Щороку фотографи та ентузіасти подорожують до різних куточків світу, щоб побачити чарівне північне сяйво. Оскільки в 2024 і 2025 роках очікується підвищена сонячна активність, зараз саме час запланувати зйомку, яка дозволить закарбувати це природне диво в самому розпалі.
Сонце наближається до піку активності у своєму 11-річному циклі — сонячного максимуму. Це означає, що відбувається більше сонячних спалахів і корональних викидів маси — хвиль заряджених частинок і плазми, які вибухом викидаються у космос. Ці викиди зіштовхуються з магнітним полем Землі, створюючи геомагнітні бурі, і це явище призводить до виникнення яскравого північного сяйва на нижчих широтах, ніж зазвичай. Це спонукало посланця Canon, фотографа-митця Менну Хоссам, яка народилася й виросла в Єгипті, вирушити в більш північні широти, ніж зазвичай.
У своїх фотографіях Менна поєднує художні роботи й високу моду, створюючи мрійливі, казкові образи, які розповідають історію її героїв, водночас демонструючи краєвиди усього світу в унікальний спосіб, але зняти північне сяйво було мрією Менни протягом багатьох років.
«Я думаю, що це чарівно, — каже вона. — Це не схоже на жодне інше явище, яке я бачила у своєму житті».
Надихнувшись статтею в National Geographic, Менна зрозуміла, що це її час. Використовуючи свою камеру Canon EOS R5 з об’єктивом Canon RF 14-35mm F4L IS USM, Менна зняла північне сяйво над знаменитою горою Кірк’юфелл в Ісландії.
У цій статті вона ділиться враженнями від першої зйомки північного сяйва та розповідає про найкращі налаштування камери для такої зйомки.
Танцюючі вогні, казкові кадри: зйомка північного сяйва з Менною Хоссам
Де знімати північне сяйво — як знайти найкращі місця
За словами Менни, «Ісландія — це магія». Саме тому вона обрала це місце з різних країн Північної Європи, де можна спостерігати це явище, для зйомки північного сяйва.
Важливо розуміти, який час і місце найкраще підходять для зйомки північного сяйва, щоб збільшити ваші шанси застати його й добре підготуватися до цієї зйомки. Якщо ви плануєте поїхати, наприклад, у засніжений регіон, корисно дізнатися, як краще знімати в екстремальних погодних умовах.
За словами Менни, окрім правильного обладнання (про це трохи згодом), необхідно мати запасні акумулятори, теплий одяг і стежити за погодними умовами. Що стосується організації зйомки, ви витратите години на очікування північного сяйва, і ще більше — на зйомку, пересуваючись, шукаючи ідеальну композицію та ракурси.
«Було дуже вітряно. І дуже холодно. Щоб пережити ніч, потрібно залишатись у теплі», — радить Менна. Стійке до несприятливих погодних умов обладнання є важливою частиною процесу. «Вам потрібно мати міцний штатив і відповідний ширококутний об’єктив», — також додає вона.
Менна розповідає, що існує кілька застосунків, які є надзвичайно важливими для фотографів. Деякі з них дозволяють у режимі реального часу отримувати інформацію про те, коли й де буде видно північне сяйво, а це означає, що ви зможете спланувати зйомку набагато ефективніше. Сповіщення в застосунках і служби визначення найкращих місць для зйомки також є корисними інструментами для підготовки до зйомки.
Після того як ви прибудете до обраного розташування, настає другий етап планування та підготовки, перш ніж ви натиснете кнопку й закарбуєте приголомшливе явище. Коли справа доходить до розташування та визначення місця зйомки, незалежно від того, наскільки популярною є локація, Менна радить шукати місця, де менше людей, «щоб у вас був час на підготовку та експерименти».
Вибір найкращої камери та об’єктива для зйомки північного сяйва
Перед поїздкою до Ісландії Менна провела невелике дослідження, щоб обрати правильний об’єктив для зйомки північного сяйва. Для неї було важливо обрати дуже легкий об’єктив, щоб можна було простіше знімати в складних умовах. Також важливо було обрати ширококутний об’єктив, щоб закарбувати північне сяйво у всій красі.
«Я обрала надширококутний об’єктив RF 14-35mm F4L IS USM, — пояснює Менна. — Він дуже легкий і компактний, тож мені було зручно з ним працювати». Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM з майже ідентичним діапазоном значень фокусної відстані є чудовою доступною альтернативою для тих, хто шукає ширококутний варіооб’єктив для зйомки північного сяйва.
Об’єктиви з фіксованою фокусною відстанню мають ширшу діафрагму для більш якісних знімків в умовах слабкого освітлення. Canon RF 16mm F2.8 STM — це легкий і доступний об’єктив із діафрагмою f/2.8, а RF 24mm F1.8 MACRO IS STM стане чудовим вибором для тих, кому потрібна ширша діафрагма для зйомки північного сяйва.
Не маєте часу придбати новий об’єктив? Об’єктиви з комплекту для камер системи EOS R дають змогу робити чудові знімки в різних умовах, зокрема за слабкого освітлення, якщо ви використовуєте правильні настройки та штатив.
Менна використовувала надширококутний об’єктив RF 14-35mm F4L IS USM з камерою Canon EOS R5. 45-мегапіксельний повнокадровий сенсор камери забезпечує виняткову деталізацію та чіткість, що ідеально підходить для створення широкоформатних відбитків, які передають складні кольори й форми північного сяйва.
Для фотографів, які шукають більш бюджетний варіант без шкоди для якості, варто розглянути камеру Canon EOS R8, що має 24,2-мегапіксельний повнокадровий сенсор, який забезпечує вражаючу деталізацію та динамічний діапазон, що робить його чудовим варіантом для зйомки північного сяйва.
Найкращі налаштування камери для зйомки північного сяйва
Важливо розуміти, як настройки витримки та ISO впливають на процес зйомки північного сяйва. Нижче наведено найкращі налаштування камери Менни для ідеальних знімків північного сяйва:
- ISO: почніть з ISO 1600 або 3200, але не бійтеся збільшувати значення, якщо потрібно. Це підвищує чутливість камери до світла, тобто вона зможе захопити більше наявного світла, дозволяючи отримати яскравіший знімок навіть у темряві. Такої чутливості вистачить, щоб зняти північне сяйво без надмірного шуму на зображенні.
- Діафрагма: тримайте її настільки широко відкритою (з якомога меншим значенням f), наскільки дозволяє ваш об’єктив, в ідеалі f/4 або менше, залежно від типу об’єктива, щоб максимально збільшити поглинання світла. Чим ширша діафрагма, тим меншою стає глибина різкості, а це означає, що менша частина зображення перебуватиме в різкому фокусі, але не переймайтеся цим — дивіться поради щодо фокусування нижче.
- Витримка: зазвичай достатньо від 5 до 15 секунд, а для зйомки північного сяйва, що швидко рухається, можна використовувати коротшу витримку. У разі використання більш тривалої витримки необхідний штатив, щоб забезпечити стійкість камери та запобігти розмиттю, спричиненому тремтінням камери.
- Фокусування: переведіть об’єктив у режим ручного фокусу й скористайтеся функцією пікового фокусування, щоб перевірити різкість на знімках з об’єктами або людьми на передньому плані. Для точного налаштування використовуйте РК-екран на задній панелі камери. Таким чином, навіть у темряві ви зможете переконатися, що потрібний об’єкт буде у фокусі. Якщо у вас виникають проблеми з налаштуванням фокусу, спробуйте сфокусуватися на яскравій зірці.
- Формат RAW: зйомка у форматі RAW забезпечує найвищу якість зображень, готових до детальної подальшої обробки.
Вирішення поширених проблем під час зйомки північного сяйва
Зйомка північного сяйва супроводжується певними труднощами. На основі досвіду Менни, пропонуємо кілька порад, які допоможуть вирішити їх і отримати чудові результати.
- Тремтіння камери: тремтіння камери під час тривалої експозиції може призвести до розмиття зображень. У вітряну погоду зафіксуйте штатив камінням або мішком із піском. Щоб мінімізувати вібрації, можна спускати затвор дистанційно за допомогою спускового тросика або програми Canon Camera Connect.
- Фокусування в темряві: використовуйте ручний фокус і, за можливості, фокусуйтеся на віддаленому джерелі світла або попросіть когось посвітити ліхтариком, щоб вам було легше сфокусуватись.
- Баланс між об’єктами переднього плану та північним сяйвом: під час зйомки північного сяйва, коли в кадрі є люди або об’єкти, використовуйте м’яке зовнішнє джерело світла. Подвійна експозиція також може бути творчим рішенням, що дозволяє збалансувати північне сяйво та об’єкт на передньому плані.
Менна каже, що додавання людини до композиції надає глядачам орієнтир, допомагаючи їм зрозуміти масштаби північного сяйва.
У цьому випадку Менна радить використовувати джерело м’якого світла, щоб ледь-ледь підсвітити об’єкт, не затьмарюючи сяяння північного сяйва. «Я попросила подругу тримати ліхтарик, щоб я могла сфокусуватися на ній», — розповідає Менна про свій об’єкт зйомки. Вона також додає, що об’єкт зйомки має зайняти зручне положення, оскільки «йому доведеться стояти нерухомо, щоб уникнути розмиття рухів, тому я зазвичай пропоную стояти, тримаючи руки в кишенях».
Звичайно, якщо неможливо повністю запобігти розмиттю руху, можна створити щось більш абстрактне. Наприклад, якщо людина рухає руками, цей рух можна зробити більш навмисним і перетворити його на частину творчого задуму. Якщо ви використовуєте рекомендовані настройки, коли об’єкти зйомки рухають руками, камера зафіксує ледь помітні смуги або розмиття від руху, додаючи неземний, майже художній ефект.
Ще одна особливість зйомки північного сяйва: ви маєте діяти швидко. За словами Менни, — «в одну мить воно може зникнути».
Поради щодо покращення знімків північного сяйва під час подальшої обробки
Під час подальшої обробки Менна звела редагування до мінімуму. Вона відредагувала світлі ділянки, зменшила тіні й скоригувала яскравість, щоб підкреслити кольори північного сяйва та пейзажу. Зйомка у форматі RAW забезпечує більшу гнучкість під час коригування експозиції, кольору та контрасту, допомагаючи передати всю красу північного сяйва й інших екстремальних природних явищ, як-от виверження вулканів.
Усі бездзеркальні камери Canon системи EOS R підтримують зйомку у форматі RAW, що має вирішальне значення для гнучкості подальшої обробки. Файли RAW зберігають усі дані зображення, захоплені сенсором, що надає більше можливостей для коригування експозиції, колірного балансу та зменшення рівня шуму — ключових факторів під час зйомки північного сяйва за складних умов освітлення.
Для покращення знімків після зйомки програмне забезпечення Digital Photo Professional (DPP) від Canon пропонує надійні інструменти для редагування зображень у форматі RAW, зокрема вдосконалене зменшення рівня шуму, відновлення засвічених ділянок і точне коригування кольорів. Перегляньте наші поради та рекомендації щодо редагування зображень у форматі RAW, щоб отримати найкращі результати.
Щоб оживити зображення, ви можете надрукувати знімки нічного неба. Зображення з роздільною здатністю 45 Мп, зняті на камеру Canon EOS R5, дають змогу друкувати високоякісні відбитки, які мають високу деталізацію, реалістичні кольори та чудову контрастність — ідеальний варіант для широкоформатного друку, який занурює глядачів у сцену. Зображення з роздільною здатністю 24,2 Мп, зняті на камеру Canon EOS R8, мають достатню чіткість і глибину для друку на папері формату A2, щоб передати красу північного сяйва в надзвичайно реалістичній якості.
Для досягнення найкращих результатів використовуйте високоякісний фотопапір, наприклад Canon Pro Platinum або Pro Luster, який збільшить глибину кольору та яскравість, оживляючи неземне сяяння північного сяйва на папері, і дозволить не лише відобразити красу цього явища, але й забезпечити довговічну якість, як у вигляді творчих відбитків, і на великих дисплеях.
Дотримуючись цих порад і використовуючи відповідні настройки, ви будете добре підготовлені до зйомки північного сяйва й створення приголомшливих знімків цього явища, готових до публікації та друку.
Пов’язана продукція
-
EOS R8
Перейдіть на новий рівень повнокадрової фото- та відеозйомки та втільте в життя свої творчі ідеї. -
EOS R6 Mark II
Фотографії або відео, екшн або портрети – поєднання продуктивності та якості зображення в моделі EOS R6 Mark II дозволяє розкрити свій творчий потенціал на повну -
EOS R7
Досліджуйте дику природу з камерою, яка поєднує неймовірну швидкість і якість зображення в портативному корпусі формату APS-C, призначеному для майбутнього. -
RF 24mm F1.8 MACRO IS STM
Компактний і легкий 24-міліметровий об’єктив із фіксованою фокусною відстанню, який ідеально підходить для зйомки пейзажів, влогів та інтер’єрів, а також макрозйомки. -
RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM
Компактний та легкий об’єктив RF 15-30mm ідеально підходить для зйомки під час подорожей, у тому числі зйомки міських пейзажів, ландшафту, архітектурних споруд та зйомки влогу на ходу. -
RF 16mm F2.8 STM
Компактний і доступний за ціною надширококутний 16-міліметровий повнокадровий об’єктив для камер EOS серії R призначений для влогерів та творців контенту.