ОСНОВИ ФОТОГРАФІЇ

Як навчитися працювати з витримкою затвора?

Витримка затвора камери Canon — одна із трьох настройок, які визначають експозицію, а також є ключовими в зйомці динамічних подій. Ці прості поради допоможуть вам опанувати цю техніку.
Мотоцикл мчить через калюжу, створюючи бризки, а фотограф, що розташований збоку, присідає навпочіпки й спрямовує камеру Canon на мотоцикліста.

Зміна витримки затвора камери — це один із способів регулювання загальної експозиції зображення. Але цей прийом також можна використовувати для створення творчих ефектів і контролю розмиття руху (або його відсутності) на зображеннях.

Ось п’ять порад, які допоможуть вам розібратися з витримкою затвора та покращити свої навички фотографування динамічних подій, чи то ви знімаєте спортивні змагання на камеру Canon EOS R100 (з витримкою до 1/4000 с) або дику природу на модель Canon EOS R7 (з короткою витримкою затвора до 1/16 000 с).

На фотографії, зробленій на камеру Canon EOS R10 з витримкою 1/2000 с, зображений золотистий ретривер, який біжить до камери.

Canon EOS R10 підтримує коротку витримку затвора до 1/4000 с (механічний режим) або до 1/16 000 с (електронний режим), що є достатнім для створення різких знімків динамічних подій, як-от спортивних змагань або тварин у русі. Знято на камеру Canon EOS R10 з об’єктивом Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM із фокусною відстанню 100 мм, витримкою 1/2000 с, діафрагмою f/2,8 та ISO 320.

Що таке витримка?

Витримка затвора — це тривалість часу, протягом якого затвор камери залишається відкритим, тобто сенсор (матриця) піддається впливу світла. Що довше відкритий затвор, то більше світла потрапляє на сенсор і то яскравішим стає зображення.

Витримка затвора — це один із боків трикутника експозиції: трьох факторів, які визначають експозицію зображення. Дві інші — це розмір діафрагми та настройка ISO. Діафрагма визначає, наскільки широким або вузьким є отвір об’єктива, і це також впливає на кількість світла, яке потрапляє на сенсор. Настройка ISO контролює чутливість сенсора до світла: що вище значення ISO, то яскравіші зображення, але зазвичай за рахунок збільшення шуму на зображенні.

Коротка витримка затвора, як-от 1/1000 с (тобто затвор залишається відкритим лише мілісекунду), дає змогу зафіксувати в кадрі об’єкт, який швидко рухається, наприклад мотоцикліста, що мчить на великій швидкості. Однак коротка витримка затвора означає, що в камеру потрапляє менше світла, тому зазвичай потрібно збільшити діафрагму або підвищити значення ISO, щоб отримати добре експоноване зображення. Дуже довга витримка, наприклад 1 секунда, призведе до того, що мотоцикліст у русі буде розмитим.

Задній екран камери Canon із режимом пріоритету затвора (Tv).

Для безпосереднього керування швидкістю затвора переведіть камеру в режим пріоритету затвора (Tv) або ручний режим (M).

1. Керуйте витримкою затвора

Більшість камер EOS мають спеціальний сюжетний режим «Спорт», який автоматично визначає експозицію камери й налаштування фокусування для зйомки об’єктів, що рухаються. Завдяки цьому ви не тільки зможете зробити відмінні знімки, але й розширите власні можливості, якщо у вас з’явиться бажання проявити творчий підхід, створити певний ефект у кадрі або пристосуватися до конкретних обставин, наприклад під час зйомки з рук об’єкта, який швидко рухається на відстані.

Для безпосереднього керування швидкістю затвора встановіть для камери значення «Пріоритет витримки» (або «ТВ», що означає «значення часу»). Потім ви можете встановити витримку затвора, повертаючи головний диск камери або використовуючи сенсорний екран, який є на багатьох камерах EOS, у тому числі EOS R50 та EOS R8. Камера автоматично відрегулює діафрагму для отримання стандартної експозиції. Якщо ви хочете повністю контролювати процес зйомки, перемкніться в ручний режим (M), де можна вибрати будь-яку комбінацію настройок.

Найшвидша доступна витримка затвора залежить від моделі, а також від того, який режим роботи затвора ви вибрали: механічний чи електронний. Механічний затвор на камерах Canon EOS зазвичай працює з витримкою 1/4000 с або 1/8000 с, тоді як електронний затвор у передових бездзеркальних моделях системи EOS R може бути набагато швидшим — до 1/64 000 с в камері EOS R3. Найдовша витримка затвора, що може бути встановлена автоматично, складає 30 секунд. Якщо вам потрібна довша витримка, наприклад для зйомки феєрверків або світлових смуг, ви можете вибрати режим ручної витримки. У ньому затвор відкривається, коли ви натискаєте кнопку затвора, і залишається відкритим, доки ви не натиснете її знову.

На фотографії, зробленій на камеру Canon EOS R10 з короткою витримкою затвора, вуличний танцюрист підіймає ногу високо в повітря, тримаючись однією рукою за землю. На задньому плані — четверо інших людей і купа високих пальм.

Витримка затвора 1/3200 с у кадрі фото була достатньо короткою, щоб зупинити рух, залишаючи при цьому натяк на розмитість, наприклад навколо ніг танцюриста. Однак завдяки оптичній стабілізації зображення в об’єктиві елементи сцени, які не рухаються, залишаються надзвичайно чіткими. Знято на камеру Canon EOS R10 з об’єктивом Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM із фокусною відстанню 18 мм, витримкою 1/3200 с, діафрагмою f/4,5 та ISO 400.

Зображення веслярів на воді, зняте з різким масштабуванням на об’єктив Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM.

Що сильніше ви масштабуєте об’єкт зйомки, то помітнішим стає тремтіння камери. Однак 4,5-ступенева оптична стабілізація зображення в об’єктиві RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM фактично мінімізує цей ефект, давши фотографу змогу скористатися не надто довгою витримкою затвора 1/2000 с і зберегти різкість навіть у краплях води з фокусною відстанню 100 мм. Знято на камеру Canon EOS R10 з об’єктивом Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM із фокусною відстанню 100 мм, витримкою 1/2000 с, діафрагмою f/6,3 та ISO 500.

2. Уникайте тремтіння камери

Вибір витримки затвора визначається двома факторами: чи достатньо вона коротка для того, щоб уникнути ефекту розмитості внаслідок переміщення камери під час зйомки з рук (також відомого як ефект тремтіння камери), і швидкість об’єкта, що рухається.

Витримка, що дозволить уникнути тремтіння камери, залежить від багатьох факторів, зокрема від силу вітру й від того, чи використовуєте ви об’єктив або камеру із вбудованим стабілізатором зображення. Але найбільше значення має фокусна відстань об’єктива. Чим більше ви збільшуєте об’єкт зйомки, тим помітнішим стає тремтіння

Загальне правило, що застосовується для усунення цієї проблеми, передбачає використання витримки затвора, яка еквівалентна зворотному значенню ефективної фокусної відстані або коротша за нього. Тому під час налаштування об’єктива 50 мм використовуйте витримку 1/50 с або коротше, а коли працюєте з об’єктивом 200 мм — 1/200 с або менше. Після цього вам потрібно буде враховувати швидкість об’єкта — про це читайте далі.

Знімок мотоцикліста, фігура якого розмита, а фон у фокусі.

Використання досить короткої витримки затвора (1/200 с) дозволяє передати динаміку об’єкта, що швидко рухається, без захоплення деталей мотоцикла або мотоцикліста. Знято на камеру Canon EOS 90D з об’єктивом Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM із фокусною відстанню 11 мм, витримкою 1/200 с, діафрагмою f/14 та ISO 1250.

Різкий знімок мотоцикліста в русі, фон і мотоцикліст у фокусі.

За витримки 1/1000 с ефект руху в кадрі зникає. Зверніть увагу, що діафрагму було розширено до f/5,6 для збереження правильної експозиції. Знято на камеру Canon EOS 90D з об’єктивом Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM із фокусною відстанню 18 мм, витримкою 1/1000 с, діафрагмою f/5,6 та ISO 1250.

3. Використання короткої витримки затвора для зйомки об’єктів, що рухаються

Витримка затвора, необхідна для «заморожування» об’єкта, що рухається, залежить від відстані між об’єктом і камерою, напрямку та швидкості його руху, але вам, імовірно, знадобиться коротша витримка, ніж ви думаєте. Витримка затвора 1/250 с зафіксує повільний об’єкт, як-от людину, що йде, але для отримання чітких знімків об’єктів, які рухаються з більшою швидкістю, наприклад птахів у польоті або автомобілів, що рухаються дуже швидко, вам доведеться встановити витримку затвора 1/1000 або навіть 1/4000 с. Будьте готові до збільшення настройку ISO, щоб мати можливість використовувати коротші витримки затвора з належною експозицією, особливо якщо йдеться про фотографування спортивних подій і дикої природи.

До недоліків створення ефекту «заморожування» можна віднести те, що втрачається динаміка руху. Зображення рухомих об’єктів часто виглядають більш динамічно, якщо вони чіткі, а фон розмитий. Для досягнення цього ефекту встановлюйте досить низьку швидкість затвора, завдяки чому з’явиться деяке розмиття, а потім переміщуйте камеру за предметом із тією ж швидкістю, з якою він рухається. Це називається панорамуванням — ви можете дізнатися більше в нашому зручному посібнику з панорамування.

Фотографія мотоцикліста, зроблена на Canon EOS R7, є чіткою на розмитому фоні, тому що фотограф панорамував камеру, слідуючи за рухом об’єкта.

Використання відносно короткої витримки затвора під час панорамування для стеження за об’єктом, що рухається, дає змогу зняти чіткий об’єкт на розмитому фоні, завдяки чому дія виглядає динамічніше. Знято на камеру Canon EOS R7 з об’єктивом Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM із фокусною відстанню 363 мм, витримкою 1/160 с, діафрагмою f/10 та ISO 100.

Фотографія скейтбордиста, фігура якого різко виділяється на розмитому фоні, тому що фотограф панорамував камеру, слідуючи за рухом об’єкта.

Упевнене володіння прийомом панорамування буде дуже корисним у всіх видах динамічної фотографії — від спорту до дикої природи. Хитрість полягає в тому, щоб не піддаватися бажанню зупинити дію. Замість цього використовуйте достатньо довгу витримку затвора, щоб створити розмиття, але при цьому слідуйте за об’єктом, що рухається, з відповідною швидкістю. Знято на камеру Canon EOS RP (якій на зміну прийшла модель EOS R8) з об’єктивом Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM із фокусною відстанню 26 мм, витримкою 1/30 с, діафрагмою f/16 та ISO 100.

4. Витримка затвора для відеозйомки

Коли ви знімаєте відео, корисним емпіричним правилом є вибір витримки затвора на рівні приблизно 1/2R, де R — це кадрова частота. Наприклад, якщо ви знімаєте на камеру Canon EOS R10 із роздільною здатністю 4K та швидкістю 60p, ідеальна витримка затвора становить приблизно 1/125 секунди — трохи ніж удвічі більше, ніж 60 кадрів на секунду (швидкість зйомки камери). Це дозволяє уникнути розмиття через надто довгу витримку, але не дає кадрам виглядати нечіткими, як це було б за коротшої витримки затвора.

Вода, що каскадом стікає з великого моховитого каміння. Вода розмита через довгу витримку затвора камери.

Якщо для уникнення руху камери встановити її на штатив, використання довгої витримки (з довгою витримкою затвора) призведе до того, що всі рухомі об’єкти в кадрі, наприклад водоспад, будуть розмиті, надаючи воді класичного молочного вигляду. Знято на камеру Canon EOS R5 з об’єктивом Canon RF 14-35mm F4L IS USM із фокусною відстанню 35 мм, витримкою 1 с, діафрагмою f/22 та ISO 100.

5. Використовуйте довгу витримку для ефекту розмиття рухомих об’єктів

Ви можете встановити відносно довгу експозицію — довгу витримку, скажімо, більше секунди, — щоб навмисно розмити все зображення або лише рухомі елементи на чіткому фоні. Однак для запобігання перетримки кадру доведеться вибрати вужчий діапазон настройок діафрагми (більше діафрагмове число, наприклад f/16 або f/22), менше значення ISO або нейтральний світлофільтр, що дозволить обмежити кількість світла, яке потраплятиме на світлоприймач камери. Тепер ви можете або переміщувати камеру під час зйомки (що призведе до розмиття всього зображення), або для забезпечення нерухомості камери використовувати штатив, у результаті чого розмитими будуть тільки рухомі елементи композиції. Спробуйте використовувати останній прийом для того, щоб зменшити чіткість хвиль чи водного потоку на пейзажній фотографії або розмити рухомі транспортні засоби й натовп людей на знімках міських видів.

Якщо використовується витримка більше 30 с, установіть режим «Ручна витримка». У деяких камерах Canon для налаштування режиму ручної витримки можна використовувати диск вибору режимів, у той час як в інших камерах спочатку потрібно встановити ручний режим, а потім у списку варіантів витримки затвора вибрати «Ручна витримка». Доцільним може бути використання таймера або провідного пульта дистанційного керування з метою усунення ризику струсу внаслідок натискання кнопки затвора. Ви також можете використовувати програму Canon Camera Connect для віддаленого керування камерою за допомогою смартфона.

Розуміння того, що таке витримка затвора та як нею керувати, допоможе вам в найефективніший спосіб використовувати свою камеру та об’єктив, щоразу створюючи чудові знімки.


Автори: Маркус Хокінс (Marcus Hawkins) і Піт Волінські (Pete Wolinski)

Пов’язана продукція

  • Бездзеркальні камери

    EOS R7

    Досліджуйте дику природу з камерою, яка поєднує неймовірну швидкість і якість зображення в портативному корпусі формату APS-C, призначеному для майбутнього.
  • Бездзеркальні камери

    EOS R8

    Перейдіть на новий рівень повнокадрової фото- та відеозйомки та втільте в життя свої творчі ідеї.
  • Бездзеркальні камери

    EOS R10

    Переходьте на новий рівень фото- та відеозйомки з бездзеркальною камерою лінійки EOS R, створеної на основі сенсора APS-C.
  • Бездзеркальні камери

    EOS R50

    Від чітких фотографій до відео у форматі 4K і прямих трансляцій — створюйте найкращий контент, що викликатиме захоплення, за допомогою цієї бездзеркальної камери EOS R. Усе в одному спеціалізованому пристрої.
  • Бездзеркальні камери

    EOS R100

    Створюйте ідеальні спогади в чудовій якості за допомогою цієї інтуїтивно зрозумілої камери EOS R, яка завжди готова до роботи.
  • Об’єктиви RF-S

    RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM

    Стандартний об’єктив APS-C для камер серії EOS R ідеально підходить для зйомки повсякденних ситуацій, як-от сімейна зйомка, зйомка сцен із життя, портретів і святкувань.
  • Об’єктиви RF-S

    RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

    Об’єктив APS-C серії EOS R, кут огляду якого варіюється від широкого кута до кута огляду, як у телеоб’єктивів, ідеально підходить для зйомки подорожей, дикої природи, спорту та сцен із життя.
  • Стандартний об’єктив

    RF 50mm F1.8 STM

    Компактний, тихий і легкий 50-міліметровий RF-об’єктив із фіксованою фокусною відстанню з широкою діафрагмою f/1,8 ідеально підходить для втілення вашого творчого бачення.
  • Телеоб’єктив зі змінною фокусною відстанню

    RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

    Універсальний, компактний і легкий об’єктив RF 100-400 мм з 5,5-ступеневим стабілізатором зображення для зйомки дикої природи й динамічних сюжетів без зайвих зусиль.

Схожі статті

  • ОСНОВИ ФОТОГРАФІЇ

    Керування експозицією

    Опануйте науку налаштування діафрагми, витримки та чутливості ISO.

  • ОСНОВИ ФОТОГРАФІЇ

    Зйомка з панорамуванням для початківців

    Дізнайтеся із цих корисних порад, як за допомогою панорамування покращити свої знімки динамічних подій.

  • ФОТОГРАФУВАННЯ РУХОМИХ ОБ’ЄКТІВ

    Фотографування рухомих об’єктів

    Навчіться фотографувати рух і додавати динаміку до своїх знімків.

  • ЗЙОМКА ОБ’ЄКТІВ, ЩО РУХАЮТЬСЯ

    Найкращі об’єктиви для зйомки динамічних подій

    Наш посібник із найкращих об’єктивів для зйомки динамічних подій.