A woman touches a paper star hanging from her ceiling, in front of shuttered windows.

ФОТОЗЙОМКА В ПРИМІЩЕННІ

Ідеальні проекти: три ідеї для творчих фотосесій удома

Приховані джерела творчого натхнення часто можна знайти у власному житлі. Подивіться уважніше на простір, що здається таким знайомим, і ви здивуєтеся, дізнавшись, скільки цікавих речей і сценаріїв для зйомки чекають на вашу камеру.

Один із найкращих способів проявити свою творчість удома — ближче познайомитися з функціями камери, якими ви ще, можливо, не користувалися. Наприклад, у моделі Canon EOS 90D є інтервалометр для покадрової зйомки та суміщений фокус, що допомагає робити найчіткіші фотографії. Ось три ідеї для фотографування в приміщенні, що допоможуть вам розкрити свій творчий потенціал на повну. Вони чудово підходять для того, щоб покращити власні навички, навчитися новим прийомам роботи з камерою та навіть відкрити для себе нові аспекти фотозйомки.

Режим швидкого перемотування і покадрова зйомка

A Canon EOS 90D on a tripod filming ingredients laid out on a table.
Зйомка зверху (особливо в режимі відео) дозволяє створити цікаву композицію в стилі Flat Lay. Штатив забезпечує стабільність і позбавляє тремтіння.

Ми вже звикли до таких сюжетів покадрової зйомки, як чудовий урбаністичний пейзаж на тлі сонця, що сходить, але робити цікаві покадрові відео можна навіть удома! Запорука успіху — показати глядачеві щось під новим кутом. Це може бути щось досить просте, як-от процес випікання чогось смачного, що змінює свою форму й вигляд у печі — ми продемонстрували це на прикладі свіжого печива.

Покадрова зйомка стискає час, перетворюючи години на секунди, і тому ідеально підходить для того, щоб зафіксувати процес приготування їжі. Сплануйте все, що вам знадобиться, і розкладіть усі інгредієнти й приладдя на рівній поверхні, перш ніж починати.

Універсальний об’єктив на кшталт Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II дозволяє змінювати масштаб залежно від сцени, а його маленька фокусна відстань у 25 см спрощує фотографування зблизька. Ось ще три поради, що допоможуть вам створити просте, але цікаве покадрове відео вдома.

1. Установіть камеру на штатив і налаштуйте кадр

A Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM lens. A woman with multi-coloured hair making cookies.
Штатив допомагає досягти єдиної якості результатів, коли робиш послідовність знімків або записуєш відео. Він забезпечує стабільність і відкриває нові творчі можливості для створення композиції. Якщо в приміщенні надто темно, додайте джерело постійного світла: це може бути студійне обладнання або навіть настільна лампа.

Камера має бути нерухомою, тож вам знадобиться штатив. Розташування зверху дозволить захопити всі деталі процесу, а щоб усе потрапило в кадр, зменште масштаб до 18 мм. Якщо в приміщенні темно, скористайтеся джерелом постійного світла — підійде навіть настільна лампа.

2. Установіть параметри покадрової зйомки

Схожі статті
A light painting image of a bed of flowers with multi-coloured lights behind.

ФОТОЗЙОМКА В САДУ

Розвивайте свої творчі здібності: три проекти, які можна спробувати реалізувати в саду

Три методи, що нададуть вам творчого імпульсу: від світлових композицій із тюльпанами й фотографування зірок до зйомки чудових садових птахів.

A time stacked image of a flower blooming.

ПОКАДРОВА ЗЙОМКА

Створіть і надрукуйте фотографію, зроблену з кількох покадрових знімків

Цей посібник про те, як компонувати послідовності фотографій, навчить вас перетворювати знімки покадрової зйомки на єдине зображення.

A macro shot of soap mixing with water.

МАКРОЗЙОМКА

Абстрактна макрозйомка: фотографування мильних бульбашок

Дізнайтеся із цього простого покрокового посібника, як робити чудові й барвисті абстрактні макрознімки мильної плівки.

Увімкніть режим відеозйомки, якщо камера його підтримує. Потім натисніть кнопку меню (MENU) і знайдіть у вкладених меню сповільнене відео (покадрову зйомку). Виберіть налаштовуваний (користувацький) режим для максимального контролю, а також якість зйомки: Full HD або 4K. Якщо ми збираємося опублікувати наше відео в соціальних мережах, ідеально підійде режим Full HD, який, до того ж, потребує менше місця на карті пам’яті.

У вкладеному меню інтервалу між знімками можна встановити проміжок, який камера робитиме між кадрами. Залежно від відеосистеми, яку також можна змінити в налаштуваннях, камері потрібно 24, 25 або 30 кадрів для кожної секунди готового відеозапису. Зазвичай хмари, що повільно рухаються по небу, знімаються з інтервалом приблизно 10 секунд між кадрами, а швидкіші процеси, як-от приготування їжі, потребують меншого — наприклад, двосекундного — інтервалу.

У розділі кількості знімків можна встановити загальну кількість фотографій, яку ви хочете зробити, і відразу побачити, скільки триватиме ваш відеозапис. З інтервалом 2 секунди й кількістю кадрів 800 ми побачимо, що зйомка триватиме 26 хвилин 38 секунд, і за швидкості 25 кадрів на секунду ми отримаємо 32-секундне відео.

Для автоекспозиції виберіть режим фіксації за першим кадром, щоб камера не намагалася скоригувати експозицію в кожному кадрі (у цьому випадку яскравість постійно змінюватиметься). Також має сенс перевести об’єктив до режиму ручного фокусування і сфокусуватися на руках людини, що готує, або на поверхні столу, щоб камера не змінювала фокус під час зйомки.

3. Перевірте готовність камери до зйомки

A composite image: left, the back of the Canon EOS 90D showing the interval shooting settings; right, a cookie rising in an oven.
Виберіть достатню кількість кадрів для режиму покадрової зйомки, щоб встигнути записати весь сюжет.

Коли ви виходитимете з меню, камера запропонує вам зробити тестовий знімок, щоб перевірити експозицію. Якщо вас усе влаштовує, натисніть СТАРТ/СТОП, а потім — кнопку спуску, щоб розпочати зйомку. Камера робитиме знімки зі встановленим інтервалом. Якщо ви закінчили раніше, просто натисніть кнопку спуску ще раз, щоб зупинити записування. Ваші знімки буде автоматично об’єднано в готове покадрове відео.

Макрозйомка: перетворіть звичайне на неймовірне

Зйомка повсякденних об’єктів із макрооб’єктивом — простий спосіб поекспериментувати у створенні креативних і цікавих фотографій.

Фотографування в режимі макро дозволяє поглянути на звичайнісінькі речі під геть новим кутом, а ваш дім — чудове місце для пошуку цікавих об’єктів для зйомки. Це може бути що завгодно: виделка, терка для овочів чи волокнистий килим — максимальне наближення в режимі макро дозволяє зробити акцент на візерунках, формах і текстурах для створення творчого ефекту.

Для креативної зйомки з близької відстані ідеально підійде макрооб’єктив, як-от Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM з коефіцієнтом відтворення 1:1, що дозволяє знімати в реальному масштабі. Штатив допоможе вам позбавитися зайвого руху — це дуже важливо, коли знімаєш із близької відстані, адже будь-які рухи стають помітнішими.

Макрознімки примушують звичні речі виглядати незвичайними, тож вибирайте для зйомки об’єкти, які містять щось цікаве, наприклад насіння в помідорі або гребінець із зубцями. Завдяки швидкій діафрагмі в об’єктиві Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM ви зможете працювати з природним світлом, хоча для виділення деталей або створення фонового освітлення можна скористатися зовнішнім джерелом — ідеальний варіант, коли знімаєш щось рідке або прозоре.

Ось три важливі налаштування, що допоможуть вам зробити свої макрознімки максимально чіткими.

1. Сенсорний фокус у режимі Live View та програма Canon Camera Connect

A screenshot of the Canon Camera Connect App, showing focus selection.
Користуйтеся режимом Live View або підключіть камеру до програми Canon Camera Connect для дистанційної зйомки й сенсорного налаштування фокуса.

Під час зйомки невеликих об’єктів буває важко досягти точного фокуса. У режимі Live View ви можете працювати безпосередньо із сенсорним екраном і бачити саме те, що наразі перебуває у фокусі, розуміючи, як виглядатиме результат вашої зйомки. Просто натисніть на екран, щоб установити фокус у потрібній точці. Ви також можете перемкнутися в режим ручного фокусування та точніше налаштувати фокус за допомогою кільця на об’єктиві. Крім того, можна збільшити зображення в 5 або 10 разів за допомогою кнопки збільшення, щоб зробити навіть найменші деталі на знімку максимально чіткими.

Усе це також можна зробити дистанційно через програму Canon Camera Connect. Натисніть на екран свого інтелектуального пристрою, щоб вибрати точну зону фокусування. Із цієї програми також можна змінювати налаштування камери, не торкаючись неї, щоб позбавитися тремтіння на зображеннях.

2. Ручне виділення різкістю

У режимі виділення різкістю всі елементи композиції, що перебувають у фокусі, виділяються яскравим контуром, як видно на зазубреному лезі цього ножа. Це простий і зручний спосіб перевірити чіткість зображення в кадрі. Зелений квадрат використовується для допомоги у фокусуванні в режимі ручного фокуса.

Функція ручного виділення різкістю є в моделях Canon EOS RP, Canon EOS 90D та багатьох інших моделях Canon, і вона допомагає досягти надчіткого фокуса. Якщо ваша камера підтримує цю можливість, після її ввімкнення ділянки кадру, що перебувають у фокусі, виділяються помітним кольоровим контуром. Активуйте режим Live View, натисніть кнопку меню (MENU), а потім знайдіть у меню налаштування ручного виділення різкістю.

Увімкніть цю функцію, виберіть колір та рівень, і на екрані в режимі ручного фокусування відображатиметься контур виділення. Щоб краще бачити зону фокусування, вибирайте колір, що контрастує з кольором об’єкта вашої зйомки.

3. Брекетинг фокусування для неймовірної глибини різкості

Фотографія скибки ананаса ліворуч була зроблена з діафрагмою f/8 — вище значення f означає, що у фокус потрапляє більша частина зображення, але кількість світла при цьому обмежена. Фотографія металевих заклепок зліва була зроблена з діафрагмою f/2.8 — це обмежує площину фокусування, але дозволяє потрапити в кадр більшій кількості світла. Завдяки брекетингу фокусування, що був використаний для злиття послідовності знімків, зроблених із цією діафрагмою, фотографія праворуч залишається дуже чіткою.

Фотографування з діафрагмою f/2.8 дозволяє досягти найделікатнішої глибини різкості для виділення певної частини об’єкта. Але якщо ви захочете, щоб у фокусі були всі деталі, зазвичай вам знадобиться зменшити діафрагму об’єктива — за рахунок втрати світла. Функція брекетингу фокусування в моделі Canon EOS 90D дозволяє зробити послідовність знімків, а потім злити їх у програмі Digital Photo Professional, щоб досягти більшої глибини різкості навіть за діафрагми f/2.8.

У режимі Live View натисніть кнопку меню (MENU), знайдіть функцію брекетингу фокусування та ввімкніть її. Спочатку виберіть загальну кількість знімків: почніть із 30, але це число можна збільшити, якщо ви знімаєте щось дуже деталізоване. У режимі макро зазвичай вистачає 100 кадрів. Потім виберіть крок збільшення фокуса (величину, на яку фокус змінюватиметься з кожним знімком): почніть із чотирьох та експериментуйте. Зауважте, що для використання цієї функції вам знадобиться ввімкнути автоматичне фокусування. Тепер натисніть кнопку спуску, щоб розпочати знімання послідовності знімків.

Зручна функція брекетингу фокусування є в новіших камерах Canon. Але навіть якщо у вас старіша модель, не варто хвилюватися: ви можете об’єднати кілька знімків, зроблених із різним фокусом. У програмі Digital Photo Professional можна об’єднати кілька знімків в один, щоб збільшити глибину різкості за допомогою інструмента Depth Compositing зі зрозумілими покроковими інструкціями.

Довершеність: портрети кінематографічної якості вдома

Створення вражаючих портретів удома — один зі способів покращити свої фотографічні навички й залучити до справи друзів чи родичів. Для створення ідеальних портретів не забудьте ввімкнути функції розпізнавання обличчя та очей.

Створити портретну фотографію можна навіть у звичайних приміщеннях. Щоб зробити неймовірний портрет, вам не знадобиться дороге освітлювальне обладнання або екзотичні місця для зйомки. Достатньо моделі, що готова до роботи, і творчої ідеї. Перетворити непоганий портрет на чудовий можна за допомогою вдалої пози й вікна з достатньою кількістю природного світла.

Портрети можна знімати з будь-яким об’єктивом — стандартним, ширококутним або навіть «риб’ячим оком». Проте зазвичай для портретних знімків використовують об’єктив 135 мм або 85 мм, як-от Canon EF 85mm f/1.8 USM. Він ідеально підходить для портретної зйомки, адже цей об’єктив стискає перспективу, а його швидка діафрагма f/1.8 наповнює знімок світлом і дозволяє неймовірним чином виділити об’єкт, розмивши навіть надто деталізований фон. Установіть діафрагму f/1.8, чутливість ISO 100, а витримку — від 1/125 до 1/160. Пам’ятайте, що 85 мм — це еквівалент 136 мм на камері із сенсором APS-C, як-от Canon EOS 90D.

Ось три прості поради, що допоможуть вам робити ефектні портретні знімки.

1. Вид із вікна

Природне світло з вікна або відчинених дверей не лише робить знімок яскравішим, але й надає йому глибини.

Навіть якщо знімаєш удома, це не означає, що на фоні має бути стіна або якість нудні декорації. За допомогою вікна чи балкона, що виходять у сад, або навіть відчинених назовні дверцят можна додати фотографії глибини й додаткового виміру. Розташуйте модель на вибраному фоні й виберіть композицію з фокусною відстанню 85 мм таким чином, щоб вид заповнював кадр.

2. Використовуйте віддзеркалення

Використовуйте природне світло з вікна й контролюйте його напрямок за допомогою відбивача, спрямовуючи на об’єкт зйомки.

Однією з проблем під час портретної зйомки в приміщенні на фоні вікна є те, що фон, наповнений денним світлом, зазвичай значно яскравіший за кімнату, у якій ви знімаєте. Збалансувати світло й підсвітити об’єкт можна за допомогою фотоспалаху, як-от Canon Speedlite 470EX-AI, який автоматично підбирає оптимальний кут відбиття світла від стін і стелі, дозволяючи отримати природний результат.

Ще простіший метод (або варіант на випадок, коли фотоспалаху немає) — скористатися відбивачем, який віддзеркалює світло ззовні на об’єкт вашої зйомки. Відбивачем може бути щось просте, як-от великий аркуш білого паперу або фольги. Відбивач створює м’яке й природне освітлення, яке можна направляти під бажаним кутом майже саме так, як і зі спалахом.

3. Створюйте креативні ефекти за допомогою інструмента Picture Styles (Стилі зображення)

Функція використання стилів зображення допомагає налаштувати оброблення фотографій, щоб зробити їх ефектнішими.

Модель Canon EOS 90D підтримує функції автофокусування на обличчі та очах, що дозволяють кожного разу створювати чудові портрети, але налаштувати параметри оброблення зображення також можна за допомогою інструмента Picture Styles (Стилі зображення). У стилі Portrait (Портрет) чіткість дещо зменшується, щоб згладити текстуру шкіри, а колір і насиченість коригуються таким чином, щоб забезпечити природність відтінків. Монохромний режим дозволяє створювати ефектні чорно-білі портретні знімки.

Інструмент Picture Styles (Стилі зображення) є не в усіх камерах Canon, але багато нових моделей підтримують цю функцію. Якщо у вас немає доступу до стилів зображення, відповідні налаштування можна зробити вручну в програмі Digital Photo Professional.

Автор: Джефф Майер (Jeff Meyer)

Подібна продукція

Схожі статті

Натхнення — це ключ до створення видатних знімків, також будуть корисними поради для покупців, тематичні інтерв’ю — все це потрібно для втілення у життя найкреативніших ідей.

Повернутися до всіх порад і прийомів