ТЕХНІКИ ОСВІТЛЕННЯ

7 корисних порад щодо фотографування за умов недостатнього освітлення

Дізнайтеся, як розкрити весь потенціал камери Canon і навчитися створювати приголомшливі знімки в будь-який час від заходу до світанку.
Кольорові промені світла на прибережній пішохідній доріжці.

Ранкові й вечірні сутінки — чарівний час. У ці хвилини починаються різні заходи й фестивалі, темп міського життя змінюється, а у фотографа з’являються цікаві можливості. Проте ввечері зафіксувати дрібні деталі доволі складно, особливо якщо ви використовуєте камеру смартфона.

У часи недостатнього освітлення вам допоможуть творчі режими цифрових дзеркальних, бездзеркальних і покращених компактних камер, що дозволяють створювати різкі й деталізовані знімки, неможливі за інших умов.

1. Використовуйте широку діафрагму (менше число f), щоб впустити якомога більше світла

Крупний план особи темноволосої жінки з рожевою помадою та тінями для повік за слабкого освітлення.

Об’єктиви з ширшою діафрагмою пропускають на чутливий сенсор більше світла, що дозволяє застосовувати коротші витримки для фотографування деталей і руху без необхідності збільшувати ISO до зависоких значень, які призводять до появи шумів. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 50mm F1.8 STM з витримкою 1/1250 с, діафрагмою f/1,8 та ISO 1250. © Ejiro Dafé (Еджіро Дафе)

Якщо у вас камера з ручними налаштуваннями, ви можете керувати її діафрагмою в режимі пріоритету діафрагми (Av). У ньому ви можете просто вказати, скільки світла потраплятиме в камеру. За умов слабкого освітлення необхідно впускати в камеру більше світла, щоб забезпечити достатньою експозицію та зафіксувати всі деталі сцени. Для цього використовуйте широку діафрагму (мале число f). Якщо експозиція все одно недостатня (знімок надто темний), установіть довшу витримку, щоб впустити більше світла, збільшивши час експозиції – але при цьому підвищується ризик розмиття (див. поради нижче про збереження різкості зображення).

Налаштування діафрагми впливає не лише на експозицію. Широка діафрагма також призводить до зменшення глибині різкості – тобто з низьким числом f у фокус потрапляє лише вузький фрагмент сцени. Це може бути ідеальним варіантом, якщо ви знімаєте портрети просто перед світанком і хочете створити приємний розмитий фон, але коли потрібно зберегти нюанси міського пейзажу, наприклад у сутінках, то вужча діафрагма (більше число f) забезпечить вищу глибину різкості, тобто у фокусі опиниться більша частина сцени. Для забезпечення достатньої експозиції вам знадобиться поекспериментувати з довшою витримкою.

Звісно, в деяких об’єктивів ширша (або «швидша» діафрагма), ніж в інших. До асортименту компактних моделей для повнокадрових бездзеркальних камер системи EOS R, таких як Canon EOS R6 і EOS RP, входить об’єктив Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM – чудовий вибір для ширококутної зйомки нічних міських пейзажів та інших сцен зі слабким освітленням. Canon RF 50mm F1.8 STM забезпечує більш звичну перспективу (подібно людському оку) та ідеально підходить для створення природних вуличних фотографій вночі, а більш довгофокусний об’єктив Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM – вигідний вибір для портретної зйомки за слабкого освітлення.

Якщо ви використовуєте дзеркальну камеру, то природну перспективу й стабілізацію зображення (IS) для зйомки з рук вам забезпечить такий об’єктив, як Canon EF 35mm f/2 IS USM. Об’єктив Canon EF 35mm f/1.4L II USM із ще ширшою максимальною діафрагмою може похвалитися винятковими характеристиками за умов низької освітлення. Якщо у вас дзеркальна камера з матрицею типу APS-C, наприклад Canon EOS 850D, то хорошим варіантом для створення природної перспективи є об’єктив EF-S, як-от Canon EF-S 35mm f/2.8 MACRO IS STM. Якщо вам потрібен аналогічний ширококутний і природний ракурс для бездзеркальної камери EOS M, наприклад EOS M50 Mark II, яка також має матрицю типу APS-C, зверніть увагу на надкомпактний об’єктив- «млинець» Canon EF-M 22mm f/2 STM і надшвидкий Canon EF-M 32mm f/1.4 STM.

2. Збільште значення ISO, щоб покращити світлочутливість

Велика водойма в оточенні пагорбів і гір за умов слабкого освітлення.

Якщо навіть за широкої діафрагми вам здається, що зображенню бракує яскравості, спробуйте збільшити значення ISO. Це підвищує чутливість матриці до світла й може стати в нагоді під час зйомки вночі без спалаху. Що вище число ISO, то вища чутливість. Цифрові дзеркальні, бездзеркальні та покращені компактні камери Canon мають великі сенсори, тож знімки за високих значень ISO різкіші, ніж у разі використання менших сенсорів (наприклад, у камерах смартфонів).

Повнокадрові CMOS-сенсори в бездзеркальних камерах Canon, як-от Canon EOS RP та EOS R6, дозволяють їм забезпечувати виняткову якість під час зйомки за високих значень ISO з мінімальним шумом або зернистістю на фото. Сенсори в найновіших камерах Canon формату APS-C трохи менші, але все одно забезпечують деталізоване й майже позбавлене шуму зображення навіть за дуже високих значень ISO, що робить ці моделі ідеальними для зйомки з рук у нічний час.

3. Стежте за різкістю знімків

Під час зйомки з рук за умов поганого освітлення ви можете побачити розмиття на фото. Зазвичай це відбувається, якщо ви налаштували тривалу експозицію (довшу витримку), щоб захопити більше світла. Ось ще одна перевага ширшої діафрагми: що більше світла потрапляє в об’єктив, то коротшу витримку можна використовувати. Це важливо, тому що коротша витримка дозволяє зафіксувати рух – і що швидший той рух, який ви хочете закарбувати на фото, то коротшою має бути витримка, щоб уникнути розмиття. За яскравого освітлення для зйомки відносно нерухомих об’єктів зазвичай застосовується витримка близько 1/50 секунди, для фотографування людей, що йдуть, потрібна коротша витримка – близько 1/250 секунди, а для об’єктів, які рухаються швидко, – 1/1000 секунди або навіть швидша витримка. За умов гіршого освітлення знадобиться коротша витримка.

Окрім руху об’єкта, необхідно враховувати тремтіння камери – і що більша фокусна відстань, то складніше уникнути тремтіння камери під час зйомки з рук. Загальна правило таке: починати з розміру діафрагми, що є зворотним числом до фокусної відстані: так, для об’єктива 50 мм використовуйте швидкість 1/50 секунди або вище; для об’єктива 600 мм – 1/600 секунди тощо. Об’єктив з оптичною стабілізацією зображення (IS) дозволяє використовувати довші витримки, досягаючи такої ж різкості.

Модель Canon EOS R6 має вбудовану систему стабілізації зображення (IBIS), яка в поєднанні з об’єктивами, також обладнаними стабілізатором, забезпечують неймовірну чіткість навіть за довгої витримки в режимі зйомки з рук. Щоб зменшити рух камери, також можна користуватися об’єктами оточення: спробуйте притулитися до стіни або поставити камеру на тверду поверхню. Якщо у вас є штатив, використовуйте його: це забезпечить максимальну гнучкість.

4. Використовуйте всі можливості балансу білого

Зображення вечірнього Батського абатства з теплими плямами світла і вуличним ліхтарем, що горить.

Регулювання балансу білого – це творчий спосіб радикально змінити остаточний вигляд знімка. Знято на камеру Canon EOS 7D (якій на заміну прийшла модель Canon EOS 7D Mark II) з об’єктивом Canon EF 17-40mm f/4L USM із фокусною витримкою 2,5 с, діафрагмою f/11 та ISO 100. © Маркус Хокінс (Marcus Hawkins)

Батське абатство, сфотографоване вночі, коли кольори холодніші, а небо набуло глибокого синього відтінку.

У цій версії того ж знімка був змінений баланс білого, у результаті чого кольори каменю стали природнішими, а небо набуло глибшого синього відтінку. Знято на камеру Canon EOS 7D з об’єктивом Canon EF 17-40mm f/4L USM із фокусною відстанню 21 мм, витримкою 2,5 с, діафрагмою f/11 та ISO 100. © Маркус Хокінс (Marcus Hawkins)

Автоматичне налаштування балансу білого в камерах Canon забезпечує стабільно точні результати у разі зйомки під денним світлом і демонструє високі характеристики в разі фотографування за умов поганого освітлення. Однак ви можете надати своїм знімкам, зробленим у такому режимі, додаткового стилю за допомогою певних попередніх налаштувань балансу білого, щоб створити певний настрій.

Наприклад, у разі зйомки в сутінках під міськими ліхтарями режим «Вольфрам» дозволяє надати штучно освітленим ділянкам нейтральнішої колірної температури, а також посилити глибокий синій колір неба. Якщо ж ви хочете привернути увагу до теплоти штучного освітлення, спробуйте перемкнутися в режим балансу білого «Денне світло».

Багато камер Canon, зокрема компактні моделі, як-от Canon PowerShot G5 X Mark II, можуть знімати у форматі RAW. Із ним ви зможете змінити або точно налаштувати баланс білого на етапі подальшого оброблення зображень у будь-якій програмі для роботи з форматом обробки RAW включно з потужною безкоштовною програмою Canon Digital Photo Professional.

5. Користуйтеся світловими ефектами

Кішка з передніми лапами на двох книгах у слабо освітленій кімнаті.

Установивши камеру на штатив, ви зможете налаштувати довшу витримку, щоб захопити більше світла, зберігаючи при цьому чіткість зображення. Звісно, також стане в нагоді допомога з боку об’єкта зйомки, який позуватиме без зайвого руху. Знято на камеру Canon EOS 850D з об’єктивом Canon EF 50mm f/1.2L USM з витримкою 1/160 с, діафрагмою f/2,8 та ISO 100.

Мережа доріг із фарами автомобілів, що створюють чіткі світлові смуги.

Довга витримка ідеально підходить для перетворення нічного руху на світлові смуги, а звичайних сцен – на чарівні творчі фото. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM із фокусною витримкою 61 с, діафрагмою f/16 та ISO 400. © Lorenz Holder

Додати нічним знімкам динамічності можна за допомогою світлових смуг – від задніх ліхтарів автомобілів, що рухаються, до неонового підсвічування атракціонів на ярмарках. Щоб передати рух світла на фотографії, потрібна довга витримка (кілька секунд або більше), а камера при цьому має бути встановлена на штатив або тверду поверхню. Експериментуйте з різною тривалістю експозиції. Щоб уникнути тремтіння камери під час натискання на кнопку спуску, використовуйте функцію автотаймера в камері або віддаленим керуванням. Багато камер Canon підтримують Wi-Fi, що дозволяє змінювати налаштування й робити знімки через смартфон за допомогою програми Canon Camera Connect.

6. Спробуйте серійну зйомку

Фігура людини, яка стрибає на мотоциклі через пагорб, у вигляді силуету на фоні сутінкового неба.

Серійна зйомка чудово підходить для фотографування динамічних подій за слабкого освітлення, завжди дозволяючи захопити ідеальний момент. Знято на камеру Canon EOS 7D Mark II з об’єктивом Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM із фокусною відстанню 35 мм, витримкою 1/1600 с, діафрагмою f/8 та ISO 3200.

У режимі безперервної зйомки (так звана серійна зйомка на деяких камерах) можна записати послідовність зображень за кілька десятих секунди. Це зручно, якщо потрібно зняти об’єкт, що рухається, або спіймати мінливий момент. Тож активуйте цей режим, якщо ваша камера підтримує його. Це збільшить ваші шанси отримати чудовий динамічний знімок у сутінках.

7. Найкращі камери для зйомки за слабкого освітлення

Камера Canon EOS R6.

Для будь-яких потреб і бюджету існує широкий вибір камер, що ідеально підходять для зйомки за слабкого освітлення, зокрема Canon EOS R6.

Canon EOS R6 – ідеальна повнокадрова бездзеркальна камера для фотографування за слабкого освітлення

  • Ефективна внутрішня стабілізація зображення
  • Краща в своєму класі система автофокусування, що працює практично в повній темряві
  • Вражаюча якість зображення за високих значень ISO

Canon EOS RP – найбільш доступна бездзеркальна камера для нічної зйомки

  • Повнокадровий датчик зображення для приголомшливої якості знімків із недостатньою кількістю світла
  • Покращена робота автофокусу за умов слабкого освітлення
  • Конкурентоспроможна ціна для повнокадрової бездзеркальної камери

Canon EOS M50 Mark II – ідеальний крок вперед після зйомки зі смартфона

  • Переваги бездзеркальної камери в елегантному й легкому корпусі із сенсором зображення формату APS-C
  • Високі характеристики АФ за дуже слабкого освітлення (від –4EV) і підтримка ISO до 25 600
  • Спеціальна лінійка змінних компактних об’єктивів EF-M

Canon EOS 850D – наступний крок на шляху до повного контролю творчого процесу: легка дзеркальна фотокамера

  • Легкий корпус вагою 515 г чудово підходить для нічної вуличної зйомки
  • Матриця APS-C роздільною здатністю 24,1 МП забезпечує чудову якість зображення
  • Класична ергономіка цифрової дзеркальної камери та оптичний видошукач для безпосереднього погляду на сцену

Canon PowerShot G5 X Mark II – маленька й витончена, але дуже просунута камера

  • Потужний вбудований 5-кратний зум (еквівалент фокусної відстані 24–120 мм)
  • Маленький, але високоякісний датчик зображення типу 1.0
  • Безліч режимів нічної зйомки, зокрема портрет із зірками, зоряне небо, зоряні сліди, покадрова відеозйомка зірок і ручна зйомка нічних сцен

Ознайомтеся з додатковими порадами зі зйомки за умов слабкого освітлення* від наставника Redline Challenge Лоренца Холдера (Lorenz Holder).



Автор: Метью Річардс (Matthew Richards)



* Матеріал доступний не всіма мовами.

Подібна продукція

  • Бездзеркальні камери

    EOS R6 Mark II

    Фотографії або відео, екшн або портрети – поєднання продуктивності та якості зображення в моделі EOS R6 Mark II дозволяє розкрити свій творчий потенціал на повну
  • Бездзеркальні камери

    EOS R8

    Перейдіть на новий рівень повнокадрової фото- та відеозйомки та втільте в життя свої творчі ідеї.
  • Стандартний об’єктив

    RF 50mm F1.8 STM

    Компактний, тихий і легкий 50-міліметровий RF-об’єктив із фіксованою фокусною відстанню з широкою діафрагмою f/1,8 ідеально підходить для втілення вашого творчого бачення.
  • Об’єктиви RF

    RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

    Макрооб’єктив із фокусом 35 мм і швидкою діафрагмою f/1,8 для створення ширококутних знімків, фотографування на коротких відстанях і гібридної стабілізації зображення.
  • Ширококутний об’єктив із фіксованою фокусною відстанню

    RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

    Компактний і легкий 24-міліметровий об’єктив із фіксованою фокусною відстанню, який ідеально підходить для зйомки пейзажів, влогів та інтер’єрів, а також макрозйомки.
  • Схожі статті

  • НІЧНА ЗЙОМКА

    Зйомка Місяця

    Покроковий посібник із творчої зйомки Місяця.

  • ТЕХНІКИ ОСВІТЛЕННЯ

    Зйомка за наявного освітлення

    Дізнайтеся, як шукати та використовувати найвигідніше освітлення, щоб покращити якість ваших фотографій.

  • ТЕХНІКИ ВІДЕОЗЙОМКИ

    Поради щодо зйомки відео вночі

    Відкрийте для себе новий світ творчості з нашим посібником зі зйомки відео вночі.

  • ФОТОГРАФІЯ ДИКОЇ ПРИРОДИ

    Зйомка дикої природи за слабкого освітлення

    Відкрийте для себе приховане життя тварин за допомогою наших найкращих поради щодо жанру нічної фотографії.