ПОРТРЕТИ

Винятковість, яку додає використання об’єктива

Вибір спеціалізованого об’єктива допоможе вам вивести своє портретне фотографування на новий рівень — від знімків голови великим планом до ширококутних вуличних портретів.
Фотограф знімає модель у фіолетовому світлі, яка тримає стебло рослини.

Більшість камер EOS постачаються із звичайним об’єктивом, який підійде для більш загальних цілей. Але для того щоб вивести свої навички на новий рівень, варто придбати кілька об’єктивів спеціально для вибраного вами жанру, як-от портретна фотографія. Від фокусної відстані й максимальної діафрагми до ваги та розміру — параметри обраного вами об’єктива матимуть величезне значення для ваших знімків.

Які складові вдалого портретного об’єктива?

Перш за все портретні об’єктиви відрізняє їхня фокусна відстань і максимальна діафрагма, але при виборі портретного об’єктиву Canon для конкретних потреб необхідно також враховувати інші фактори.

Сумісність об’єктивів

По-перше, варто звернути увагу на вашу камеру й сумісні з нею об’єктиви. Серія камер Canon EOS R дозволяє вільно вибирати об’єктиви, адже завдяки адаптерам кріплення для об’єктивів RF можна застосовувати як лінійку RF, так і лінійку EF.

Байонет Canon RF є чудовою відправною точкою при виборі об’єктива для портретної зйомки. Об’єктиви серії RF, якими оснащуються бездзеркальні камери Canon, як-от Canon EOS R6 і EOS RP, мають 12-контактне з’єднання з камерою, що забезпечує неймовірно високу швидкість автофокусування і надійність. Творчі можливості, які надає бездзеркальна технологія, також роблять кріплення RF чудовим вкладенням коштів, якщо ви замислюєтеся про своє майбутнє обладнання на наступних етапах свого фотографічного шляху.

Кілька різнокольорових світлових смуг навколо голови і торса моделі на чорному фоні.

Об’єктив Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, обладнаний стабілізатором зображення, має розмір лише 88,8 мм і є універсальним варіантом для портретної зйомки. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM із фокусною відстанню 44 мм, витримкою 8 с, діафрагмою f/16 та ISO 100.

Стабілізація зображення

Далі слід враховувати, що використовувати штатив для зйомки виразних портретів не завжди доцільно або можливо. Саме тут на допомогу приходить стабілізатор зображення. Такі об’єктиви, як Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, RF 85mm F2 MACRO IS STM і RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, обладнані системою стабілізації зображення, що забезпечує неймовірну чіткість фото при зйомці з рук. Посилена стабілізація дозволяє уповільнити витримку, завдяки чому на знімок потрапить максимум світла, і ви зможете робити якісні знімки за будь-яких умов освітлення. Цей ефект багаторазово підсилюється, якщо використовувати об’єктив зі стабілізатором у парі з камерою, обладнаною власною системою стабілізації зображення, наприклад Canon EOS R6, де рівень стабілізації може сягати 8 ступенів.

Розмір і вага

Також потрібно враховувати розмір, вагу та універсальність. Для фотографів-портретистів, які хочуть вільно рухатися або використовувати свої об’єктиви в різних жанрах, чудовим вибором стане невеликий і легкий об’єктив. Canon RF 50mm F1.8 STM та RF 35mm F1.8 MACRO IS STM — неймовірно компактні об’єктиви, що робить їх ідеальними й доступними доповненнями для будь-якого вуличного портретного фотографа. Це не шкодить їхній здатності створювати класичні портрети завдяки широкій максимальній діафрагмі f/1,8, яка забезпечує чудове розмиття фону й гнучкість з точки зору глибини різкості. Якщо вам потрібна максимальна універсальність, зверніть увагу на модель Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM. Завдяки широкому діапазону фокусних відстаней цей об’єктив є ідеальним універсальним вибором на кожен день і підходить практично для всіх жанрів фотографії — від надширококутних 24-міліметрових архітектурних знімків до 85-міліметрових студійних портретів і знімків голови в режимі 105-міліметрового телеоб’єктива.

Максимальна діафрагма

Ще одним ключовим фактором при виборі об'єктива, який підходить для зйомки портретів, є значення його максимальної діафрагми. Діафрагма відноситься до розміру отвору об'єктива, який пропускає світло на датчик камери.

Значення діафрагми певного об’єктива вказано на його корпусі й становить від f/2,8 до f/4. Деякі об’єктиви зі змінною фокусною відстанню мають ширші діапазон змін діафрагми, який може бути від f/4 до f/7,1. Інші об’єктиви зі змінною фокусною відстанню, зокрема Canon RF 24-105mm F4L IS USM і RF 24-70mm F2.8L IS USM, замість цього пропонують фіксовану максимальну діафрагму, яка забезпечує постійну експозицію у усьому діапазоні масштабування. Ці об’єктиви з постійною максимальною діафрагмою і герметичним корпусом серії L ідеально підходять для фотографів, які бажають перейти на них із моделі RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, або для тих, кому просто потрібен об’єктив професійного рівня.

Бічний профіль моделі з темно-червоною помадою, яка стоїть обличчям до камери, з лініями розмитих вогнів на задньому плані.

Фокусна відстань 50 мм підходить для багатьох жанрів фотографії, а широка максимальна діафрагма робить цей об’єктив ідеальним для створення м’якого фонового розмиття під час портретної зйомки. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 50mm F1.8 STM з витримкою 1/125 с, діафрагмою f/1,8 та ISO 1250. © Ejiro Dafé (Еджіро Дафе)

Чим менше значення діафрагми, тим більший максимальний отвір, це дає певні переваги для зйомки портретів за допомогою об'єктивів із більшим значенням максимальної діафрагми.

Велика діафрагма пропускає через об’єктив у камеру більше світла, тому об’єктиви з великою діафрагмою, такі як Canon RF 50mm F1.8 STM і RF 85mm F2 MACRO IS STM, чудово підходять для зйомки за слабкого освітлення (наприклад, портретів у приміщенні) і для тих випадків, коли вам потрібна більша гнучкість у роботі зі світлом, як при зйомці чорно-білих або абстрактних портретів. Друга перевага полягає в тому, що зйомка з діафрагмою, встановленою на максимальну величину, яку часто називають «широко відкритою», створює більше розмиття у фоновому режимі, яке часто надає значну перевагу портретним знімкам.

Давайте розглянемо кілька прикладів портретних фотографій з різною діафрагмою.

Композиція із трьох знімків голови людини з яскраво-червоною помадою та жовтою водолазкою. На лівому знімку чіткий об’єкт і розмитий фон, на середньому — щось середнє, а на правому — чіткий об’єкт і чіткий фон.

На цих трьох знімках, зроблених з однаковою фокусною відстанню на об’єктив Canon RF 50mm f/1.8 STM, діафрагма змінюється від широкої (мале число f) на першому знімку до вужчої (велике число f) на третьому. Коли ви намагаєтеся усунути відволікаючі фони або розмиття на портретній фотографії, у нагоді стане є об’єктив із великою діафрагмою. На першому зображенні увага глядача відведена від відволікаючого фону на обличчя суб'єкта, що є набагато ефективнішим при портретній зйомці. © Ejiro Dafé (Еджіро Дафе)

Однак це не означає, що об’єктив із трохи вужчою максимальною діафрагмою, наприклад f/4 в моделі Canon RF 24-105mm F4L IS USM, не зможе створити красиве розмиття, особливо на фокусній відстані телеоб’єктивів. Це відбувається через стиснення зображення — сильніше за більших фокусних відстанях, коли об’єктив «стискає» відстань, фактично наближаючи розфокусований фон до об’єкту зйомки, щоб створити ефект щільного розмиття за ним.

Найкращі об’єктиви Canon для знімків голови й традиційних портретів

Чоловік із бородою стоїть у довгій траві, тримаючи на руках маленьку дитину.

Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM — це доступний варіант для власників бездзеркальних камер, яким потрібен спеціалізований портретний об’єктив. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM із витримкою 1/800 с, діафрагмою f/2 та ISO 400. © Ілві Ньокіктьен (Ilvy Njiokiktjien)

Портрет літньої людини з коротким волоссям у світло-зеленому одязі.

Об’єктив RF 85mm F2 MACRO IS STM здатний створювати чудові портрети завдяки своїй фокусній відстані. Він також може похвалитися швидким і надійним автофокусуванням навіть за слабкого освітлення. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM із витримкою 1/800 с, діафрагмою f/2 та ISO 400. © Ілві Ньокіктьен (Ilvy Njiokiktjien)

Фокусна відстань — це відстань між об'єктивом та датчиком вашої камери, а сам об'єкт знаходиться у фокусі, який зазначено у мм. Об’єктиви зі змінною фокусною відстанню мають змінний фокусний діапазон який зазначено на корпусі, наприклад 24–105 мм. Зазвичай портретні об’єктиви мають фіксовану фокусну відстань, яка дорівнює 85 мм — наприклад, як у моделі Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, яка може похвалитися легкою конструкцією та 5-ступеневою стабілізацією зображення для ідеальної зйомки портретів з рук.

Під час фокусування на голову й плечі, як у класичній композиції, 85-міліметровий портретний забезпечує більшу фокусну відстань і дозволяє досягти природного вигляду моделі та відділити деталі портрету від фону. На камері з матрицею APS-C 50-міліметровий об’єктив дає приблизно таке ж поле зору, як 85-міліметровий об’єктив на повнокадровій камері.

Для порівняння, використання коротшої фокусної відстані, наприклад, 24 мм, спотворить обличчя об'єкта зйомки, змінивши його пропорції. Також фон, зазвичай, помітніший при коротких значеннях фокусної відстані.

Розфокусований знімок голови людини з коротким світлим кучерявим волоссям через скло, укрите краплями води.

Canon RF 50mm F1.8 STM — чудова модель для тих, хто хоче нарешті перейти від комплектного об’єктива. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 50mm F1.8 STM з фокусною відстанню 50 мм, витримкою 1/200 с, діафрагмою f/2,8 та ISO 320.

Об’єктиви в середині діапазону фокусних відстаней, такі як Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM та RF 50mm F1.8 STM, також чудово підходять для портретної зйомки. Ці фокусні відстані спотворюють зображення в меншій мірі, ніж ширококутні моделі, що дозволяє отримувати природніші знімки, тому вони добре підходять як об’єктиви для портретної зйомки всього тіла й стануть в нагоді фотографам моди.

Найкращі об’єктиви Canon для групових і вуличних портретів

Портрет усміхненого продавця квітів, який тримає букет червоних троянд.

Телеоб’єктив Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM із максимальною фокусною відстанню 105 мм відкриває безліч можливостей для вуличних портретів і групових знімків. Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM із фокусною відстанню 54 мм, витримкою 1/160 с, діафрагмою f/5,6 та ISO 400.

Універсальний об’єктив зі змінною фокусною відстанню, як-от Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, дозволить вам поєднати переваги ширококутного та телеоб’єктива, а також фокусних відстаней між ними. У найширшому 24-міліметровому об’єктиві поле зору підходить навіть для найбільших групових портретів і дозволяє охопити величезний контекст на спонтанних вуличних портретах, а верхній діапазон ідеально підходить для класичних портретів і знімків голови з близької відстані.

Ширококутні об’єктиви можна застосовувати і для спонтанного портретного фотографування, де оточення об’єкта відіграє важливу роль у сюжеті, і в групових портретах, де в кадр мають вміститися кілька об’єктів.

Якщо ви плануєте робити групові портрети, вам ідеально підійде модель Canon RF 16mm F2.8 STM. А якщо ви фотографуєте велику групу на відносно невеликій території, ви можете зробити чудовий знімок за допомогою надширококутного об’єктива.

Найкращі об’єктиви Canon для косметичної зйомки

Знімок збоку великим планом моделі з блискучою помадою і рожевим макіяжем.

Наблизьтеся та відкрийте чудові деталі в портретах за допомогою ширококутного об’єктива Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM. Знято на камеру Canon EOS R з об’єктивом Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM із витримкою 1/200 с, діафрагмою f/2,8 та ISO 200. © Гуіа Бесана (Guia Besana)

Хоча макрооб’єктиви, імовірно, асоціюються у вас з великими планами дивовижних комах або апетитної їжі, неймовірна деталізація, що їм притаманна, також ідеально підходять для портретної зйомки. Фактично макрооб’єктиви широко використовуються в модному й косметичному портретному фотографуванні, дозволяючи підкреслити окремі риси обличчя й привернути увагу до певних косметичних засобів.

Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM має мінімальну фокусну відстань 35 см, а модель RF 35mm F1.8 MACRO IS STM може фокусуватися на відстані до 17 см. Наближаючись до об’єкту зйомки з макрооб’єктивом, ви зможете передати неймовірні деталі, а також продемонструвати й відзначити характерні риси ваших об’єктів.

Автор: Петер Волінські (Peter Wolinski)

Подібна продукція

  • Об’єктиви RF

    RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

    Ідеальний об’єктив для щоденної зйомки для власників повнокадрових бездзеркальних камер. Надзвичайно зручна у користуванні, камера RF 24-105mm F4-7.1 IS STM надзвичайно легка та компактна, здатна вивести вашу зйомку на новий рівень.
  • Об’єктиви RF

    RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

    Макрооб’єктив із фокусом 35 мм і швидкою діафрагмою f/1,8 для створення ширококутних знімків, фотографування на коротких відстанях і гібридної стабілізації зображення.
  • Об’єктиви RF

    RF 85mm F2 MACRO IS STM

    У компактному й легкому телеоб’єктиві RF 85mm F2 MACRO IS STM виняткова універсальність знімання крупним планом поєднується з можливостями майстерного стиснення та 5-ступеневою стабілізацією зображення.
  • Стандартний об’єктив

    RF 50mm F1.8 STM

    Компактний, тихий і легкий 50-міліметровий RF-об’єктив із фіксованою фокусною відстанню з широкою діафрагмою f/1,8 ідеально підходить для втілення вашого творчого бачення.
  • Об’єктиви для EOS R

    RF 24-105mm F4L IS USM

    Легкий та універсальний об’єктив серії L з фокусом 24–105 мм і діафрагмою f/4 із швидким і безшумним автофокусом та 5-точковою системою стабілізацією зображення.
  • Об’єктиви RF

    RF 24-70mm F2.8L IS USM

    Зум-об’єктив з фокусною відстанню 24–70 мм зі швидкою діафрагмою й 5-ступеневою стабілізацією дозволить вам робити професійні фотографії за допомогою повнокадрової бездзеркальної камери.
  • Схожі статті

  • ПОРТРЕТНА ФОТОГРАФІЯ

    Поради щодо створення портретів

    Поліпшіть свої навички портретної фотографії за допомогою цих корисних порад і прийомів.

  • ДОМАШНІ ПРОЕКТИ

    Надихаючі образи вдома

    Перетворіть свій будинок на студію за допомогою порад від зірки TikTok Мікаели Еффорд.

  • ДОМАШНІ ПРОЕКТИ

    Створення власної домашньої студії

    Дізнайтеся, як розкрити творчий потенціал спалахів і навчитися знімати неперевершені портрети без додаткових витрат.

  • ВУЛИЧНА ФОТОГРАФІЯ

    Поради щодо зйомки вуличних портретів

    Найкращі поради щодо зйомки вражаючих вуличних портретів від професійного фотографа Джуліана Лав.