ТЕХНІКИ ВІДЕОЗЙОМКИ

Як знімати відео вночі

Як із максимальною ефективністю використовувати доступне світло для зйомки в темряві.
Фотограф знімає двох людей у зимовому одязі, які, притулившись одне до одного, підсмажують зефір на відкритому вогні. Сцену освітлює лише вогонь та низка гірлянд на задньому плані.

Навчившись користуватися камерою, ви маєте засвоїти найважливіше у фото- і відеозйомці: опанувати роботу зі світлом. Уночі світла зазвичай замало, але все одно виникають моменти, що варті збереження: від святкових веселощів до глибоких розмов біля багаття. Відео дає змогу чудово фіксувати маленькі особливі моменти — те, як люди рухаються, розмовляють і сміються, які неможливо зафіксувати на фотознімку. Але при цьому не завжди зрозуміло, як підійти до зйомки, коли світла навколо небагато.

Вище значення ISO підвищує чутливість камери до світла, а ширша діафрагма та довша витримка затвора збільшують кількість світла, що потрапляє на матрицю — але якщо ви не розумієте, як налаштовувати ці настройки залежно від навколишнього середовища, ваші кадри, швидше за все, будуть зернистими або розмитими. Однак, маючи трохи знань, ви зможете подолати ці перешкоди й створити відео, яке зберігатимете роками, а також вдосконалюватимете свої навички відеозйомки.

У цій статті Елліс Рід (Ellis Reed), творець контенту, фото- й відеоматеріалів із міста Бат, Великобританія, ділиться своїми порадами щодо зйомки відео вночі.

Керуйте своїми настройками

Видно пару рук, які регулюють настройки ISO на камері Canon. Навколишній фон повністю темний, указуючи на те, що зараз ніч.

Під час відеозйомки вночі найкращі результати можна отримати в ручному режимі. Ознайомтеся з настройками своєї камери перед початком зйомки та поекспериментуйте з ISO, витримкою затвора та діафрагмою, аби досягти бажаного результату.

Обираючи налаштування камери для нічної зйомки, ви можете скористатися режимом «Розумна автосцена» від Canon, щоб застосувати настройки, які, на вашу думку, будуть найкращими. Проте більший контроль доступний у ручному режимі.

Якщо ви знімаєте на камеру системи Canon EOS R, наприклад EOS R6 Mark II, електронний видошукач покаже вам, як зміна кожного параметра впливає на результат у реальному часі, і це згодом допоможе вам впевнено працювати з ручним режимом.

Режим фокусування також може бути корисно змінити на ручний. Система Dual Pixel CMOS AF II у моделі EOS R6 Mark II та інших камерах, таких як Canon EOS R7 і Canon EOS R8, дуже добре розпізнає об’єкти зйомки за умов слабкого освітлення, але якщо ви працюєте майже в повній темряві, буває варто перейти на фокусування вручну. За допомогою ліхтаря підсвітіть об’єкт, на якому ви намагаєтеся сфокусуватися, і масштабуйте зображення у видошукачі, одночасно регулюючи кільце фокусу на об’єктиві, доки картинка не стане різкою. Цей метод також дуже корисний для астрофотографії, коли вам потрібна майже повна темрява й ви фокусуєтесь на об’єкті на передньому плані, одночасно знімаючи небо.

Виберіть широку діафрагму

Під час зйомки за умов недостатнього освітлення важливо, щоб на матрицю потрапляло якомога більше світла. Один із способів це зробити — відкрити діафрагму на максимум, тобто встановити найменше можливе значення f. Хоча варіооб’єктив є непоганим універсальним варіантом для зйомки добре освітлених сцен вдень, для використання всіх переваг ширшої діафрагми варто перейти на об’єктив із фіксованою фокусною відстанню, як-от Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM або Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM.

Виберіть кадрову частоту та витримку затвора

Пара рук тримає камеру Canon EOS R6 Mark II з відкинутим убік сенсорним екраном, на якому видно зображення дерев’яної хатинки в лісі.

Витримка затвора, що вдвічі перевищує кадрову частоту, допомагає отримати природний та естетично привабливий рівень розмиття руху на відео.

Спочатку виберіть кадрову частоту. 24 кадри на секунду — це стандарт кіноіндустрії, оскільки це створює найприродніші кадри з легким розмиттям руху. Вища кадрова частота, наприклад 60 і 120 кадрів на секунду, використовується для повільного відтворення — режиму, який і має виглядати неприродно.

Canon EOS R6 Mark II дає змогу знімати відео з роздільною здатністю 4K зі швидкістю до 60 кадрів на секунду та 1080p зі швидкістю до 180 кадрів на секунду, що допомагає досягти додаткового сповільнення.

Вибравши кадрову частоту, просто подвойте її, щоб встановити витримку затвора. Наприклад, для швидкості 25 кадрів на секунду слід вибрати витримку затвора 1/50 секунди, щоб запобігти розмиттю руху. Це правило вважається оптимальним, але, як пояснює Елліс, бувають випадки, коли витримку варто скоригувати. «Якщо ви хочете навмисно додати розмиття, наприклад коли ви гуляєте нічним ярмарком і бажаєте відтворити відчуття руху й метушні за допомогою світлових слідів, можна зменшити витримку затвора відносно подвійної кадрової частоти».

Ширококутний об’єктив, як-от Canon RF 16mm F2.8 STM, дасть вам змогу захопити якомога більше довкілля, додаючи відчуття швидкої динаміки. Цей легкий і надзвичайно компактний об’єктив також ідеально підходить для зйомки відеоблогу з рук, але оскільки він не має вбудованого стабілізатора зображення, обов’язково використовуйте функцію цифрової стабілізації відео. Ця функція, доступна на всіх камерах системи Canon EOS R, стабілізує відзнятий матеріал просто в камері в електронний спосіб.

Перевірте ISO

Пара розмовляє, сидячи та п’ючи гарячі напої, а чоловік знімає їх на камеру Canon EOS R6 Mark II.

Завдяки чудовим показникам ISO модель Canon EOS R6 Mark II дуже добре підходить для зйомки контенту за умов низької освітленості, особливо в парі зі швидкими об’єктивами з фіксованою фокусною відстанню, такими як Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM або Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM.

Настройка ISO на камері дозволяє контролювати чутливість до світла. Під час зйомки на відкритому повітрі в сонячний день ви можете вибрати ISO 100, щоб зменшити чутливість до мінімуму. У хмарну погоду можна знімати зі значенням ISO 400, а вночі варто поекспериментувати зі значенням ISO 800 і вище, аж до ISO 3200 (залежно від можливостей вашої камери). Canon EOS R6 Mark II дає змогу знімати зі світлочутливістю ISO 102 400 (з можливістю розширення до ISO 204 800), але що вище це значення, то більше шуму може бути на кадрах.

Знайдіть світло

Чоловік вішає ланцюжок гірлянд на велику дерев’яну балку.

Шукайте способи додати світло в сцену так, щоб воно відповідало атмосфері вашої зйомки. Низка гірлянд підсилює затишну атмосферу цієї сцени біля багаття, а також забезпечує м’яке фонове освітлення.

«Приємніше думати про темряву як про чистий аркуш, а не як про виклик, — каже Елліс. — Пошук різних способів використання наявного світла або додання штучних джерел допомагає створити драматичні й кінематографічні кадри».

Знімаючи вночі, не намагайтеся висвітлити всю сцену. Натомість шукайте скупчення світла, які підкреслюють об’єкт зйомки та розповідають історію. Багаття, вітрини магазинів, вуличні ліхтарі та автомобільні фари — усе це можна використовувати для створення світлових плям, які допоможуть відокремити об’єкт зйомки від фону.

Інший варіант — застосування штучного світла. Як і багато інших творців контенту, Елліс носить із собою портативний світлодіодний лайтбокс. Такий невеликий пристрій кишенькового розміру, достатньо потужний для того, щоб освітити об’єкт макрозйомки, може суттєво вплинути на якість ваших кадрів. Просто пам’ятайте, що якщо ви знімаєте добре освітлений об’єкт уночі, то слід виставляти експозицію на об’єкт, а не на фон.

Налаштуйте баланс білого

Чоловік нахилився з камерою Canon EOS R6 Mark II і знімає поверх багаття. На сенсорному екрані камери видно пару, що сидить біля багаття.

Люди, які сидять біля багаття, матимуть тепле освітлення, яке посилюється і пом’якшується в міру мерехтіння полум’я. Ручний баланс білого 6000K або вище підсилить теплоту вогню на ваших кадрах.

Зі штучним освітленням завжди варто перевіряти узгодженість балансу білого. Ви можете налаштувати власний баланс білого за допомогою еталонної картки або аркуша білого паперу. Сфотографуйте картку або папір у сцені, яку збираєтеся знімати, потім виберіть пункт Custom White Balance (Ручний баланс білого) у меню камери та виберіть цей знімок як еталон. Баланс білого буде налаштовано для точного відтворення кольорів у вашій сцені.

Ручний баланс білого також допомагає досягти певних ефектів. Якщо ви хочете створити теплішу сцену, наприклад під час зйомки біля багаття, ви можете вибрати баланс білого приблизно 6000K. Якщо ж ви хочете підкреслити холодніші сині тони, виберіть значення в районі 2000K. Пам’ятайте: якщо ви знімаєте у форматі RAW або Canon Log, баланс білого буде легше змінити в програмному забезпеченні під час подальшого оброблення.

Знімайте з максимальною роздільною здатністю

Фотограф присідає, щоб зняти молоду пару в зимовому одязі, яка сидить і розмовляє на дерев’яній платформі. Сцена освітлена невеликими лампами.

Додаючи світло в нічні сцени, не намагайтеся повністю все освітити. Замість цього використовуйте світло вибірково, щоб виділити об’єкти зйомки.

«Коли я знімаю для соціальних мереж, я часто роблю це з роздільною здатністю 4K, а потім експортую результат у 1080p, — пояснює Елліс, — тому що це допомагає впоратися з візуальним шумом на знімках за поганого освітлення і робить деталі надзвичайно чіткими».

Камера Canon EOS R6 Mark II знімає з роздільною здатністю 4K зі швидкістю до 60 кадрів на секунду, створюючи надлишкову дискретизацію сигналу з 6K-сенсора, щоб досягти більшої чіткості й додатково знизити рівень шуму порівняно із власною роздільною здатністю 4K. Простіше кажучи, вища роздільна здатність означає, що в кожному файлі зберігається більше даних, що забезпечує чіткіші зображення, краще відтворення кольорів і більшу гнучкість на етапі подальшого оброблення. Що більше даних у кожному файлі, то легше видалити зі знімку зернистість, коли ви працюєте за умов низької освітленості

Не забувайте про звук

Чоловік установлює мікрофон на багатофункціональний роз’єм зверху камери Canon EOS R6 Mark II.

Стереомікрофон спрямованої дії Canon DM-E1D кріпиться до багатофункціонального роз’єму зверху камери та отримує живлення безпосередньо від камери через роз’єм: жодних кабелів чи зарядних пристроїв не потрібно.

Однією з особливостей відео (і в темряві вона стає ще важливішою!) є звук, оскільки наш слух загострюється, коли наш зір приглушений. У вашій камері напевно є вбудований мікрофон, але щоб мати змогу надійно фіксувати кожен шепіт і потріскування багаття, придбайте зовнішній мікрофон, наприклад спрямований стереомікрофон спрямованої дії Canon DM-E1D, який кріпиться до багатофункціонального роз’єму камери.

Експериментуйте з різними режимами спрямованості мікрофона для вловлювання мови й навколишнього шуму на різних рівнях, щоб передати атмосферу події, яку ви записуєте. Ви також можете записати навколишній шум окремо від відео: наприклад, у показаній тут зйомці біля багаття ви можете записати шум вогню та накласти його на кадри, зняті на відстані.

Свобода творчості

Єдине джерело світла в непроглядній темряві дає змогу побачити фотографа, який присів на землю.

Зйомка вночі відкриває більше творчої свободи — особливо якщо ви, як і Елліс, бачите темряву як чистий аркуш, на якому можна будувати.

Зрозумівши, як знімати природні кадри, ви можете впевнено приступати до творчої роботи. Чи то знімаєте ви нічний відеоблог, музичний кліп або короткометражний фільм, завжди використовуйте всі можливості навколо. Розпочати можна з вуличних ліхтарів. Елліс каже: «Вуличні ліхтарі можуть бути як основним, так і контровим світлом залежно від того, де розташований ваш об’єкт. Ви можете поекспериментувати з різким яскравим світлом, розташувавши об’єкт зйомки близько до ліхтаря, або з більш розсіяним джерелом, попросивши його відійти трохи далі».

Ще одна порада від Елліса — використання автомобільних фар для підсвічування і створення драматичного силуету, який можна додатково підсилити за допомогою туману, що розсіює світло й дає змогу ще більше відокремити об’єкт зйомки від фону. Використовуйте короткий телеоб’єктив, наприклад Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, щоб кадрувати об’єкт зйомки й повністю вирізати автомобіль, аби додати сцені таємничого вигляду, або ширококутний об’єктив, як-от Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, щоб включити автомобіль у своє оповідання.

Якщо ви звикли знімати відео вдень, вам знадобиться лише кілька додаткових налаштувань, щоб навчитися робити це вночі. А коли ви опануєте основи, то відкриєте для себе величезний новий творчий світ.

Matthew Bowen

Пов’язана продукція

  • Бездзеркальні камери

    EOS R6 Mark II

    Фотографії або відео, екшн або портрети – поєднання продуктивності та якості зображення в моделі EOS R6 Mark II дозволяє розкрити свій творчий потенціал на повну
  • Бездзеркальні камери

    EOS R8

    Перейдіть на новий рівень повнокадрової фото- та відеозйомки та втільте в життя свої творчі ідеї.
  • Ширококутний об’єктив

    RF 16mm F2.8 STM

    Компактний і доступний за ціною надширококутний 16-міліметровий повнокадровий об’єктив для камер EOS серії R призначений для влогерів та творців контенту.
  • Ширококутний об’єктив із фіксованою фокусною відстанню

    RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

    Компактний і легкий 24-міліметровий об’єктив із фіксованою фокусною відстанню, який ідеально підходить для зйомки пейзажів, влогів та інтер’єрів, а також макрозйомки.
  • Об’єктиви RF

    RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

    Макрооб’єктив із фокусом 35 мм і швидкою діафрагмою f/1,8 для створення ширококутних знімків, фотографування на коротких відстанях і гібридної стабілізації зображення.
  • Об’єктиви RF

    RF 85mm F2 MACRO IS STM

    У компактному й легкому телеоб’єктиві RF 85mm F2 MACRO IS STM виняткова універсальність знімання крупним планом поєднується з можливостями майстерного стиснення та 5-ступеневою стабілізацією зображення.

Схожі статті

  • НІЧНА ЗЙОМКА

    Найкраще обладнання початкового рівня для нічної зйомки

    Камери та об’єктиви для зйомки зоряного нічного неба.

  • ФОТОГРАФІЯ ВЕЧІРОК

    Найкращі поради для зйомки чудових знімків під час вечірки

    Зробіть неймовірні фотографії з вечірки за допомогою цих простих порад і методів.

  • ТЕХНІКИ ВІДЕОЗЙОМКИ

    Створення відеосюжету

    Десять порад, які допоможуть вам створювати вражаючі мініфільми.

  • ТЕХНІКИ ОСВІТЛЕННЯ

    7 порад щодо фотографування за умов недостатнього освітлення

    Дізнайтеся про корисні прийоми створення чітких фотографій за слабкого освітлення й про найкращі комплекти обладнання Canon для зйомки в такому режимі.