ДОМАШНІ ПРОЕКТИ

Як створити власну домашню студію?

Навчіться креативним прийомам фотографування зі спалахом і дізнайтеся, як знімати неперевершені портрети без додаткових витрат.
Портрет жінки з великим зеленим намистом у синьому береті на бузковому фоні.

Для створення ідеальних знімків професійного студійного вигляду зовсім не обов’язково відкривати спеціальну студію або придбавати набір дорогих спалахів. За наявності кількох простих пристроїв і місця для зйомки будь-хто зможе створити власну студію просто вдома. Тут ми розповідаємо, як зробити це з мінімальним обладнанням і досвідом. Ви також дізнаєтеся кілька важливих принципів студійного фотографування, як-от застосування засобів змінення світла й налаштування експозиції спалаху. Прості навички й відповідне обладнання дозволять вам створювати неймовірні знімки будь-яких типів — від неперевершених портретів до ідеальних фотографії продукції, чудових натюрмортів тощо.

1. Перелік основного обладнання

Камера Canon EOS RP із двома спалахами Canon Speedlite, штативом і білою парасолькою на дерев’яному столі.

Щоб розпочати фотографування в домашній студії, вам знадобиться кілька простих елементів обладнання: тут у нас два спалахи Canon Speedlite моделей 470EX-AI та 600EX II-RT, камера Canon EOS RP з об’єктивом RF 85mm F2 Macro IS STM, підставка для освітлення, біла прозора парасолька й тримач для неї.

Чоловік дивиться через видошукач камери Canon EOS RP, до якої прикріплено спалах Speedlite.

Щоб активувати зовнішній спалах, скористайтеся другим спалахом Canon Speedlite, бездротовим радіосинхронізатором або (за умови підтримки) висувним вбудованим спалахом своєї камери.

Створення простої домашньої студії не потребує значних витрат, а відповідне обладнання також буде досить компактним. Насправді окрім камери вам знадобляться один чи два спалахи Speedlite, які ви зможете розміщувати та активувати окремо (не з камери). Ідеальним варіантом буде стійка для освітлення, але також можна скористатися зайвим штативом, який триматиме ваш спалах (пластикову підставку, що йде в комплекті з більшістю спалахів Speedlite, можна прикрутити до штатива). Ще одним недорогим, але ефективним інструментом для створення приємного освітлення стане проста біла парасолька. Вам знадобиться щось, щоб прикріпити парасольку на стійку (як-от тримач для парасольок). Нарешті, для активації зовнішніх спалахів вам знадобляться бездротові радіосинхронізатори. Якщо у вас два сумісних спалахи Speedlite, ви можете прикріпити один до відповідного гнізда на камері та за його допомоги активувати другий. Додатковою перевагою такого способу є можливість дистанційно контролювати потужність зовнішнього спалаху. Якщо камера Canon обладнана сумісним висувним вбудованим спалахом, його також можна використовувати для активації та контролю зовнішніх спалахів Canon Speedlite.

2. Виберіть місце

Чоловік знімає портрети в домашній студії із сірим фоном і білою парасолькою, що пом’якшує спалах.

Виберіть ділянку на великій добре освітленій стіні або скористайтеся зробленим уручну простим і чітким фоном.

Для створення домашньої студії ідеально підійде кімната з простим білим або кремовим кольором стін. Якщо ваші стіни не однотонні, ви завжди можете повісити біле простирадло або (ще краще) придбати спеціальний фон, такий як цей. Кімната, де ви фотографуватимете, за можливості повинна мати високу стелю: це дозволить вам спрямовувати освітлення зверху на обличчя об’єкта, щоб створити приємніший вигляд. Майте на увазі, що світло частково переймає колір будь-якої поверхні, від якої відбивається, тому якщо колір стін достатньо виразний, то це може вплинути на відтінок світла, який падає на об’єкт.

Але не варто обмежуватися лише певним типом приміщення. Якщо у вас є фотогенічні сходи, вони можуть стати чудовим місцем для групового фото, а зйомка на сходах знизу часто дозволяє створити дуже красиві та розслаблені портрети людини.

3. Виберіть об’єктив для портретів

Камера Canon EOS RP, до якої прикріплено 85-міліметровий об’єктив.

85-міліметровий об’єктив, такий як RF 85mm F2 Macro IS STM, що використовується в нашому випадку, ідеально підходить для портретів, тому що його фокусна відстань забезпечує приємний вигляд облич.

Різні фокусні відстані в різний спосіб впливають на вигляд об’єкта. Ширококутний об’єктив часто підкреслює окремі елементи обличчя людини, подовжуючи ніс і збільшуючи лоб, особливо на крупних планах. Таку перспективу іноді можна створити навмисно, але зазвичай більша фокусна відстань робить портрети приємнішими на вигляд. Тому якщо у вас варіооб’єктив з комплекту камери, просто відійдіть назад і зробіть знімок із верхнього краю діапазону фокусної відстані. Якщо ви плануєте робити багато портретів, можливо, вам варто придбати спеціальний об’єктив. Ідеальною для портретів вважається фокусна довжина 85 мм (або 50 мм на камері із сенсором з обтинанням): такі об’єктиви забезпечують оптимальні пропорції обличчя.

4. Збільште джерело світла

Чоловік у зеленому светрі тримає спалах Canon на штативі, який спрямований на білу парасольку.

Біла прозора парасолька — недорогий, універсальний та ідеальний для початківців інструмент, що дозволяє пом’якшити світло під час портретної зйомки.

Спалах Speedlite, як звичайна лампочка без абажура, є відносно маленьким джерелом світла. Таке освітлення створює різкі контури: тіні стають виразнішими, а контраст — сильнішим. На портретах часто буває варто розсіяти світло таким чином, щоб воно м’якіше падало на обличчя, і для цього стане в нагоді модифікатор світла. На зразок великого вікна, простий модифікатор, як-от парасолька або софтбокс, збільшить ваше джерело світла, дозволяючи променям «обтікати» об’єкт і ніжно заповнювати тіні.

Ви можете спрямувати парасольку безпосередньо на об’єкт або відвернути її на бік, щоб світло відбивалося від неї. Під час портретної зйомки світло часто наближають до обличчя, тому що це дозволяє збільшити джерело світла в порівнянні з об’єктом.

Портрет жінки з каштановим волоссям, обличчя якої підсвітлене спалахом.

Тіні на цьому знімку чіткіші, тому що спалах Speedlite був застосований без додаткового приладдя. Зроблено на камеру Canon EOS RP з об’єктивом RF 85mm F2 Macro IS STM із витримкою 1/100 с, діафрагмою f/11 та ISO 100.

Портрет у профіль молодої жінки в сірій водолазці, яка дивиться в бік камери.

Подумайте про джерело світла — наприклад, прямі промені сонця, тінь, світло в приміщенні або з вікна. Розташуйте об’єкт зйомки так, щоб максимально використовувати природне освітлення. Якщо світло занадто яскраве, просто зменште діафрагму або збільште витримку. Якщо погода похмура, спробуйте скористатися штучним джерелом світла в приміщенні або дізнайтесь більше про самостійне створення освітлення. Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом RF 85mm F2 Macro IS STM із витримкою 85 мм, 1/100 с, діафрагмою f/5,6 та ISO 100.

5. Налаштуйте експозицію та потужність спалаху

Екран налаштувань камери Canon EOS RP.

Спочатку вручну налаштуйте експозицію, а потім виберіть оптимальну потужність спалаху.

Людина налаштовує параметри ззаду спалаху Canon Speedlite перед зйомкою портрета.

Переведіть свій спалах Canon Speedlite у ручний (M) режим: спробуйте поекспериментувати з різними рівнями потужності, але почніть з ¼.

Застосування спалаху неймовірно розширює можливості керування експозицією. Спалах можна налаштувати таким чином, щоб він був потужнішим за навколишнє світло, або зробити так, щоб вони гармонічно поєднувалися. Для початку можна скористатися базовими налаштуваннями експозиції: переведіть спалах у ручний (M) режим і виберіть потужність (розпочніть з ¼). Щоб налаштувати експозицію, переведіть камеру в режим ручного настроювання експозиції та встановіть витримку затвора 1/160 с (або на максимальну швидкість синхронізації спалаху).

Для ISO установіть рівень 100, для діафрагми виберіть значення f/8. Зробіть тестовий знімок і просто коригуйте потужність спалаху, доки світло не падатиме на обличчя оптимальним чином. Щоб змінити потужність спалаху, також можна наближати його до обличчя об’єкта або віддаляти від нього.

6. Розташуйте спалах

Портрет жінки із сірим комірцем на сірому фоні з освітленням збоку.

Коли спалах розташований з одного боку, це створює розділене освітлення, а другий бік опиняється в тіні. Зроблено на камеру Canon EOS RP з об’єктивом RF 85mm F2 Macro IS STM із витримкою 1/100 с, діафрагмою f/8 та ISO 100.

Портрет жінки із сірим комірцем на сірому фоні з освітленням зверху, що створює трикутник світла на правій щоці.

Світло від спалаху, спрямоване зверху зліва, створює так зване освітлення Рембрандта — цікавий трикутник світла на правій щоці. Зроблено на камеру Canon EOS RP з об’єктивом RF 85mm F2 Macro IS STM із витримкою 1/100 с, діафрагмою f/8 та ISO 100.

Портрет жінки із сірим комірцем на сірому фоні з освітленням зверху.

Якщо світло розташований безпосередньо над обличчям, ми отримаємо «метеликове» освітлення, що підкреслює вилиці. Зроблено на камеру Canon EOS RP з об’єктивом RF 85mm F2 Macro IS STM із витримкою 1/100 с, діафрагмою f/8 та ISO 100.

Портрет жінки із сірим комірцем з освітленням знизу.

Недостатнє освітлення знизу виглядає неприродним, але на цьому знімку дозволяє нам показати денне світло, що падає зверху. Зроблено на камеру Canon EOS RP з об’єктивом RF 85mm F2 Macro IS STM із витримкою 1/100 с, діафрагмою f/8 та ISO 100.

Однією з найбільших переваг зовнішнього спалаху для портретної зйомки є безмежний контроль, який він вам забезпечує. Місце розташування спалаху матиме неймовірний ефект із точки зору того, як виглядатиме обличчя на знімку.

7. Експериментуйте з пропорціями

Портрет збоку жінки на сірому фоні.

Підсвічування об’єкта ззаду дозволяє створити атмосферний портрет у темніших тонах. Зроблено на камеру Canon EOS RP з об’єктивом RF 85mm F2 Macro IS STM із витримкою 1/100 с, діафрагмою f/8 та ISO 100.

Портрет жінки з великим зеленим намистом на сірому фоні з білою плямою.

Якщо за об’єктом розташувати другий спалах, можна створити пляму світла на фоні. Зроблено на камеру Canon EOS RP з об’єктивом RF 85mm F2 Macro IS STM із витримкою 1/100 с, діафрагмою f/5 та ISO 100.

Якщо ви хочете вивести свої навички фотографування зі спалахами на новий рівень, додайте ще один спалах і починайте експериментувати з пропорціями. Спробуйте спрямувати один спалах на фон, а другий — на об’єкт. Задній спалах у режимі низької потужності створює ледь помітну пляму на фоні. Якщо ж його потужність велика, ви можете підсвітити фон, щоб зробити тони свого знімку значно світлішими. Звісно, за допомогою другого спалаху також можна підкреслити окремі елементи обличчя об’єкта. Наприклад, якщо спрямувати спалах на об’єкт ззаду себе, можна створити цікаве контурне освітлення силуету.

Портрет жінки з великим зеленим намистом і білим головним убором на білому фоні.

Другий спалах, розташований за об’єктом, може зробити фотографію світлішою. Зроблено на камеру Canon EOS RP з об’єктивом RF 85mm F2 Macro IS STM із витримкою 1/100 с, діафрагмою f/5 та ISO 100.

Портрет жінки з великим зеленим намистом і білим головним убором на темно-сірому фоні.

Другий спалах, розташований за об’єктом, також можна спрямувати на нього таким чином, щоб підсвітити волосся або краї. Зроблено на камеру Canon EOS RP з об’єктивом RF 85mm F2 Macro IS STM із витримкою 1/100 с, діафрагмою f/4,5 та ISO 100.

8. Використовуйте світлофільтри

Спалах Canon Speedlite, до якого прикріплено рожевий світлофільтр.

Спалах Speedlite із рожевим світлофільтром установлено на підставку безпосередньо за об’єктом і спрямовано під кутом на фон.

Портрет жінки в синьому береті на бузковому фоні.

Кольоровий світлофільтр — простий та ефективний спосіб додати вашому знімку яскравості. Він також може зробити фотографію контрастнішою, якщо кольори дуже відрізняються від кольорів об’єкта. Зроблено на камеру Canon EOS RP з об’єктивом RF 85mm F2 Macro IS STM із витримкою 1/100 с, діафрагмою f/5 та ISO 100.

Щоб зробити кольори яскравішими, спробуйте додати до свого спалаху світлофільтри. Ці недорогі шматки кольорової ацетатної плівки можна закріплювати перед спалахом, щоб змінити відтінок світла, яке падає на об’єкт, або створити яскравий фон для свого студійного знімку. Експериментуючи з кольорами, подумайте про те, як доповнити колірну схему за допомогою реквізиту або одягу; щоб підібрати оптимальне поєднання, скористайтеся колірним диском. На цьому знімку яскравий синій берет додаватиме ще одну кольорову пляму. Без сумнівів, ви легко знайдете в себе вдома безліч предметів та аксесуарів, що дозволять вам зробити портрети цікавішими й виразнішими, а також створити власні модифікатори світла. Наша стаття про створення фотоаксесуарів власноруч пояснює, як зробити софтбокс і циліндр для сфокусованого світла з картонного ящика й коробки з-під чіпсів з фольгою всередині. Ще простіший варіант — зробити власний відбивач із картону й фольги. Він допоможе вам відбивати світло від спалахів Speedlite і коригувати тіні на обличчі об’єкта.



Автор: Джеймс Патерсон (James Paterson)

Подібна продукція

  • Бездзеркальні камери

    EOS R8

    Перейдіть на новий рівень повнокадрової фото- та відеозйомки та втільте в життя свої творчі ідеї.
  • Стандартний об’єктив

    RF 50mm F1.8 STM

    Компактний, тихий і легкий 50-міліметровий RF-об’єктив із фіксованою фокусною відстанню з широкою діафрагмою f/1,8 ідеально підходить для втілення вашого творчого бачення.
  • Спалах професійного рівня

    Speedlite 470EX-AI

    Потужність і точність додання динамічного світла до ваших EOS зображень.
  • Бездзеркальні камери

    EOS RP

    Ця компактна, легка та інтуїтивно-зрозуміла повнокадрова бездзеркальна камера була спеціально розроблена для фотографування під час подорожей та повсякденної зйомки.

Схожі статті

  • ДОМАШНІ ПРОЕКТИ

    Три аксесуари для камери, які можна зробити власноруч

    Створіть власний софтбокс, лампу для сфокусованого світла й подушку, що допоможе уникати тремтіння камери.

  • ПОРТРЕТНА ФОТОГРАФІЯ

    Створення абстрактних портретів

    Експериментуйте з багаторазовою експозицією, малюванням світлом, грою тіней та іншими можливостями.

  • ПОРТРЕТНА ФОТОГРАФІЯ

    Як зробити так, щоб відтінки шкіри на портретних знімках виглядали ідеально?

    Оволодійте складною наукою передачі природних тонів шкіри з професійною фешн-фотографкою Джейд Кешія Гордон (Jade Keshia Gordon).

  • ПОРТРЕТНА ФОТОГРАФІЯ

    Освітлення для портретів із яскравим і приглушеним світлом

    Використовуйте стандартні налаштування освітлення для створення атмосферних портретів високої якості.