«Боке» стало модним словом у творчих колах. Воно пішло від японського слова, що означає «розмиття», і описує якість несфокусованих ділянок на знімках. Хороше боке є ключовим фактором у техніці виділення об’єкту зйомки в кадрі шляхом розмиття оточення, тому воно є особливо ефективним для зйомки портретів і натюрмортів. Ви можете дізнатися більше в нашому посібнику з ефекту боке для початківців.
Красивий ефект боке є центральним елементом стилю зйомки Розі Лагг. Крім того, що Розі є досвідченим фотографом, і вона ще й захоплюється створенням відеороликів у TikTok, у яких крок за кроком розповідає фотографам-початківцям про нові поради та прийоми. Тут вона пояснює, як творчо підійти до використання ефекту боке, перетворивши його з простого ефекту розмиття на щось по-справжньому оригінальне.
ДОМАШНІ ПРОЕКТИ
Творчі поради щодо створення оригінальних ефектів боке
1. Оберіть обладнання
Здатність розфокусувати передній або задній план у кадрі є вкрай важливою для ефекту боке. Вам потрібна мала глибина різкості, але цього може бути важко досягти, якщо ви знімаєте на смартфон. Ефекту боке легко досягти, використовуючи камеру з великим сенсором зображення, як у багатьох бездзеркальних камер Canon, або об’єктив із широкою діафрагмою чи навіть телеоб’єктив.
Будь-яка камера Canon здатна створювати знімки з хорошим ефектом боке, і Розі покладається на свою Canon EOS 200D (на зміну якій прийшла Canon EOS 250D), але цілком достатньо й повнокадрової камери, як-от Canon EOS RP або EOS R6. Ідеально підходять швидкі об’єктиви, і серед них є кілька чудових варіантів, наприклад Canon EF 50mm F1.8 STM.
Варіанти лінійки EOS R включають об’єктив Canon RF 50mm F1.8 STM, який забезпечує природну перспективу. Для ширшого кута огляду підійде об’єктив Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, а для портретної зйомки — Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM. Його коротка фокусна відстань дозволяє знімати з комфортної відстані, не перевантажуючи об’єкт зйомки, і він дозволяє отримати ефектну та злегка згладжену перспективу. Обидва ці макрооб’єктиви характеризується надзвичайно короткою мінімальною відстанню фокусування, що також допомагає отримати дійсно більшу глибину різкості.
На зовнішній вигляд боке також впливає кількість пелюсток діафрагми в об’єктиві — як правило, об’єктив із більшим числом пелюсток створює красивіший круговий боке. Об’єктиви Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM та Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM мають дев’ять пелюсток діафрагми, а Canon RF 50mm F1.8 STM — сім.
2. Виріжте та приклейте
«Я люблю додавати трохи магії до своїх знімків за допомогою елементів боке довільної форми, — продовжує Розі. — Їх також легко створити. Просто візьміть аркуш паперу або листівку та покладіть їх на стіл, потім покладіть на них об’єктив передньою частиною вниз і намалюйте контур по колу. Потім виріжте їх за контуром, залишивши виступи, які можна загнути за кінець оправи об’єктиву. Їх можна використовувати для фіксації шаблона на місці за допомогою еластичної стрічки».
«Для цього проєкту я використала два різні шаблони, — каже Розі. — Для знімку чашки, з якої йде пара у формі серця (нижче), я зробила вирізку у формі серця, а для автопортрета вибрала зірку». Боке у формі серця може надати весільним знімкам або знімкам до Дня святого Валентина по-справжньому романтичної атмосфери, а зірки стануть цікавим доповненням до знімків на день народження чи сезонні свята.
«Можливо доведеться трохи попрацювати методом "проб і помилок", щоб підібрати правильний розмір вирізу для досягнення найкращого ефекту, залежно від камери та об’єктива, але зрештою це буде того варте, — додає Розі. — Для об’єктивів із меншою фокусною відстанню, як-от Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, спробуйте використати вирізи меншого розміру».
3. Підсвітіть
«Щоб створити форму боке на знімку, вам знадобляться вогні. Кожний розфокусований вогник буде приймати форму вирізу, тому ідеально підійде гірлянда з вогників на задньому плані. Повісьте їх у ряд або згрупуйте — що найкраще підходить для знімку, який ви хочете зробити. Для освітлення головного об’єкта переднього плану знадобиться один яскравіший вогник. Не переймайтеся, якщо у вас немає студійного освітлення. Підійде настільна лампа або кімнатне освітлення, або можна навіть використовувати денне світло, що потрапляє через вікно».
Розі любить додавати кольорів. «Один із моїх улюблених прийомів — використання старого компакт-диска для відображення головного джерела освітлення таким чином, щоб він відкидав на об’єкт зйомки різні відтінки кольорів. Ви можете змінити положення і кут нахилу диска, щоб змінити ефект».
4. Виберіть налаштування
«Щоб максимально розмити задній план, використовуйте найширшу діафрагму об’єктива, — каже Розі. — Зазвичай я знімаю в ручному (M) режимі. Спочатку встановіть мінімальне число f, потім оберіть досить коротку витримку, щоб уникнути розмиття руху. Краще за все встановити камеру на штатив і встановити витримку не менше 1/125 с для зйомки портретів, але для зйомки натюрмортів без руху підійде й довша витримка. Попередньо перегляньте зображення на електронному видошукачі або задньому екрані бездзеркальної камери чи на задньому екрані цифрової дзеркальної камери в режимі Live View та збільште значення ISO, якщо зображення виглядає занадто темним. На своїй камері Canon EOS 200D я намагаюся не встановлювати значення вище ISO 400, щоб знімки виглядали максимально деталізованими й не мали шуму, але на нових бездзеркальних камерах лінійки Canon EOS R ви можете встановлювати набагато вищі значення».
5. Зробіть знімок із собою в кадрі
«Для зйомки автопортрета я могла б використовувати екран зі змінним кутом огляду, який є в багатьох камерах Canon, але я віддаю перевагу програмі Canon Camera Connect на телефоні, — каже Розі. — Це суттєво все спрощує. Ви можете переглядати зображення на телефоні в режимі реального часу й торкатися екрана, щоб вибрати точку автофокусування. Для портретів, як правило, це буде око, що розташоване ближче до камери. Також корисною є функція двосекундної затримки автоспуску камери. Вона дасть достатньо часу, щоб поставити телефон і вибрати гарну позу, перш ніж знімок буде зроблено».
6. Час для творчості
Після того як ви оволодієте основами фотографії, ви зможете використовувати ті самі прийоми, щоб надати портретам друзів і родичів неповторного вигляду. Розі каже, що варто поекспериментувати з налаштуваннями. «Ви можете кардинально змінити вигляд та атмосферу знімків, просто злегка змінивши положення об’єкта та камери або знімаючи під різними кутами. Ще більше змінити кадр можуть зміна відстані між об’єктом на передньому плані та гірляндою вогників на задньому. Я люблю додавати в кадр додатковий реквізит і різне яскраве освітлення, щоб створити настрій. Просто дайте волю своїй уяві».
Чи надихнулися цими творчими прийомами? Перегляньте поради Розі щодо використання форм боке для створення красивих світлових ефектів у TikTok, а потім спробуйте додати кілька цікавих ефектів до власних знімків. Поділіться результатами з хештегом #FreeYourStory й додайте мітку @canonemea.
Автор: Метью Річардс (Matthew Richards)
Пов’язана продукція
-
Бездзеркальні камери
EOS RP
Ця компактна, легка та інтуїтивно-зрозуміла повнокадрова бездзеркальна камера була спеціально розроблена для фотографування під час подорожей та повсякденної зйомки. -
Бездзеркальні камери
EOS R6
Щоб ви не знімали і як би ви це не робили, камера EOS R6 допоможе вам розкрити свій творчий потенціал на повну. -
Об’єктиви RF
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Макрооб’єктив із фокусом 35 мм і швидкою діафрагмою f/1,8 для створення ширококутних знімків, фотографування на коротких відстанях і гібридної стабілізації зображення. -
Стандартний об’єктив
RF 50mm F1.8 STM
Компактний, тихий і легкий 50-міліметровий RF-об’єктив із фіксованою фокусною відстанню з широкою діафрагмою f/1,8 ідеально підходить для втілення вашого творчого бачення. -
Об’єктиви RF
RF 85mm F2 MACRO IS STM
У компактному й легкому телеоб’єктиві RF 85mm F2 MACRO IS STM виняткова універсальність знімання крупним планом поєднується з можливостями майстерного стиснення та 5-ступеневою стабілізацією зображення.