Якщо ви хочете закарбувати на знімку геометричні візерунки ока комахи, краплину ранкової роси на травинці або окремі вії на обличчі дитини, найкращий спосіб продемонструвати ті чудові деталі — це макрозйомка.
Але хоча макрозйомка проста в опануванні та є неймовірно ефектною, вона пов’язана з певними труднощами, наприклад із забезпеченням достатньої глибини різкості, яка охоплюватиме весь мініатюрний об’єкт зйомки.
Багато камер та об’єктивів Canon мають певні функції, що відповідають унікальним потребам макрозйомки. Щоб допомогти вам вибрати оптимальний комплект із камер та об’єктивів для початку подорожі в макрозйомці, ми підібрали характеристики, на які слід звертати увагу.
Вибір найкращого комплекту для початківця в макрозйомці
Характеристики камери для макрозйомки
Для макрозйомки фокусування має вирішальне значення. Камери системи Canon EOS R ідеально підходять для макрозйомки, оскільки мають цілу низку потужних функцій, які допоможуть вам завжди досягати ідеального фокуса.
Що ближчим є об’єкт зйомки, то меншою є глибина різкості за певної діафрагми. Якщо світла недостатньо (що часто трапляється, коли знімаєш дуже близько), потрібно відкрити діафрагму ширше, щоб впустити більше світла, і це додатково зменшує глибину різкості. У результаті лише крихітний фрагмент зображення буде у фокусі — не найкращий варіант, коли потрібно висвітлити кожну деталь.
Для подолання цієї проблеми в деяких камерах системи EOS R, як-от EOS R10 та EOS R50, є функція брекетингу фокусування. Вона дозволяє зробити кілька знімків одного кадру, автоматично змінюючи точку фокусування з певним кроком, щоб захопити в різкому фокусі більше мініатюрних фрагментів. Потім ці кадри можна об’єднати, щоб створити єдине зображення, де у фокусі буде набагато більша частина об’єкта, ніж це було б можливо на одному знімку. Це називається накладанням (стейкінгом) фокуса, або створенням композиції по глибині, і деякі камери можуть робити це автоматично під час зйомки. Ви також можете робити це вручну за допомогою таких засобів, як інструмент Depth Compositing (Створення композиції по глибині) у програмному забезпеченні Digital Photo Professional (DPP) від Canon.
Камера EOS R50 є ще досконалішою завдяки розширеному режиму A+. Він автоматично визначає, коли потрібне накладання фокуса, робить відповідні знімки та застосовує композицію по глибині в камері, тож вам не доведеться налаштовувати її самостійно.
За бажанням бездзеркальні камери Canon також дають змогу повністю контролювати фокусування. Усі камери системи EOS R мають параметр відображення ручного виділення різкістю, яка виділяє яскравими кольорами ділянки зображення, що перебувають у фокусі. Вони також дають змогу збільшувати зображення в режимі Live View для перевірки фокуса вручну. Деякі камери, як-от EOS R10 та EOS R7, також мають перемикачі автоматичного й ручного фокусування на корпусі, завдяки чому ви можете швидко перемкнутися в ручний режим і вибирати, де саме ви хочете сфокусуватися.
Найкращі камери з розширеними функціями фокусуванням для початківців у макрозйомці:
Деякі камери системи EOS R мають повнокадровий сенсор (матрицю), а деякі — сенсор APS-C. Сенсори обох типів мають свої переваги для макрозйомки. Сенсори APS-C менші, а це означає, що дрібні об’єкти будуть більшими в кадрі, ніж на повнокадровому сенсорі з такою ж фокусною відстанню; крім того, сенсори APS-C зазвичай забезпечують більшу глибину різкості, ніж повнокадрові. Через це камери APS-C, наприклад EOS R10 та EOS R50, добре підходять для макрозйомки.
Але якщо ви хочете зняти невеликий об’єкт у русі й тому вам потрібна довга витримка, особливо коли світла недостатньо, через що рівень ISO також має бути вищим, то повнокадрова камера, як-от EOS R8, створює зображення з меншим рівнем шуму.
Незалежно від того, чи виберете ви сенсор APS-C або повнокадрову матрицю, для макрозйомки кращою також буде камера з високою роздільною здатністю сенсора. Більше пікселів — це більша деталізація, тому якщо ви обріжете зображення, щоб зробити крихітний об’єкт більшим у кадрі, воно все одно виглядатиме різким.
Найкращі камери із сенсорами APS-C для початківців у макрозйомці:
Для макрозйомки найважливішою характеристикою об’єктива є його збільшення. Коли об’єктив збільшує зображення з коефіцієнтом x0,5 (або 1:2), зображення на матриці є вдвічі меншим від його реального розміру. Коли об’єктив збільшує зображення з коефіцієнтом x1,0 (або 1:1), зображення на матриці має реальний розмір. Це забезпечує надзвичайно високий рівень деталізації, особливо якщо знімок переглядати на великому екрані або роздрукувати.
Щоб досягти такого збільшення, макрооб’єктив повинен мати коротку мінімальну відстань фокусування, тобто здатність фокусуватися дуже близько до об’єкта. Прикладами є модель Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, яка може фокусуватися на відстані 14 см, і RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, яка може фокусуватися на відстані 17 см. Обидва об’єктиви з коефіцієнтом збільшення x0,5 мають швидку максимальну діафрагму, яка пропускає багато світла, а також стабілізатор зображення (IS), що допомагає усунути розмиття на фотографії, коли знімаєш із рук із довгою витримкою.
Найкращі макрооб’єктиви для початківців зі збільшенням x0,5 і короткою фокусною відстанню:
Для зйомки зблизька може здатися очевидним вибір об’єктива з короткою фокусною відстанню, але деякі суттєві переваги також є у телеоб’єктивів. Фотографування з дещо більшої відстані означає, що ви з меншою імовірністю потурбуєте об’єкти зйомки або відкинете на нього небажану тінь. Телеоб’єктиви для макрозйомки, такі як Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, що забезпечують 0,5-кратне збільшення, дозволять вам стояти далі від об’єкта, але при цьому він заповнюватиме кадр. Цей об’єктив, як і його ширококутні аналоги, має оптичний стабілізатор зображення, що дозволяє зберігати різкість на довгих витримках.
Ви також можете використовувати телеоб’єктив зі змінною фокусною відстанню, наприклад Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM або RF 100-400mm F5.6-8 IS USM. Хоча це не зовсім макрооб’єктиви (x0,5), їхні максимальна фокусна відстань дозволяє здалеку заповнювати кадри великими планами об’єктів.
Найкращі телеоб’єктиви для макрозйомки та телеоб’єктиви зі змінною фокусною відстанню для початківців у макрозйомці:
Деякі об’єктиви Canon RF, зокрема RF 24-105mm F4-7.1 IS STM та RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM, підтримують функцію макрозйомки із центральним фокусом. Хоча ці об’єктиви не забезпечують макрозбільшення в режимі автофокусування, їхня мінімальна фокусна відстань у ручному режимі є набагато меншою, тобто вони можуть фокусуватися набагато ближче й досягати щонайменше 0,5-кратного макрозбільшення.
Найкращі об’єктиви для початківців із можливістю макрозйомки із центральним фокусом:
Хочете зробити крок далі?
Якщо ви полюбили макрозйомку, можливо, ви готові витратити більше грошей на об’єктиви професійного рівня з потужнішим збільшенням, кращою оптичною якістю або довшою фокусною відстанню, аби заповнювати весь кадр об’єктами, до яких ви фізично не можете наблизитися. Перегляньте наш посібник з вибору професійних об’єктивів для макрозйомки (він доступний кількома мовами).
Аксесуари для макрозйомки
Програма Canon Camera Connect дозволяє керувати камерою дистанційно. Ви можете в режимі Live View на екрані смартфона перевіряти фокус і налаштовувати його, а також віддалено контролювати експозицію та спуск затвора, що допомагає запобігти тремтінню камери й гарантує, що ви не потурбуєте об’єкт зйомки.
Використання штатива забезпечить стійкість камери, коли вам потрібна довша витримка, але не завжди дозволяє наблизитися до об’єкта зйомки. Штатив-рукоятка Canon HG-100TBR — є невеликим та універсальним і постачається з пультом дистанційного керування, який допоможе вам уникнути тремтіння камери. Ви також можете виготовити власну подушку, на яку можна покласти об’єктив для створення більш стійких знімків або амортизації камери, коли ви працюєте низько над землею.
Подовжувальні тубуси вставляються між сумісним об’єктивом і корпусом камери та підвищують збільшення об’єктива без спотворення або втрати якості зображення.
Проблемою під час макрозйомки може бути освітлення, але можливість скористатися зовнішнім спалахом, як-от Canon Speedlite EL-100 у поєднанні з бездротовим передавачем для спалаху Speedlite ST-E10, дає змогу точніше та більш цілеспрямовано висвітлити об’єкт зйомки. Кільцевий спалах для макрозйомки Canon Macro Ring Lite MR-14EX II, що призначений для відданих макрофотографів, кріпиться до сумісних об’єктивів спереду, забезпечуючи повне контрольоване освітлення об’єкта зйомки великим планом.
Це ключові характеристики, на які слід звертати увагу, вибираючи комплект для макрозйомки. Але навіть якщо у вас є не все, не хвилюйтеся: ви все одно зможете робити чудові знімки великим планом. Найважливішим інгредієнтом є творчий підхід!
Автор: Петер Волінські (Peter Wolinski)
Пов’язана продукція
-
EOS R10
Переходьте на новий рівень фото- та відеозйомки з бездзеркальною камерою лінійки EOS R, створеної на основі сенсора APS-C. -
EOS R50
Від чітких фотографій до відео у форматі 4K і прямих трансляцій — створюйте найкращий контент, що викликатиме захоплення, за допомогою цієї бездзеркальної камери EOS R. Усе в одному спеціалізованому пристрої. -
EOS R7
Досліджуйте дику природу з камерою, яка поєднує неймовірну швидкість і якість зображення в портативному корпусі формату APS-C, призначеному для майбутнього. -
RF 24mm F1.8 MACRO IS STM
Компактний і легкий 24-міліметровий об’єктив із фіксованою фокусною відстанню, який ідеально підходить для зйомки пейзажів, влогів та інтер’єрів, а також макрозйомки. -
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Макрооб’єктив із фокусом 35 мм і швидкою діафрагмою f/1,8 для створення ширококутних знімків, фотографування на коротких відстанях і гібридної стабілізації зображення. -
RF 85mm F2 MACRO IS STM
У компактному й легкому телеоб’єктиві RF 85mm F2 MACRO IS STM виняткова універсальність знімання крупним планом поєднується з можливостями майстерного стиснення та 5-ступеневою стабілізацією зображення. -
Об’єктив RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM
Наблизьтеся до об’єкта за допомогою цього легкого універсального телеоб’єктива APS-C з підтримкою масштабування і віднайдіть новий вимір зйомки під час подорожей, зйомки спортивних заходів, родинної зйомки та зйомки домашніх тварин. -
RF 100-400mm F5.6-8 IS USM
Універсальний, компактний і легкий об’єктив RF 100-400 мм з 5,5-ступеневим стабілізатором зображення для зйомки дикої природи й динамічних сюжетів без зайвих зусиль. -
Tripod Grip HG-100TBR
Більш тривалий час знімання, поліпшена стабільність і більше можливостей для творчості завдяки унікальному штативу-рукоятці зі знімним пультом дистанційного керування.
Схожі статті
Поради з макрозйомки
Макрозйомка стає простішою — відкрийте для себе найкращі обладнання, поради та прийоми.
Макрозйомка: пориньте у світ деталізації
П’ять цікавих порад, щоб розпочати шлях у макрозйомці та створювати неймовірні знімки з використанням звичайних предметів.
Робіть неймовірні макрознімки бджіл
Як отримати чудові макрознімки крихітних комах, що швидко рухаються.
Брекетинг фокусування для початківців
Фотограф Метт Дуг (Matt Doogue) пояснює, як інструменти брекетингу фокусування Canon допомагають робити макрознімки й пейзажі з різкістю по всій глибині.