийом, що зветься гіперфокальним фокусуванням — ви можете прочитати про нього докладніше, а також скористатися точнішим калькулятором гіперфокальної відстані у програмі Canon Photo Companion.

8. Які налаштування краще використовувати для зйомки феєрверків?

Яку б камеру ви не вибрали, нижче значення ISO (світлочутливості) забезпечить чіткіші зображення з кращими кольорами та меншим рівнем шуму. Тому почніть зі значення ISO100 або ISO125, а потім відрегулюйте діафрагму й витримку, щоб отримати нормальну експозицію.

Якщо ви знімаєте з рук, почніть з найдовшої витримки, яка є можливою без появи зайвого розмиття через тремтіння камери або рух феєрверку. Часто підходить витримка близько 1/10 секунди — вона досить швидка, щоб зафіксувати рух феєрверку, і при цьому досить довга, щоб відобразити його світло. У разі зйомки зі штативом ви зможете використовувати для початку значно більші значення витримки, наприклад одну чи дві секунди.

Якщо ви хочете зберегти різкість усієї сцени, почніть з діафрагми близько f/8. Якщо вам потрібно більше світла, але ви не можете скористатися довшою витримкою без розмиття, спробуйте збільшити діафрагму до f/5,6 або f/4 — але що ширша у вас діафрагма (тобто що меншим є число f), то меншою стає глибина різкості, отже в різкому фокусі буде менша частина сцени.

Щоб знайти оптимальний баланс між витримкою, яка дозволяє відобразити потрібні вам деталі з бажаною різкістю, і діафрагмою, що забезпечує хорошу експозицію та потрібну глибину різкості, може знадобитися кілька спроб і помилок. Якщо вам не вдається отримати результат із нормальною експозицією без розмиття за допомогою діафрагми й витримки, спробуйте відрегулювати ISO. Камери з великими сенсорами — наприклад, повнокадрові бездзеркальні камери, такі як EOS RP або EOS R6 — мають вищу чутливість ISO і забезпечують кращі результати, але все ж таки хорошим емпіричним правилом є низьке значення ISO, яка слід збільшувати лише в разі потреби.

9. Як закарбувати на знімку форму феєрверку?

Режим ручної витримки камери дає змогу тримати затвор відкритим скільки потрібно, отже ви зможете знімати, як феєрверки летять по небу й вибухають, залишаючи смуги світла, що утворюють дивовижні форми. Щоб скористатися цією функцією, виберіть ручний режим (M) або режим пріоритету затвора (Tv) і встановіть шкалу в кінець діапазону (за позначку 30 с). Натисніть кнопку затвора один раз, щоб відкрити затвор, і ще раз, що його закрити.

Під час зйомки з довгою витримкою камера має бути нерухома, тому потрібен штатив. Дуже корисним при цьому може бути спусковий тросик або пульт дистанційного керування, такий як Canon Wireless Remote Control BR-E1, тому що вони дозволяють знімати без рук, зберігаючи різкість знімків. Якщо у вас камера з підтримкою Wi-Fi, наприклад Canon EOS 90D, ви також можете спробувати програму Canon Camera Connect, яка дозволяє дистанційно спускати затвор зі смартфона або планшета.

10. Як забезпечити належну експозицію під час зйомки феєрверків?

Яскраві феєрверки, що вибухають на тлі темного неба, є досить нестандартним об’єктом зйомки, тому ваша камера може встановити надто яскраву експозицію, яка зробить знімок нічного феєрверку надто світлим. У ручному (M) або напівавтоматичному режимі, наприклад із пріоритетом діафрагми чи затвора, цього можна уникнути за допомогою компенсації експозиції. Знайдіть на екрані значок або кнопку –/+ і встановіть значення від –1 до –2.

У ручному (M) режимі ви також можете спостерігати за шкалою індикатора експозиції на РК-екрані або внизу видошукача камери, вибираючи комбінацію параметрів, за якої індикатор посунеться в ліву частину шкали.

Вражаючі фотографії феєрверків можна робити з будь-якою камерою. Найголовніше — це вийти на вулицю, почати експериментувати й насолодитися процесом!

Автор: Петер Волінські (Peter Wolinski)

Пов’язана продукція

  • EOS R6

    Щоб ви не знімали і як би ви це не робили, камера EOS R6 допоможе вам розкрити свій творчий потенціал на повну.
  • RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

    Компактний і легкий 24-міліметровий об’єктив із фіксованою фокусною відстанню, який ідеально підходить для зйомки пейзажів, влогів та інтер’єрів, а також макрозйомки.
  • PowerShot G7 X Mark III

    Камера, яка завжди підключена до мережі, створює чудові відео та фотографії, які сподобаються вашим послідовникам.
  • RF 14-35mm F4L IS USM

    Надширококутний RF-об’єктив Canon — це точність серії L, діапазон фокусних відстаней від 14 до 35 мм та зручність знімання з рук завдяки 5,5-ступеневій стабілізації зображення.
  • RF 16mm F2.8 STM

    Компактний і доступний за ціною надширококутний 16-міліметровий повнокадровий об’єктив для камер EOS серії R призначений для влогерів та творців контенту.
  • RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

    Компактний та легкий об’єктив RF 15-30mm ідеально підходить для зйомки під час подорожей, у тому числі зйомки міських пейзажів, ландшафту, архітектурних споруд та зйомки влогу на ходу.

Схожі статті

Поради зі зйомки вогню

Дізнайтеся про прийоми, необхідні для зйомки у світлі від вогнища або свічок.

Найкращі поради для зйомки чудових знімків під час вечірки

Зробіть неймовірні фотографії з вечірки за допомогою цих простих порад і методів.

Фотозйомка нічного неба

Найкращі прийоми нічної зйомки зірок включно зі сповільненим відео та знімками зоряного сліду.

Знімайте фотографії дистанційно

Відкрийте для себе переваги дистанційної зйомки для всіх видів фотографії.

Підпишіться на наші новини

Отримуйте останні новини та інформацію про продукт