ОСНОВИ ФОТОГРАФІЇ

Поради та прийоми для кращого панорамування камери

Опануйте прийом панорамування на знімках і навчіться демонструвати відчуття руху.
Людина на велосипеді-позашляховику на треку, велосипед біля самої землі; фотографію зроблено в режимі панорамування. © Richard Walch

Зйомка швидких рухомих об’єктів на динамічному фоні або додання відчуття руху до повільніших об’єктів — техніка панорамування у фотографії дозволяє створити на знімках рух і сюжет.

Із панорамуванням ви зможете додати на свої фото ще один елемент з будь-якою камерою. І для цього не обов’язково знімати лише дуже швидкі об’єкти. Панорамування дозволяє продемонструвати рух навіть повільних предметів, адже завдяки розмиттю здаватиметься, що вони пересуваються значно швидше, ніж у реальності.

1. Що таке панорамування у фотографії?

A skier speeding down a snowy mountain.

Панорамування — це творчий прийом, який дозволяє передати справжнє відчуття руху на динамічних фотографіях. Якщо встановити коротку витримку, щоб закарбувати об’єкт, який швидко рухається, на фотографії може бути відсутній сюжет, адже ваш об’єкт виглядатиме як статуя. Але якщо зробити витримку довшою й пересувати камеру з тією ж швидкістю, з якою рухається об’єкт (ще зветься панорамуванням), його зображення на фото залишатиметься різким, у той час як фон та будь-які інші статичні об’єкти розмиються.

Окрім додання відчуття руху, панорамування дозволяє зробити зображення рухомого об’єкта різкішим і привернути до нього увагу глядача або просто приховати не дуже цікавий фон. Яку б мету ви перед собою не ставили, навичка панорамування камери вам ніколи не завадить, а щоб опанувати її, потрібно практикуватися. Для панорамування необхідно впевнено керувати камерою, і в цьому нічого не замінить досвід.

Практикуватися зручніше за все на спортивних подіях, де учасники рухаються по колу, адже у вас буде багато спроб, коли бігуни, коні, мотоцикли або гоночні автомобілі в черговий раз проходитимуть повз вас. Ідеальними об’єктами для фотографування руху вдома є діти або тварини, що граються в саду.

2. Параметри панорамування

Олень біжить через поле на фоні, розмитому завдяки панорамуванню камери.

Поєднання довгої витримки з рухом камери паралельно руху об’єкта — панорамування часто використовуються під час зйомки дикої природи для створення різких зображень тварин, які рухаються, і дозволяє додати до знімків динаміку. Знято на камеру Canon EOS 350D (на заміну якій прийшла модель Canon 850D) з витримкою 1/50 с, діафрагмою f/20 та ISO 100.

Переведіть камеру в режим пріоритету витримки (Tv) або повністю ручний режим (M) і виберіть витримку затвора.

Ідеальна витримка залежить від кількох факторів: швидкості руху об’єкта, відстані між вами, об’єктива, що ви використовуєте, а також бажаної інтенсивності ефекту розмиття. Розпочніть зі значення витримки приблизно 1/60 с і поступово збільшуйте його, якщо відчуватимете, що зможете зробити гарний кадр. Спробуйте 1/30 с або довшу витримку, щоб збільшити розмиття, або 1/125 с, щоб зменшити його. Не забудьте вимкнути стабілізацію зображення (якщо тільки об’єктив не підтримує стабілізацію режиму 2: у такому разі використовуйте її). У цьому режимі система стабілізації зображення коригує вертикальне тремтіння, але не реагує на горизонтальний рух камери під час зйомки.

Деяким об’єктам для уникнення повного розмиття знадобиться швидка витримка. Наприклад, для гоночного автомобіля, імовірно, знадобиться коротша витримка, ніж для велосипедиста. Якщо об’єкт пересувається швидко й вам вдається добре відстежувати його рух, достатній рівень розмиття зазвичай забезпечує витримка 1/200 або 1/400 с.

Якщо ви знімаєте в ручному режимі, вам також знадобиться встановити діафрагму для оптимальної експозиції. У режимі пріоритету витримки (Tv) камера зробить це за вас.

Виберіть безперервний режим зйомки. Щоб мати більше шансів зняти важливий момент, слід також мінімізувати тремтіння камери від натискання кнопки затвора.

3. Планування й налаштування фокусу під час зйомки з панорамуванням

Жінка в стрибку на змаганнях із бігу з бар’єрами, знята на камеру з панорамуванням.

Спортивні змагання (наприклад, такі, де об’єкти рухаються по колу) — це ідеальні умови для експериментів із панорамуванням. Знято на камеру Canon EOS-1D X Mark II, якій на заміну прийшла модель Canon EOS-1D X Mark III) з об’єктивом Canon EF 400mm f/2.8L IS III USM з витримкою 1/30 с, діафрагмою f/1,8 та ISO 640. © Jaime de Diego

Вуличний велосипедист на фоні цегляної будівлі й пішохода, розмитих завдяки панорамуванню камери.

Опанувавши техніку панорамування, ви навчитеся отримувати вражаючі результати навіть у повсякденних сценах, створюючи ефект швидкого руху з різкими об’єктами. Знято на камеру Canon PowerShot G1 X Mark III із фокусною відстанню 15 мм, витримкою 1/20 с, діафрагмою f/10 та ISO 100.

Фон фотографії має бути розмитий, щоб не відволікати увагу від головного об’єкта фотографії. Проте кольори фону мають значення, адже відіграють роль своєрідної рамки для головного об’єкта. За можливості знайдіть фон, який контрастуватиме з вашим об’єктом, допомагаючи йому виділитися, і перетвориться на розмиті смуги. Щоб з’ясувати, чи підходить певний фон, зробіть кілька спроб панорамування без об’єктів. Горизонтальні лінії на зображенні, як-от огорожа або край дороги, додають структури й покращують відчуття швидкості. Якщо ви знімаєте за поганого освітлення, додати до фото справжнього драматичного ефекту також дозволяють розмиті фонові вогні.

Щоб уникнути зміни фокуса камери під час панорамування, використовуйте для відстеження об’єкта автофокус у режимі слідкуючого фокусування (AI Servo): вам, можливо, знадобиться поекспериментувати, щоб зрозуміти, чи краще підходить одноточковий або зональний АФ (залежно від того, наскільки ви далеко від подій).

4. Покращення навичок панорамування

Малий автомобіль рухається дорогою і проходить повз будинків, що виглядають на фоні розмитими через панорамування камери.

Техніка панорамування дозволить вам передати атмосферу бурхливого міста та яскраво відтворити швидкий рух людей і автомобілів. Знято на камеру Canon PowerShot G9 X Mark II із витримкою 1/15 с, діафрагмою f/7,1 та ISO 125.

Коричневий собака біжить через поле на фоні, розмитому через панорамування камери.

Панорамування — чудовий прийом для фотографування рухомих об’єктів: він відтворює всю динаміку подій і може застосовуватися, наприклад, для зйомки дітей, які грають у футбол у саді, або домашнього улюбленця в парку. Ознайомтеся з іншими порадами щодо зйомки руху. Знято на камеру Canon EOS 7D (на заміну якій прийшла модель Canon EOS 7D Mark II) з витримкою 1/160 с, діафрагмою f/5,6 та ISO 160. © Hoi Ling Mak

  1. Станьте обличчям до вибраного вами фону й поставте ноги на ширині плечей для кращої стійкості. Під час панорамування має рухатися лише верхня частина вашого тіла, тож для відстеження подій обертайтеся корпус на рівні талії.
  2. У режимі безперервної зйомки натисніть кнопку затвору заздалегідь (до того, як об’єкт потрапить у кадр) і продовжуйте знімати, аж доки він не пройде через нього.
  3. Відстежуйте об’єкт плавним рухом, але робіть це не лише безпосередньо в момент зйомки. Ведіть камеру за об’єктом до, під час і після фактичної зйомки, міцно тримаючи її, і намагайтеся не хитатися, щоб мінімізувати вертикальні рухи та нахили. Можливо, вам буде зручніше користуватися видошукачем (якщо він є), ніж РК-екраном.

Щоб майстерно панорамувати, потрібен досвід, тож не хвилюйтеся, якщо ваші перші знімки виявляться не дуже вдалими. Зробіть якомога більше фотографій і спробуйте з’ясувати, чому деякі з них кращі. Чи це, наприклад, неправильна витримка або об’єкт виходить надто розмитим? Потім застосуйте отримані знання під час наступної фотозйомки.

Звісно, якщо об’єкт у фокусі, а фон дещо розмитий (м’яке розмиття), можна вважати, що вам вдалося досягти мети. Панорамування — дуже цікавий прийом, і дуже ймовірно, що вам подобається з ним експериментувати!

A man cycling down a street with the lights around him blurred.

Опанувавши його під час зйомки за денного світла, ви можете спробувати цю техніку вночі, де на ваших знімках з’явиться світловий шлейф.


Автор: Маркус Хокінс (Marcus Hawkins)

Пов’язана продукція

  • Компактні цифрові камери

    PowerShot SX740 HS

    Нова камера — легко розміститься вашій кишені та дозволяє знімати усе в деталях, завдяки 40-кратному оптичному збільшенням та можливістю відео-зйомки у надвисокій якості 4К.
  • Компактні цифрові камери

    PowerShot G7 X Mark III

    Камера, яка завжди підключена до мережі, створює чудові відео та фотографії, які сподобаються вашим послідовникам.
  • Бездзеркальні камери

    EOS R7

    Досліджуйте дику природу з камерою, яка поєднує неймовірну швидкість і якість зображення в портативному корпусі формату APS-C, призначеному для майбутнього.
  • Об’єктиви RF-S

    RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

    Об’єктив APS-C серії EOS R, кут огляду якого варіюється від широкого кута до кута огляду, як у телеоб’єктивів, ідеально підходить для зйомки подорожей, дикої природи, спорту та сцен із життя.
  • Телеоб’єктив зі змінною фокусною відстанню

    RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

    Універсальний, компактний і легкий об’єктив RF 100-400 мм з 5,5-ступеневим стабілізатором зображення для зйомки дикої природи й динамічних сюжетів без зайвих зусиль.
  • Об’єктиви RF

    RF 24-240mm F4-6.3 IS USM

    Універсальний об’єктив із 10-кратним збільшенням, який підходить до системи EOS R, незважаючи на свої компактні розміри забезпечує виняткову універсальність.

Схожі статті

  • ФОТОГРАФУВАННЯ РУХОМИХ ОБ’ЄКТІВ

    Фотографування рухомих об’єктів

    Навчіться фотографувати рух і додавати динаміку до своїх знімків.

  • ОСНОВИ ФОТОГРАФІЇ

    Поради щодо використання витримки затвора

    Опануйте роботу з витримкою затвора за допомогою нашого посібника для початківців, щоб створювати кращі динамічні знімки.

  • ЗЙОМКА ОБ’ЄКТІВ, ЩО РУХАЮТЬСЯ

    Найкращі об’єктиви для зйомки динамічних подій

    Наш посібник із найкращих об’єктивів для зйомки динамічних подій.

  • ЗЙОМКА НА ВУЛИЦІ

    Корисні поради щодо фотографування під час зимових свят

    Професійний спортивний фотограф Рихарда Вальх надає поради з удосконалення зимової фотографії: від вибору камери до найкращих налаштувань.