12 порад про фотографування малюків, якими ви можете скористатися просто зараз

Збережіть ці дорогі моменти та заспокоюйте розвиток вашої дитини за допомогою наших розумних способів зробити дитячу фотографію веселою та отримати чудові результати.
Дитина тримає на руках плюшевого ведмедика, сидячи на клаптиковій ковдрі на ліжку й посміхаючись просто в камеру. © Томсікова Тетяна (Tomsickova Tatyana) / Shutterstock

Батьки, родичі та друзі часто й із насолодою фотографують дітей і малюків, і це зрозуміло: вони дуже забавні, а зростаючи, постійно демонструють усе нові риси свого характеру. Вони можуть бути сміхотливими, допитливими, замисленими або жвавими, і фотографія – один з найкращих способів зафіксувати й зберегти ці унікальні й швидкі зміни.

Знімати може кожен, але описані нижче прийоми допоможуть вам робити чудові фотографії, на яких закарбовані пам’ятні моменти і якими можна ділитися з родичами та близькими в будь-якій точці світу.

1. Вибирайте найкращий момент

Немовля в рожевій шапочці та сіро-коричневому светрі лежить на боці на коричневій ковдрі, дивиться і посміхається в камеру.

Що щасливіша дитина, то кращою буде фотографія, тому обов’язково вибирайте найкращий час для зйомки разом із простою і зручною камерою, щоб не витрачати час на експерименти з налаштуваннями. © Samuel Borges Photography / Shutterstock

За виключенням новонароджених, малюки – створіння звички. Майже кожен з них звикає робити певні речі в певний час доби. Рано чи пізно ви навчитеся впізнавати, коли малюк перебуває у найкращому настрої, тому не зволікайте і фотографуйте його в такі моменти. Наприклад, дитина може бути в найспокійнішому стані відразу після годування або короткого сну вранці.

2. Фотографуйте з рівня очей

Немовля в світло-рожевому топіку лежить на боці на пухнастій бежевій ковдрі.

Наблизьтеся до рівня очей дитини, щоб зробити знімок, який показує тісний зв’язок між вами. Переведіть автофокус у режим Single point (Точковий) або Face + tracking (Відстеження обличчя) (за наявності), щоб сфокусуватися на очах дитини. Знято на камеру Canon EOS R10 з об’єктивом Canon RF 50mm F1.8 STM із витримкою 1/100 с, діафрагмою f/2,8 та ISO 640. © Марк Фенсам (Mark Fensome)

Класичні знімки немовлят – це крупні плани маленьких ручок і ніжок або фото малюків, що сплять на плечі мати чи батька. Для дітей більшого віку незабутніми знімками, що будуть непідвладні часу, стануть фотографії, де закарбовано їхній рух, гру чи обставини їхнього життя. Золоте правило таких фото – знімати з рівня очей, щоб створити відчуття інтимності моменту.

Завжди варто планувати фотографії заздалегідь. Ніколи не знаєш, чи довго залишатиметься дитина в доброму настрої, тому будьте готові пожертвувати менш цікавими знімками, коли не вистачає часу.

3. Налаштуйте камеру перед фотографуванням

Дідусь фотографує на камеру Canon EOS R100 свого онука, який їде на велосипеді. Бабуся сидить поруч і посміхається.

Якщо ви знаєте, що ваша дитина чи онук вчитиметься чомусь новому, камера має бути завжди під рукою. Дуже важливо зафіксувати ті унікальні моменти в найкращій якості, щоб мати змогу насолоджуватися їхнім переглядом у майбутньому. © Ґері Моррісроу (Gary Morrisroe)

Коли фотографуєш малюків, час – головний фактор. Коли дитина спокійна, у вас може бути хвилин десять на створення знімків. Тож підготуйте обладнання заздалегідь, щоб коли пішов відлік, ви змогли присвятити фотографуванню щасливого малюка максимум часу. Звичайно, освітлення змінюється, а дитина рухається, тому налаштування потрібно буде коригувати. Але якщо заздалегідь налаштувати основні параметри, як-от налаштування об’єктива, режим експозиції, режим спрацьовування затвора тощо, у вас буде більше часу на фотографування.

З такими камерами, як Canon EOS R100, почати знімати можна дуже видко. Автоматичні режими й підказки в меню та на дисплеї допоможуть вам із налаштуваннями, щоб ви могли зосередитися на головному – дорогоцінному моменті, який бажаєте зафіксувати та зберегти на довгі роки.

4. Працюйте з природнім освітленням

Темношкіра дівчинка з рожевим бантиком на голові посміхається прямо в камеру. Природне світло, що падає з бокового вікна, рівномірно розподіляється по її обличчю.

Якщо ви обираєте рефлектор, обов’язково перевірте, який колір підходить до відтінку шкіри вашої дитини. Наприклад, золотисті тони можуть бути приємнішими, ніж сріблясті. © pixelheadphoto digitalskillet / Shutterstock

Малюк сидить у кріслі-гойдалці й дивиться у вікно, через яке проникає природне світло.

Іноді найкращі моменти для зйомки виникають під час виконання чогось буденного, наприклад коли ви готуєте їжу для дитини на кухні. Ось чому важливо, щоб камера завжди була готова до зйомки. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM з витримкою 1/400 с, діафрагмою f/2,0 та ISO 400. © Ілві Ньокіктьен (Ilvy Njiokiktjien)

Зручний і природний спосіб зробити знімки з малюками яскравішими – максимально користуватися натуральним світлом. У цьому може допомогти рефлектор, який відбиває в приміщення світло з вікна. Вам не знадобиться професійний фотографічний рефлектор – достатньо білого простирадла або великого аркуша білого паперу чи картону. Поставте дитину біля вікна і попросіть друга або члена родини тримати рефлектор таким чином, щоб промені ззовні висвітлили затінену частину обличчя малюка, що відвернута від вікна.

Іноді світло само створює картину, і ваше єдине завдання – вловити цей момент. Переконайтеся, що у фокусі – очі дитини, а композиція є вдалою, і швидко натискайте кнопку спуску, щоб зловити цю швидкоплинну мить.

5. Підготуйте об’єктиви

Малюк у роздумах дивиться вдалину, а пальцем нібито торкається свого нового зуба.

Об’єктиви з фіксованою фокусною відстанню чудово підходять для зйомки портретів за умов недостатнього освітлення. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM із витримкою 1/1600 с, діафрагмою f/2,0 та ISO 2500. © Ілві Ньокіктьен (Ilvy Njiokiktjien)

Чорно-білий знімок згори донизу, що показує обличчя дитини із заплющеними очима та довгими віями у фокусі.

Іноді колір відволікає увагу, а деталі краще видно на чорно-білих фотографіях. Ви можете перевірити безпосередньо на камері, чи фотографія дитини, яку ви зробили, виглядає краще в чорно-білому режимі, за допомогою меню Picture Styles (Стилі зображень), або ж змінити колір на етапі додаткового оброблення, якщо ви створюєте знімки у форматі RAW. Знято на камеру Canon EOS R з об’єктивом Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM із витримкою 1/160 с, діафрагмою f/2,8 та ISO 200. © Хелен Бартлетт (Helen Bartlett)

Вибір об’єктивів залежить від того, яке саме фото ви хочете зробити. Для звичайних знімків радимо користуватися об’єктивами з фіксованою фокусною відстанню, такими як Canon RF 50mm F1.8 STM, які добре підходять для приміщень зі слабким освітленням, наприклад спалень, або портретними об’єктивами, такими як Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, зі швидким автофокусуванням, що дозволяє фіксувати рухи, як-от під час повзання або їжі.

Якщо ви хочете робити чіткі великі плани крихітних деталей свого малюка – ручок, пальчиків і вій, то чудовим вибором стануть макрооб’єктиви, як-от згаданий вище Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM або Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM.

Зазвичай для фотографування в темних приміщеннях підходять об’єктиви з фіксованою фокусною відстанню, наприклад 50 мм або 85 мм, тому що вони пропускають багато світла через свою велику діафрагму. Але для ситуацій, коли малюк активний, більше підійде варіооб’єктив. Наприклад, модель Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM дозволить спіймати в кадр малюка під час руху та з більшою ймовірністю зробить добрий знімок, коли часу обмаль.

6. Тс-с-с! Знімайте тихо

Темношкіра дівчинка в білосніжному вовняному повзунку посміхається уві сні.

Сон є дуже цінним для дитини, тому не розбудіть її звуком спуску затвора, коли намагаєтеся закарбувати той блаженний вираз обличчя. Знято на камеру Canon EOS 5D Mark II (на зміну якій прийшла модель 5D Mark IV) з об’єктивом Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM © Mellz Photography Ltd

Малюки легко відволікаються на гучні звуки або клацання затвора чи навіть лякаються їх. Саме для таких випадків призначений безшумний режим зйомки. Якщо у вас камера EOS, наприклад модель Canon EOS R100, безшумний режим можна вибрати зі списку сюжетних режимів сцени. Замаскувати шум затвора також можна словами, що заспокоюють, або веселою музикою залежно від того, який настрій ви хочете побачити в дитини.

7. Знімайте в режимі пріоритету затвора

Темношкірий малюк йде до камери з високо піднятою рукою, ніби тягнеться до чогось.

Якщо ви фотографуєте малюка, налаштуйте камеру на зйомку рухомих об’єктів, змінивши режим Tv. Знято на камеру Canon EOS R100 з об’єктивом Canon RF 16mm F2.8 STM із витримкою 1/100 с, діафрагмою f/3,5 та ISO 1600 © Ґері Моррісроу (Gary Morrisroe)

У режимі Tv (пріоритет затвора) можна встановити бажану витримку затвора, а камера розрахує відповідний розмір діафрагми. Це дозволяє працювати швидко і на повну використовувати свої творчі можливості, не думаючи про необхідність щось перемикати під час зйомки. Наприклад, щоб уникнути розмиття в русі, швидкість затвора має бути досить високою, тому для фотографування жвавого малюка можна почати з витримки 1/250 секунди. Візьміть це за стартову точку і скоригуйте залежно від ситуації.

Зазвичай все обличчя малюка має бути у фокусі, тому важливо перевірити, чи не надто мала глибина поля. Автоматичний режим вибору ISO дозволяє досягти бажаних параметрів витримки затвора і діафрагми, але слід пам’ятати: що нижчий рівень ISO, то вища якість фото.

8. Використовуйте режим безперервної зйомки фото або відео

Відео, зняте на камеру Canon EOS R100, на якому малюк, піднявши руки догори, йде до камери.

У більшості інших ситуацій знімки зазвичай робляться по одному за раз. Але для створення дитячих портретів слід спробувати перевести камеру в режим безперервної зйомки. Цей режим (він також зветься серійною зйомкою) особливо корисний, коли дитина рухається! Він допомагає відстежувати раптові рухи малюка та з більшою ймовірністю фіксувати ідеальні моменти, бо жоден малюк не буде позувати вам стільки, скільки вам знадобиться.

Крім того, можна зробити відео! Такі камери, як Canon EOS R100, мають чудову стабілізацію зображення та автофокус, які допоможуть вам утримувати різкість на обличчі дитини, поки вона робить до вас свої перші кроки. Такі моменти заслуговують на найкращу якість, а якщо ви знімаєте у форматі 4K, то навіть можете вибрати кадр із відеозапису, щоб надрукувати його для фотоальбому дитини.

9. Експериментуйте з точкою фокусування

Немовля, загорнуте в блакитну ковдру, лежить на ліжку, у фокусі – його маленькі рожеві ніжки.

Щоб закарбувати окремі риси малюка, наприклад маленькі ніжки та ручки, щоб усе інше було розмитим на задньому плані, виберіть у налаштуваннях камери сюжетний режим Макро (Макро) або Close-up (Макрозйомка). © Джеймс Патерсон (James Paterson)

Зазвичай на портретах у фокусі мають бути очі. Але коли йдеться про фотографування малюків, це правило можна іноді порушувати, що дозволяє створювати неймовірні знімки.

Завдяки своєму малому розміру різні частини тіла малюків, такі як ручки або ніжки, також можуть бути цікавим об’єктом для фотографа. Якщо ваша камера обладнана сенсорним екраном, як у моделі Canon EOS R10, достатньо торкнутися його в бажаній точці, щоб сфокусувати знімок, наприклад на пальчику малюка. Великий показник діафрагми дозволить розмити на фотографії все інше та залишити фокус на тому об’єкті, на який ви хочете звернути увагу глядача.

10. Використовуйте відбите світло спалаху

Молода жінка фотографує на камеру зі спалахом Speedlite, спрямованим убік і вгору, малюка, який сидить за столом в оточенні своєї сім’ї.

Будьте креативніші, коли знімаєте дітей, і експериментуйте зі спалахом поза камерою, щоб додати більше спрямованого світла. © Том Мартін (Tom Martin)

Якщо для створення бажаного освітлення ви використовуєте фотоспалах, не спрямовуйте його в очі дитини, адже це, незалежно від віку, може завдати дітям великої шкоди. Замість цього скористайтеся зовнішнім спалахом таким чином, щоб його світло відбивалося від стелі або протилежної стіни. Якщо ви просто хочете поекспериментувати зі спалахом, вам підійде модель Speedlite EL-100, яку можна використовувати як із камерою, так і без неї, і яка є чудовим і доступним вибором для початківців. Якщо ж ви готові придбати спалах вищого класу, зверніть увагу на модель Speedlite EL-5 – це саме те, що вам потрібно.

11. Використовуйте штатив

Бабуся тримає на руках онука й розмовляє з ним.

Якщо ви хочете самі потрапити в кадр, простіше за все, можливо, буде скористатися штативом. Знято на камеру Canon EOS R100 з об’єктивом Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM із витримкою 1/320 с, діафрагмою f/4,0 та ISO 640 © Ґері Моррісроу (Gary Morrisroe)

Портрет сім’ї з батьками та трьома дітьми, які сидять на дивані, а на стіні позаду них висять повітряні кульки з написом «З днем народження».

Якщо ви плануєте фотографувати всю сім’ю на пам’ятних заходах, вам знадобляться штатив і функція дистанційної зйомки. Знято на камеру Canon EOS 800D (на заміну якій прийшла модель Canon EOS 850D) з об’єктивом Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM із витримкою 1/200 с, діафрагмою f/5,6 та ISO 400 © Том Мартін (Tom Martin)

Малюки часто рухаються несподівано, тому ідеальним аксесуаром є штатив: він також звільняє ваші руки і дозволяє привертати чи відволікати увагу малюка, щоб домогтися від нього бажаної емоції.

Завдяки штативу ви також можете потрапити на фото, щоб створити класичний і непідвладний часу знімок, на якому ви, наприклад, обіймаєте руками ручки або ніжки малюка. Установивши камеру на штатив, переведіть її в режим автоспуску. Зазвичай його можна встановити на 2 або 10 секунд. Виберіть 10-секундний варіант. Ви також можете скористатися штативом із Bluetooth-контролером, наприклад штативом-рукояткою Canon HG-100TBR, з якою віддалена зйомка стає надзвичайно простою справою. Спочатку зробіть тестовий знімок себе або попросіть друга вставить туди, де ви самі плануєте бути, щоб перевірити налаштування фокусу та експозиції. Або просто приготуйтеся і відразу починайте знімати, щоб на не впустити жодної миті, коли дитина в гарному настрої.

12. Використовуйте програми

Людина тримає камеру Canon EOS R100 поруч зі смартфоном, а на екрані камери та в програмі Canon Camera Connect на телефоні видно те саме зображення.

За допомогою програми Canon Camera Connect можна не лише знімати дистанційно з інтелектуального пристрою, а й передавати на нього фотографії та відео, щоб мати змогу швидко поділитися ними з родиною та друзями.

Існує безліч корисних застосунків Canon, які роблять процеси фотографування, навчання та обміну фотографіями простішими й цікавішими.

Якщо ваша камера підтримує Wi-Fi, ви можете скористатися безкоштовною програмою Canon Camera Connect для дистанційного керування нею з пристрою Android чи iOS, що дозволить потрапити в кадр і позбутися тремтіння. Встановивши камеру на штатив, ви можете відразу піти до малюка, відстежуючи зображення з камери на екрані телефону, а потім спустити затвор в бажаний момент. Крім того, ця програма дозволяє швидко імпортувати фотографії просто на телефон, щоб ними було простіше ділитися. Навіть деякі камери початкового рівня, як-от Canon EOS R100, підтримують автоматичне передавання даних, дозволяючи вам переглядати фотографії з мобільного пристрою та ділитися ними одразу після зйомки! Чудовою альтернативою для передавання і зберігання зображень у хмарі для подальшої обробки та публікації на пізнішому етапі також є сервіси на кшталт image.canon.

У програмі Canon Photo Companion ви знайдете персоналізовані поради й вправи, призначені саме для вашої камери. Достатньо вибрати модель EOS, і безліч відеопосібників, статей, що надихають, і порад на різні теми (включаючи фотографування дітей) будуть у вашому розпорядженні, дозволяючи вам постійно покращувати якість ваших знімків і навчатися в процесі.

Якщо у вашій родині є дитина, беріть камеру та починайте знімати всі дорогоцінні моменти, але пам’ятайте, що замість того, щоб просто зберігати їх на SD-картці, варто роздрукувати знімки, щоб вони були поруч із вами й постійно повертали вас до тих особливих спогадів.

Автори: Джефф Майер (Jeff Meyer) і Агі Войцик (Agi Wojcik)

Пов’язана продукція

  • EOS R100

    Створюйте ідеальні спогади в чудовій якості за допомогою цієї інтуїтивно зрозумілої камери EOS R, яка завжди готова до роботи.
  • EOS R10

    Переходьте на новий рівень фото- та відеозйомки з бездзеркальною камерою лінійки EOS R, створеної на основі сенсора APS-C.
  • RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

    Макрооб’єктив із фокусом 35 мм і швидкою діафрагмою f/1,8 для створення ширококутних знімків, фотографування на коротких відстанях і гібридної стабілізації зображення.
  • RF 50mm F1.8 STM

    Компактний, тихий і легкий 50-міліметровий RF-об’єктив із фіксованою фокусною відстанню з широкою діафрагмою f/1,8 ідеально підходить для втілення вашого творчого бачення.
  • RF 85mm F2 MACRO IS STM

    У компактному й легкому телеоб’єктиві RF 85mm F2 MACRO IS STM виняткова універсальність знімання крупним планом поєднується з можливостями майстерного стиснення та 5-ступеневою стабілізацією зображення.
  • RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

    Об’єктив APS-C серії EOS R, кут огляду якого варіюється від широкого кута до кута огляду, як у телеоб’єктивів, ідеально підходить для зйомки подорожей, дикої природи, спорту та сцен із життя.

Схожі статті

11 порад зі зйомки сімейних фотографій

Отримайте поради й дізнайтеся про прийоми зі створення неймовірних сімейних портретів від посланця Canon Хелен Бартлетт.

Роздруковані знімки мого першого року життя

Портретний фотограф Джемелла Біннс ділиться найкращими порадами, які допоможуть закарбувати та зберегти моменти першого року життя малюка.

Легко фіксуйте пам’ятні моменти

З легкістю фіксуйте пам’ятні моменти за допомогою Canon PowerShot PX.

Зйомка для друку

Сім головних порад, як закарбувати спогади в друкованому вигляді.