Перші кроки у фотографії

Опанувати основи фотографії, зокрема експозицію, роботу з кольорами та композицію, простіше, ніж ви думаєте. Ось, що вам потрібно зробити.
Людина тримає камеру Canon EOS R100 і збирається сфотографувати двох членів своєї родини зі спини.

Перехід зі смартфона на спеціальну камеру — це хвилюючий етап для будь-якого фотографа: ви дізнаєтеся про експозицію та композицію і зрозумієте, як невеликі зміни в настройках можуть суттєво вплинути на кінцеві зображення.

У цьому посібнику з фотографування для початківців ми зібрали всю основну інформацію щодо створення вражаючих знімків. Ми пояснимо, чому зручна екосистема камер, об’єктивів і застосунків Canon ідеально підходить для початківців, а також пояснимо основи фотографії, щоб ви могли вивести свої роботи на новий рівень.

Камери та об’єктиви

Жінка, що стоїть на торговій вулиці, підносить камеру Canon EOS R50 до обличчя і дивиться у видошукач.

Перехід зі смартфона на камеру з великим сенсором APS-C, як-от Canon EOS R50, відкриває світ нових творчих і технічних можливостей.

Коли йдеться про перехід зі смартфона на спеціальну камеру, існує два варіанти. Компактні камери, як-от камера для відеоблогів Canon PowerShot V10, легкі та портативні й мають фіксований об’єктив, тоді як камери зі змінними об’єктивами, як-от EOS R100, EOS R50 та EOS R10, дають можливість розширити підтримуваний набір об’єктивів. Більшість камер зі змінними об’єктивами постачаються в комплекті з універсальним об’єктивом зі стандартного комплекту об’єктива, що є чудовим варіантом для початківців, але також дозволяє додавати нові об’єктиви, коли ви почнете експериментувати й ваші навички зростатимуть. Існує безліч об’єктивів для різних сценаріїв зйомки, тому перед покупкою з’ясуйте, який об’єктив найкраще підходить для ваших потреб, а також переконайтеся, що об’єктив сумісний із вашою камерою, скориставшись посібником Canon із сумісності об’єктивів.

Незалежно від того, хочете ви знімати на вулиці туманним ранком чи у своїй спальні, освітлення є ключовим фактором для якісних знімків, що відповідають вашому баченню. Камери мають більші сенсори, ніж смартфони, а це означає, що вони дозволяють знімати з меншим рівнем шуму та кращою деталізацією — особливо в умовах слабкого освітлення. У камерах Canon використовуються сенсори двох розмірів: APS-C та повнокадрові. Повнокадрові сенсори більші за сенсори APS-C, але більше не обов’язково означає краще. Оскільки сенсори APS-C менші, камери можна зробити компактнішими й легшими, що ідеально підходить для вуличної та туристичної фотографії. Менший розмір сенсора також означає, що більш віддалені об’єкти виглядають більшими в кадрі, що робить камери APS-C ідеальним варіантом для фотозйомки спортивних змагань і природи. Повнокадровий сенсор має ширше поле огляду, тому повнокадрова камера ідеально підходить для зйомки панорамних пейзажів, масштабних архітектурних інтер’єрів та астрофотозйомки.

Камери Canon початкового рівня мають потужні функції, але при цьому оснащені зручними для початківців інструментами, які допоможуть вам знайти найкращі настройки для різних сценаріїв. Популярний інтерфейс Canon із підказками надає пояснення на екрані, які допоможуть вам швидко опанувати основні функції. Піктограми та зображення допомагають зрозуміти призначення тієї чи іншої функції, а за допомогою сенсорного екрана або кнопок можна легко переміщатися інтерфейсом. Камера Canon EOS R100 початкового рівня має біле меню з описами режимів і довідкою з функцій, що містять корисну інформацію про вибраний режим або функцію.

Відвідайте сторінку технічної підтримки продуктів Canon і знайдіть свою модель камери, щоб завантажити інструкції та посібники користувача.

Експозиція та режими роботи камери

Зображення трикутника експозиції, трьома сторонами якого є витримка затвора, діафрагма та світлочутливість ISO.

Принцип трикутника експозиції полягає в тому, що якщо ви зміните один із трьох основних параметрів експозиції — ISO (A), витримку затвора (B) і діафрагму (C), — то вам потрібно буде змінити й інші, щоб компенсувати його та зберегти рівномірну експозицію.

Макрознімок диска вибору режиму на камері Canon EOS.

Диск вибору режиму дає змогу обирати різні режими зйомки. Краще за все почати з режимів A+ («Розумна автосцена») або SCN («Сюжет»).

У фотографуванні є три важливі фактори, які впливають на те, як виглядатиме знімок: розмір отвору в об’єктиві (діафрагма), тривалість часу, протягом якого затвор камери залишається відкритим (витримка затвора), і чутливість сенсора до світла (ISO). Це три сторони так званого трикутника експозиції. Якщо ви не хочете навмисно зробити зображення світлішим або темнішим, ці три сторони повинні бути збалансовані — якщо ви змінюєте один параметр, вам потрібно відрегулювати інші, щоб компенсувати його.

Купуючи нову камеру варто спочатку ознайомитися з диском вибору режиму, розташованим на верхній панелі, оскільки саме там ви можете вибрати спосіб керування експозицією.

Режим A+ («Розумна автосцена») — це повністю автоматичний режим, який аналізує сцену й підбирає оптимальні настройки. Режим SCN («Сюжет») автоматично підбирає параметри експозиції відповідно до конкретного об’єкта або сцени, що полегшує зйомку спортивних подій, людей, феєрверків, великих планів тощо, коли ви ще не знаєте, як всі настройки поєднуються між собою.

Режим P («Програма») також ідеально підходить для початківців, оскільки камера встановить діафрагму та витримку затвора, а решту настройок ви зможете встановити самостійно. Напівавтоматичні режими Tv («Пріоритет витримки затвора») і Av («Пріоритет діафрагми») забезпечують ще більший простір для творчості. Як видно з назв, у режимі пріоритету витримки затвора ви вибираєте витримку, а камера автоматично регулює інші настройки, що зручно під час зйомки спортивних подій та дикої природи; у режимі пріоритету діафрагми ви вибираєте діафрагму, що робить його ідеальним для зйомки портретів та пейзажів. Режим M («Ручний») дає вам повний контроль над налаштуваннями камери: цей режим варто спробувати, коли ви краще зрозумієте трикутник експозиції.

Настройки та техніки

Знімок екрана з камери Canon, на якому видно фотографію нарцисів, навколо відображається інформація про настройки та гістограма.

Після того як ви зробили фотографію, у режимі відтворення на камері Canon відобразяться настройки, інформація про дату та час, а також гістограма, на якій видно розподіл тонів між тінями, напівтонами й світлими тонами.

Параметри експозиції легко адаптувати до різних сценаріїв, але головне — розуміти, чого ви хочете досягти. Для зйомки дикої природи та портретів зазвичай використовується широка діафрагма (з меншим значенням f, наприклад f/1,8), щоб створити невелику глибину різкості, розмити фон та отримати ефект боке (ділянки поза фокусом).

Під час зйомки спортивних подій та об’єктів, що рухаються, коротка витримка затвора «заморожує» рух, тоді як панорамування з довгою витримкою можна використати для розмиття об’єктів і додавання драматизму. Що стосується ISO, то більш висока чутливість ідеально підійде для зйомки нічного неба, тоді як низьке значення ISO можна встановити для зниження рівня шуму під час зйомки пейзажу на сході сонця.

Баланс білого (ББ) — ще один параметр, який можна змінювати під час зйомки. Він визначає колірну температуру — наскільки теплим чи холодним буде навколишнє світло. Автоматичний баланс білого (ББ) у камерах Canon EOS R зазвичай забезпечує неймовірно точну передачу кольорів.

Ви також можете обрати ручний фокус (РФ) або автофокус (АФ). Системи АФ Canon настільки прості у використанні, що більшість фотографів рідко використовують ручний фокус. Однак ручний фокус може бути корисним, якщо ви хочете поекспериментувати з піковим фокусуванням — візуальним засобом, що виділяє краї об’єктів у фокусі кольором — під час макрозйомки або зйомки вночі.

Якщо ви знімаєте у форматі RAW, вам не потрібно перейматися через вибір ідеальних налаштувань камери, адже ви можете відредагувати зображення пізніше. Для цього потрібне спеціальне програмне забезпечення, наприклад безкоштовна програма Digital Photo Professional від Canon, з якою можна працювати, розвиваючи свої навички.

Застосунки, програмне забезпечення та принтери

Рука тримає смартфон, на екрані якого відкрито програму Canon Camera Connect. Поруч на порослому мохом камені лежить камера Canon EOS із відкинутим сенсорним екраном.

Іноді вам захочеться миттєво надіслати зображення друзям або завантажити їх у соціальні мережі. Камеру Canon легко підключити до пристрою Apple (iOS) або Android (Google Play) за допомогою програми Canon Camera Connect для обміну знімками та дистанційної зйомки.

Чоловік сидить за столом перед смартфоном і ноутбуком, на обох пристроях відкрита програма image.canon. На столі також знаходяться камера Canon і принтер SELPHY Square QX10.

Програма image.canon — це хмарний сервіс для камер Canon, який використовують як професіонали, так і початківці для спрощення робочого процесу. Завантажуйте повнорозмірні зображення та відео через Wi-Fi та отримуйте до них доступ із будь-якого місця за допомогою програми або веббраузера.

Камери Canon EOS R також підтримують підключення через Bluetooth, вбудований Wi-Fi та набір застосунків Canon. З програмою Canon Camera Connect ви можете надсилати зображення та відеоролики безпосередньо на смартфон або планшет, а також знімати дистанційно і додавати географічні мітки до фотографій, щоб точно пам’ятати, де вони були зроблені. Програма image.canon дозволяє переносити фотографії і відео з камери в улюблені хмарні сервіси зберігання, на комп’ютер або навіть до Adobe Photoshop Lightroom.

Екосистема Canon також включає найкращі фотопринтери для створення красивих фізичних відбитків удома або в дорозі, широкий асортимент типів паперу для фотографій і творчих проєктів, а також програмне забезпечення, яке допоможе «оживити» ваші фотографії.

Тож чому б не спробувати зняти автопортрет за допомогою програми Canon Camera Connect для дистанційної зйомки? Дізнайтеся, як працює автофокус і поекспериментуйте з різними значеннями діафрагми, щоб побачити, як змінюється фон. Зніміть свою дитину або домашнього улюбленця, що бігає в саду, і експериментуйте з фотографією рухомих об’єктів. Режим сюжетів для спорту є слушним рішенням для зйомки динамічних подій — установіть режим Tv, щоб створити розмиття руху, або спробуйте режим панорамування для розмиття фону. Перевірте нові навички, знімаючи вночі в режимі нічної зйомки або P, і відрегулюйте світлочутливість ISO, щоб побачити різницю. Як тільки ви опануєте основи, творчі можливості стануть безмежними.

Lauren Scott & Andrea Ball
  1. Adobe, Lightroom та Photoshop — зареєстровані торговельні марки або торговельні марки компанії Adobe у США та/або в інших країнах.

Пов’язана продукція

  • EOS R100

    Створюйте ідеальні спогади в чудовій якості за допомогою цієї інтуїтивно зрозумілої камери EOS R, яка завжди готова до роботи.
  • EOS R50

    Від чітких фотографій до відео у форматі 4K і прямих трансляцій — створюйте найкращий контент, що викликатиме захоплення, за допомогою цієї бездзеркальної камери EOS R. Усе в одному спеціалізованому пристрої.
  • EOS R10

    Переходьте на новий рівень фото- та відеозйомки з бездзеркальною камерою лінійки EOS R, створеної на основі сенсора APS-C.
  • EOS R8

    Перейдіть на новий рівень повнокадрової фото- та відеозйомки та втільте в життя свої творчі ідеї.
  • EOS R7

    Досліджуйте дику природу з камерою, яка поєднує неймовірну швидкість і якість зображення в портативному корпусі формату APS-C, призначеному для майбутнього.

Схожі статті

Прояснення щодо APS-C і повнокадрових камер

У чому різниця між APS-C і повнокадровими камерами, і яка з них підійде вам?

Керування експозицією

Опануйте науку налаштування діафрагми, витримки та чутливості ISO.

Навіщо і як використовувати спалах

П’ять способів покращити фотографії за допомогою спалаху.

Як вибрати об’єктив

Все, що потрібно знати про об’єктиви: від типів до характеристик, на які слід звернути увагу.