Як знімати пейзажі без штатива?

Дізнайтеся, як знімати деталізовані пейзажі та навіть «розмити» воду або хмари під час зйомки з рук.
Фотограф-пейзажист дивиться у видошукач Canon EOS RP, щоб зробити знімок із полями.

Штативи чудово підходять для пейзажної фотографії, оскільки вони утримують камеру в стійкому положенні, і вам не потрібно перейматися, що через довгу витримку зображення може бути змазаним, особливо за зйомки в умовах недостатнього освітлення. Однак їх може бути важко й незручно переносити, особливо якщо попереду довга дорога. Сучасна камера, правильні налаштування та трохи винахідливості — і ви можете залишити штатив удома наступного разу, коли вирушите знімати красивий пейзаж, а замість цього взяти із собою термос із кавою чи перекус.

1. Тримайте камеру нерухомо та використовуйте зручні пози

Фотограф-пейзажист дивиться у видошукач Canon EOS RP, спираючись на коліно, щоб зробити знімок із полями.

Чим стійкіше встановлено камеру, тим меншою є імовірність її тремтіння: якщо ви використовуєте довгу витримку, затримайте дихання, коли знімаєте.

Фотограф-пейзажист тримає камеру Canon EOS RP на відстані від тіла, щоб ремінець був натягнутий.

Натягнутий нашийний ремінець — це добре рішення, як можна зафіксувати камеру.

Те, як ви тримаєте камеру, може вплинути на те, чи буде знімок розмитим через тремтіння рук. Щоб утримувати камеру нерухомо, розмістіть нижню частину об’єктива в перевернутій долоні лівої руки та притисніть лікоть до тіла. Це створює надійну опору для утримання камери.

Ви можете використовувати й інші пози, щоб запобігти розмиттю зображення. Спробуйте сісти й коліном підперти руку. Також можна використовувати нашийний ремінець — увімкніть режим Live View і віддаляйте камеру від себе, поки ремінець не натягнеться, намагаючись не напружувати шию.

2. Увімкніть стабілізацію

Фотограф-пейзажист тримає фотокамеру над головою, щоб зняти дерево на фоні пропливаючих хмар.

Використання стабілізації об’єктива на Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM дозволяє знімати з рук із витримкою 0,8 секунди.

Стабілізація об’єктива може допомогти зменшити тремтіння камери, пом’якшуючи природні рухи рук, що спрощує зйомку з рук за більшої витримки. Зазвичай правило зйомки з рук полягає в тому, що витримка затвора не має бути еквівалентна фокусній відстані або більша за неї, наприклад за використання 50-міліметрового об’єктива витримка не має бути меншою за 1/50 с. Але включення стабілізації об’єктива передбачає, що ви можете знімати з набагато більшою витримкою, ніж ця. В об’єктивах лінійки Canon RF, серед яких є об’єктиви для початківців, такі як Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM та RF 35mm F1.8 Macro IS STM, використовується покращена стабілізація, яка взаємодіє з корпусом бездзеркальної камери, а більше за розміром кріплення RF забезпечує вільний рух сенсора.

3. Знайдіть опору

Canon EOS RP на стовпі огорожі.

Установлення 2-секундного таймера за використання стовпа огорожі як опори дає камері час стабілізувалася перед відкриттям затвору.

Якщо ви знімаєте в дорозі, можна з легкістю знайти якусь поверхню або звичайні предмети, які забезпечать надійну опору для камери, що дозволить ще більше збільшити витримку. Налаштовуючи камеру на тривалу експозицію, майте на увазі, що вібрація дзеркала в цифрових дзеркальних фотокамерах (спричинена перевертанням дзеркала для відкриття сенсора) може призвести до тремтіння камери. Установіть блокування дзеркала в меню камери або увімкніть режим Live View, якщо в камері ця функція відсутня. Звісно це не є проблемою для бездзеркальних камер, таких як EOS RP. Натискання кнопки спуску затвора також може спричинити тремтіння, тому встановіть двосекундний таймер, використовуйте дистанційний спуск затвора або дистанційно запустіть камеру за допомогою програми Canon Camera Connect.

4. Рухайтеся та експериментуйте

Фотограф-пейзажист присідає, щоб зробити знімок рослини в променях ранкового сонця.

Якщо ви знімете камеру зі штатива, це допоможе вам розкрити власний творчий потенціал і відкрити нові ракурси та унікальні композиції.

Крупний план тендітної рослини на фоні сонця, що заходить.

За зйомки з рук стабільність, що втрачається, компенсується адаптивністю. Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом RF 35mm F1.8 Macro IS STM із витримкою 1/100 с, діафрагмою f/16 та ISO 100.

У пейзажній фотографії штатив завжди згодиться, але іноді його відсутність може зробити знімок ще кращим. Завдання штатива — обмежувати рух, але коли камера знаходиться в руках, ви можете пробувати різні пози, знімати з різних ракурсів та дати волю творчості. Якщо ви стоїте на одному місці, навіть якщо знайшли цікавий передній план і кадр за правилом третин, знімкам може бракувати динамічності.

5. Увімкніть автоматичне налаштування ISO

Фотограф нахиляється, щоб зробити знімок плавника на березі з рівня землі.

Фотограф скористався свободою пересування, яку дає зйомка з рук, щоб зробити знімок плавника під іншим кутом.

Плавник, прибитий до безлюдного берега. Рух хвиль було розмито внаслідок тривалої експозиції.

Ця двосекундна ручна витримка, яка м’яко розмиває рух хвиль, стала можливою завдяки вбудованій стабілізації зображення Canon EOS R6 у поєднанні із стабілізацією зображення об’єктива Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM. Цей знімок насправді було б складніше зробити зі штативом, тому що вода, що плескається навколо ніг, могла спричинити рух. Знято на камеру з 35-міліметровим об’єктивом, витримкою 2 с, діафрагмою f/7,1 та ISO125.

Кілька років тому було б немислимо збільшити ISO до 1600, але оскільки сучасні сенсори набагато краще працюють за слабкого освітлення, можна створювати надзвичайно чіткі зображення навіть за таких параметрів. Для простого базового налаштування експозиції виберіть ручний режим, автоматичне налаштування ISO та витримку, еквівалентну фокусній відстані або більше. Камера адаптує ISO до сцени, тому ви можете бути впевненими у виборі витримки та діафрагми для досягнення потрібного творчого ефекту.

Більш сучасні бездзеркальні камери Canon, такі як EOS R6, оснащено вдосконаленою системою стабілізації зображення (IBIS), яка працює самостійно або разом з оптичною стабілізацією зображення для досягнення 8 ступенів стабілізації, що дозволяє робити секундні експозиції без штатива.

Автор: Джеймс Патерсон (James Paterson)

Пов’язана продукція

  • RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

    Невеликий і надзвичайно легкий об’єктив зі змінною фокусною відстанню 24–50 мм серії RF, який можна використовувати щодня для зйомки подорожей, пейзажів тощо.
  • EOS R8

    Перейдіть на новий рівень повнокадрової фото- та відеозйомки та втільте в життя свої творчі ідеї.
  • RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

    Макрооб’єктив із фокусом 35 мм і швидкою діафрагмою f/1,8 для створення ширококутних знімків, фотографування на коротких відстанях і гібридної стабілізації зображення.
  • RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

    Ідеальний об’єктив для щоденної зйомки для власників повнокадрових бездзеркальних камер. Надзвичайно зручна у користуванні, камера RF 24-105mm F4-7.1 IS STM надзвичайно легка та компактна, здатна вивести вашу зйомку на новий рівень.
  • RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

    Компактний і легкий 24-міліметровий об’єктив із фіксованою фокусною відстанню, який ідеально підходить для зйомки пейзажів, влогів та інтер’єрів, а також макрозйомки.
  • RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

    Компактний та легкий об’єктив RF 15-30mm ідеально підходить для зйомки під час подорожей, у тому числі зйомки міських пейзажів, ландшафту, архітектурних споруд та зйомки влогу на ходу.

Схожі статті

Поради щодо зйомки за екстремальних погодних умов

Від захисту обладнання до догляду за собою — наші корисні поради й підказки допоможуть вам опанувати техніку зйомки за екстремальних погодних умов.

Експеримент з об’єктивами для зйомки пейзажів

Професійний фотограф Веріті Малліган розповідає про свій досвід зйомки творчих пейзажів за допомогою двох легких об’єктивів.

Як редагувати зображення пейзажів для друку?

Техніки редагування, які перетворять ваші мальовничі фотографії на витвори мистецтва.

Поради щодо туристичного фотографування

П’ять порад для туристичного фотографування на відкритому повітрі з камерою EOS M6 Mark II.