ПОРТРЕТНА ФОТОГРАФІЯ

Творчий підхід: як знімати абстрактні портрети

Додайте до своїх портретів ще один елемент: експериментуйте з багаторазовою експозицією, малюванням світлом, грою тіней та іншими можливостями для створення дивовижних абстракцій.
Кілька різнокольорових світлових смуг звиваються навколо моделі з руками на стегнах на чорному фоні.

Абстракті зображення людської фігури приймали різні форми в історії мистецтва – від кубістичних форм Пікассо до скульптур Генрі Мура. У фотографії абстрактний портрет може продемонструвати нам реальність, що відрізняється від повсякденних облич і тіл, які ми всі звикли бачити. Тут немає правил, не існує потреби в різкості або точності. Замість того, щоб точно зображувати об’єкт, ми можемо передавати через наші фото концепції та емоції. Це також чудова перевірка ваших навичок роботи з камерою та можливість для нескінченних експериментів.

1. Експериментуйте з тінями

На цьому чорно-білому знімку голова моделі контрастно заповнює кадр на чорному фоні, а тінь від малюнка мандали падає на її лоб і на все обличчя.

Цей чорно-білий портрет чудово підкреслює гру тіні і світла. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 50mm F1.8 STM з витримкою 1/500 с, діафрагмою f/4 та ISO 100.

Модель сидить у променях сонця на чорному фоні, перед нею на штативі – малюнок мандали, який відкидає тіні на її шкіру.

Круглий контур мандали між яскравим сонцем та об’єктом зйомки відкидає безліч цікавих тіней. Об’єктив Canon RF 85mm F2 Macro IS STM має ідеальну фокусну відстань для зйомки таких портретів крупним планом.

Чому б не створити на об’єкті цікаві візерунки зі світла й тіні? Все, що вам потрібно, – це предмет зі щілинами або отворами, що пропускають світло. Такі блокувальники світла англійською називаються gobo (скорочення від go-between, тобто «те, що проходить через щось»). Ймовірно, ви знайдете безліч подібних речей у себе в оселі. Це можуть бути в’язані ковдри, радіатори, жалюзі на вікнах, друшляки або навіть гілки дерев чи металеві садові столики на вулиці – все це може вам підійти. Тут ми використовували візерунок з круговим малюнком мандали. Звичайно, ви можете створити й власні гобо, використовуючи лист картону й ніж для рукоділля.

Для створення чітко окреслених тіней за допомогою гобо знадобиться джерело світла з чіткими контурами. Ідеально підходять прямі сонячні промені, але також можна скористатися ліхтариком, лампочкою або спалахом Speedlite. Що менше джерело світла, то точнішими й чіткішими будуть тіні. Піднесіть гобо якомога ближче до обличчя, а якщо ви використовуєте штучне світло, то відсуньте джерело подалі й вимкніть усі інші джерела. Найчудовіше в абстрактних портретах те, що для створення якісних знімків вам не обов’язково потрібна апаратура професійного рівня. Ідеально підійде дзеркальна камера для початківців, наприклад Canon EOS 850D з комплектним або портретним об’єктивом. Що стосується налаштувань камери, установіть режим пріоритету діафрагми (Av) і спробуйте додати один чи два ступені негативної компенсації експозиції, щоб тіні були глибшими.

2. Знімайте сюрреалістичні відображення

Камера розташована близько до землі й націлена на кілька осколків дзеркала, що лежать один на одному.

Осколки розбитого дзеркала допомагають створювати атмосферні портрети. РК-дисплей камери Canon EOS R6 із змінним кутом нахилу дуже зручний для зйомки низько над землею.

На землі кілька осколків дзеркала, у найбільшому з них – голова і торс чоловіка, який дивиться в бік.

Розкажіть власний сюжет і продемонструйте свій унікальний підхід за допомогою осколків розбитого дзеркала. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 50mm F1.8 STM з витримкою 1/60 с, діафрагмою f/22 та ISO 640.

Дзеркала можуть викликати сильні почуття, пов’язані з власною ідентичністю та особистістю, тому вони є ідеальним реквізитом для створення абстрактних портретів. Під час роботи з дзеркалами складність у тому, щоб правильно вибрати ракурс і розташувати об’єкт в відображенні. Також необхідно вибрати, на чому фокусуватися – на фігурі у відбитті або безпосередньо на дзеркалі, оскільки вони будуть у різних площинах фокуса. Якщо ви хочете, щоб обидва зображення були різкими, спробуйте скористатися вузькою діафрагмою, наприклад f/16, тому що це дозволить вам збільшити глибину різкості.

За допомогою дзеркала можна зробити цілу низку абстрактних знімків, експериментувати з автопортретами й створювати різні ракурси. Якщо у вас є невелике ручне дзеркало, ви можете попросити людину, яку фотографуєте, потримати його близько до обличчя, щоб створити сюрреалістичний портрет, або ж можете скористатися кількома великими дзеркалами для ефекту нескінченного зображення.

3. Розфарбовуйте світлом обличчя

Кілька різнокольорових світлових смуг навколо голови і торса моделі на чорному фоні.

Різнобарвні світлові доріжки можуть створити драматичний, фантастичний ефект. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM із фокусною відстанню 44 мм, витримкою 8 с, діафрагмою f/16 та ISO 100.

Модель стоїть перед камерою та штативом, поклавши одну руку на стегно. Позаду неї чоловік тримає різнокольоровий світлодіодний ліхтар, що крутиться.

Ліхтарик або світлодіод, що крутиться (такий можна зробити вдома або купити), дозволяє створити динамічні світлові смуги навколо об’єкта зйомки в режимі довгої експозиції.

Хоча ми сприймаємо реальність від одного моменту до іншого, камера здатна відображати різні відрізки часу на одному знімку. Довга витримка дозволяє створювати різноманітні абстрактні ефекти, і один із найпривабливіших – малювання світлом.

Переміщаючи в кадрі джерело світла, наприклад кольоровий ліхтарик, із витримкою в кілька секунд, можна створити приголомшливі світлові смуги. Для створення світлових портретів слід знімати в темному приміщенні (не обов’язково в абсолютно чорному), попросити об’єкт зйомки залишатися максимально нерухомим і встановити камеру на штатив. Правильні налаштування експозиції залежатимуть від сили штучного та навколишнього освітлення, але почати краще за все в ручному режимі (M) з витримкою 13 секунд, діафрагмою f/16 та ISO 100. Натисніть кнопку спуску затвора, потім почніть розмахувати ліхтарем або іншим джерелом світла навколо об’єкта зйомки, роблячи плавні й текучі лінії – світлові малюнки. Спробуйте малювати як перед об’єктом, так і позаду нього, щоб додати ефекту глибини, а також посвітіть ліхтариком на обличчя, щоб висвітлити його також – не забувайте робити це з боку, щоб не потрапити в кадр.

4. Знімайте через скло

Чоловік підносить камеру до ока, знімаючи через скляні двері, забризкані краплями води, з моделлю по інший бік.

Зйомка через скло може злегка розмити або затемнити об’єкт, а вода на склі здатна додати атмосферних ефектів.

Жінка дивиться в бік із закритими очима. Вона не в фокусі, і її видно через скло, по якому стікають краплі води.

Широка діафрагма f/2,8 в поєднанні з чудовою різкістю об’єктива Canon RF 50mm F1.8 STM дозволяє нам висунути на передній план краплі води на вікні, у той час як обличчя позаду залишається поза фокусом. Знято на камеру Canon EOS R6 із витримкою 1/200 с, діафрагмою f/2,8 та ISO 320.

Напівпрозорі поверхні ідеально підходять для створення абстрактних портретів. Матове скло, тонкий шовк або будь-яка інша напівпрозора поверхня між об’єктом і камерою приховають деталі, але залишать враження від обличчя, і у вас вийдуть портрети неземної краси. Спробуйте розташувати об’єкт зйомки по одну сторону вікна обличчям до світла й знімайте з іншого боку скла. Експериментуйте з точкою фокусування – можливо, варто сфокусуватися на поверхні, щоб обличчя позаду було розмите. Бризки води на склі можуть створити чудовий меланхолійний настрій, особливо у разі зйомки в похмурий день.

5. Створіть кілька експозицій

Контур обличчя й плечі жінки в плямах червоної та синьої фарби.

Роблячи портрет на яскравому фоні, ви можете скористатися подвійною експозицією, щоб заповнити лише контур. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 50mm F1.8 STM з витримкою 1/250 с, діафрагмою f/5 та ISO 100.

На РК – екрані камери голова й плечі жінки на фоні яскравого неба, а на них – бризки синьої та червоної фарби.

Режим багаторазової експозиції в моделі Canon EOS R6 дозволяє нам міксувати портрети з чим завгодно. Ми додали кілька бризок фарби, щоб зробити результати яскравішими.

Режим багаторазової експозиції на камері Canon дозволяє поєднати дві або більше фото для створення концептуальних зображень та абстрактних ефектів. В основі цього ефекту – стара техніка з плівкових камер, коли один і той кадр експонується двічі. Але з камерою Canon, такий як EOS R6, можна вийти на новий рівень. Вибравши в меню кількість експозицій, ми робимо перший знімок, а потім, коли компонуємо другий, ми бачимо попередній кадр, накладений поверх зображення в режимі реального часу, що допомагає нам поєднати їх максимально гармонійно. Цього ефекту також можна добитися під час оброблення готових фото в програмі Canon Digital Photo Professional (DPP).

Під час зйомки портретів із подвійною експозицією спробуйте кадрувати об’єкт у профіль із силуетом на яскравому фоні, наприклад неба або вікна. Тоді, коли ви робитимете другий кадр, він відповідатиме чіткому контуру голови. Для другого (або третього, четвертого чи п’ятого) кадру творчий вибір абсолютно нескінченний. Ви можете вибрати міський пейзаж або природну сцену, підібрати об’єкт, близький до серця людини, яку ви знімаєте, додати в кадр тварину або навіть вписати іншу людину.

Наступного разу, коли ви зберетеся робити портрети, подумайте про них в інший спосіб і продемонструйте творчий підхід за допомогою цих порад.


Автор: Джеймс Патерсон (James Paterson)

Пов’язана продукція

  • Бездзеркальні камери

    EOS R6

    Щоб ви не знімали і як би ви це не робили, камера EOS R6 допоможе вам розкрити свій творчий потенціал на повну.
  • Цифрові дзеркальні фотоапарати

    EOS 850D

    Зробіть крок назустріч творчості, знімайте красиві деталізовані фотографії та вражаючи фільми у форматі 4K з легким та зручним підключеним до камери, яка надихає.
  • Стандартний об’єктив

    RF 50mm F1.8 STM

    Компактний, тихий і легкий 50-міліметровий RF-об’єктив із фіксованою фокусною відстанню з широкою діафрагмою f/1,8 ідеально підходить для втілення вашого творчого бачення.
  • Об’єктиви RF

    RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

    Ідеальний об’єктив для щоденної зйомки для власників повнокадрових бездзеркальних камер. Надзвичайно зручна у користуванні, камера RF 24-105mm F4-7.1 IS STM надзвичайно легка та компактна, здатна вивести вашу зйомку на новий рівень.
  • Об’єктиви RF

    RF 85mm F2 MACRO IS STM

    У компактному й легкому телеоб’єктиві RF 85mm F2 MACRO IS STM виняткова універсальність знімання крупним планом поєднується з можливостями майстерного стиснення та 5-ступеневою стабілізацією зображення.

Схожі статті

  • ПОРТРЕТНА ФОТОГРАФІЯ

    Казкові портрети

    Десять експертних порад для створення незабутніх містичних зображень від Розі Харді.

  • ПОРТРЕТНА ФОТОГРАФІЯ

    Освітлення для портретів із яскравим і приглушеним світлом

    Використовуйте стандартні налаштування освітлення для створення атмосферних портретів високої якості.

  • ПОРТРЕТ

    Квір-портрети з настроєм

    Небінарний фотограф Луїс Пейнтер про фотографування у квір-спільноті.

  • ДОМАШНІ ПРОЕКТИ

    Створення власної домашньої студії

    Дізнайтеся, як розкрити творчий потенціал спалахів і навчитися знімати неперевершені портрети без додаткових витрат.